“AzerGold” QSC-nin Vətən müharibəsində şəhid olmuş əməkdaşı Muxtar Qasımlının şəhadətinin 5-ci ildönümündə məzarı ziyarət edilib. Ziyarətdə iştirak edən QSC-nin rəhbərliyi və kollektivi Muxtar Qasımlının əziz xatirəsinə sonsuz ehtiramını bildirib, məzarı önünə əklil qoyub, gül dəstələri düzüb.
“AzerGold” QSC-də Mühafizə xidmətində çalışmış Muxtar Qasımlı Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin ehtiyatda olan zabiti kimi 27 sentyabr 2020-ci il tarixində başlanan Vətən müharibəsi zamanı ordu sıralarına yazılaraq, Füzuli rayonu uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. O, 2 oktyabr 2020-ci ildə ağır döyüşlərin getdiyi Alxanlı kəndində qəhrəmancasına vuraşaraq şəhidlik zirvəsinə ucalıb.
Qeyd edək ki, Muxtar Qasımlı ilə yanaşı, “AzerGold” QSC-nin Vətən müharibəsində iştirak etmiş daha bir əməkdaşı – Rauf Əsgərov da Füzuli rayonu uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına vuruşaraq şəhidlik zirvəsinə ucalıb.

On the 5th death anniversary of Mukhtar Gasimli, one of the martyrs of the Patriotic War and a former employee of AzerGold CJSC, the Company managers and employees visited his grave to honour his memory, laying a wreath and flowers at his resting place.
Mukhtar Gasimli, who worked in the Security Department at AzerGold CJSC, joined the ranks of the Azerbaijani Armed Forces as a reserve officer at the onset of the Patriotic War on 27 September 2020. He bravely participated in battles for the liberation of the Fuzuli region. On 2 October 2020, he lost his life in intense fighting near the village of Alkhanli.
For his bravery and heroism in the war, First Lieutenant Mukhtar Gasimli was awarded the For the Motherland and For the Liberation of Fuzuli medals after his death by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr Ilham Aliyev.
Rauf Asgarov, another employee of AzerGold CJSC, also sacrificed his life in the battles for the Fuzuli region during the Patriotic War together with Mukhtar Gasimli.
AzerGold CJSC honours the memory of all heroes who gave their lives for the motherland and expresses deep respect for their sacrifice.