Azərbaycanın ən böyük texnologiya tədbirlərindən biri olan “INMerge” İnnovasiya Sammiti (INMerge Innovation Summit) “Paşa Holding”in təşkilatçılığı və Bir ekosisteminin sponsorluğu ilə uğurla başa çatdı. 29-30 sentyabr 2025-ci il tarixlərində baş tutan tədbir Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan və Özbəkistandan olan korporasiyalar, investorlar, startaplar və ekosistem oyunçularını bir araya gətirərək regional innovasiya mühiti üçün əhəmiyyətli platforma oldu.
Sammitin açılış mərasimində İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev çıxış etdilər. Mikayıl Cabbarov texnologiya və kreativliyin yeni inkişaf yolları açdığını vurğulayaraq son 20 ildə Azərbaycana cəlb edilən 344 milyard dollardan çox sərmayənin 210 milyard dollardan çoxunun qeyri-neft sektoruna yönəldiyini vurğuladı. “Paşa Holding”in Baş İcraçı direktoru Cəlal Qasımov isə tədbiri Mərkəzi Avrasiyanın aparıcı innovasiya forumu adlandıraraq onun regional əhəmiyyətini qeyd etdi.
5000-dən çox iştirakçı, 150 spiker, 100 startap və 80-dən artıq vençur fondun qatıldığı tədbirdə “Pixar”ın qurucusu Edwin Catmull, “OpenAI”ın keçmiş “Go-To-Market” rəhbəri Zack Kass və Harvard professoru Tarun Khanna kimi qlobal liderlər panel müzakirələrində iştirak etdilər.
Qeyd edək ki, Bir ekosistemi sammitdə öz brendləri olan Birbank, Birmarket, m10 və Trendyol Azərbaycan ilə təmsil olundu. Tədbir çərçivəsində Bir ekosisteminin Baş İcraçı direktoru Fərid Məmmədov “Keçiddən transformasiyaya: İnnovasiya və inkişaf üçün institutlar quran liderlərin yetişdirilməsi” (From Transition to Transformation: Developing Leaders Who Build Institutions for Innovation and Growth) adlı panel müzakirəsində çıxış etdi. Müzakirədə liderlərin üzləşdiyi çətinliklər və davamlı öyrənmənin zərurəti vurğulandı. O, həmçinin “Şirkətlər liderlər yaradır, yoxsa liderlər şirkətləri formalaşdırır?” sualına toxunaraq bu münasibətin dinamik və ikitərəfli bir proses olduğunu ifadə etdi.
Birbank-ın Baş İcraçı direktoru Fərid Hüseynov da tədbirin ilk günündə “Bankçılıqdan daha çoxu: İnkişaf edən fintex ekosisteminin formalaşdırılması” (Beyond the bank: Growing a thriving fintech ecosystem) adlı panel müzakirəsində iştirak etdi. O, bankçılığın gələcəyi, fintex ekosisteminin inkişafı və rəqəmsal transformasiyanın vacibliyi barədə dəyərli fikirlərini bölüşdü.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_88a3bd5b887a68ace1e393d81_o.jpg
The INMerge Innovation Summit, one of Azerbaijan’s largest technology events, concluded successfully on September 29-30, 2025. Organized by PASHA Holding and sponsored by Bir ecosystem, the summit brought together policymakers, corporations, investors, startups, and ecosystem players from Azerbaijan, Türkiye, Georgia, Kazakhstan, and Uzbekistan, serving as a crucial platform for the regional innovation environment.
The opening ceremony featured speeches by Azerbaijan’s Minister of Economy, Mikayil Jabbarov, and Minister of Digital Development and Transport, Rashad Nabiyev. Minister Jabbarov highlighted how technology and creativity are opening new development pathways, noting that over $344 billion in investments have been attracted to Azerbaijan over the last 20 years, with more than $210 billion directed to the non-oil sector. Jalal Gasimov, CEO of PASHA Holding, described the event as Central Eurasia’s leading innovation forum, emphasizing its regional significance.
With over 5,000 participants, 150 speakers, 100 startups, and more than 80 venture funds, the summit offered extensive opportunities for collaboration and growth. Global thought leaders such as Edwin Catmull from Pixar, Zack Kass, former Head of Go-To-Market at OpenAI, and Harvard professor Tarun Khanna shared their insights on shaping the future of business and technology.
Bir ecosystem was a prominent participant at the summit, showcasing its brands Birbank, Birmarket, m10, and Trendyol Azerbaijan at its stand. As part of the event, Farid Mammadov, CEO of Bir ecosystem, spoke on a panel titled “From Transition to Transformation: Developing Leaders Who Build Institutions for Innovation and Growth.” He emphasized the constant challenges leaders face and the necessity of continuous learning. He also addressed the question of whether companies create leaders or if leaders shape companies, stating that the relationship is a dynamic and two-way street.
Additionally, Farid Huseynov, CEO of Birbank, participated in the panel “Beyond the Bank: Growing a Thriving Fintech Ecosystem” on the first day of the event. Mr. Huseynov shared his valuable perspectives on the future of banking, the development of the fintech ecosystem, and the importance of digital transformation.
The event was memorable for participants due to the knowledge gained, exchange of ideas, and new acquaintances.