Azərbaycanın ən böyük texnologiya tədbirlərindən biri olan “INMerge” İnnovasiya Sammiti (INMerge Innovation Summit) “Paşa Holding”in təşkilatçılığı və Bir ekosisteminin sponsorluğu ilə uğurla başa çatdı. 29-30 sentyabr 2025-ci il tarixlərində baş tutan tədbir Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan və Özbəkistandan olan korporasiyalar, investorlar, startaplar və ekosistem oyunçularını bir araya gətirərək regional innovasiya mühiti üçün əhəmiyyətli platforma oldu.
Sammitin açılış mərasimində İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev çıxış etdilər. Mikayıl Cabbarov texnologiya və kreativliyin yeni inkişaf yolları açdığını vurğulayaraq son 20 ildə Azərbaycana cəlb edilən 344 milyard dollardan çox sərmayənin 210 milyard dollardan çoxunun qeyri-neft sektoruna yönəldiyini vurğuladı. “Paşa Holding”in Baş İcraçı direktoru Cəlal Qasımov isə tədbiri Mərkəzi Avrasiyanın aparıcı innovasiya forumu adlandıraraq onun regional əhəmiyyətini qeyd etdi.
5000-dən çox iştirakçı, 150 spiker, 100 startap və 80-dən artıq vençur fondun qatıldığı tədbirdə “Pixar”ın qurucusu Edwin Catmull, “OpenAI”ın keçmiş “Go-To-Market” rəhbəri Zack Kass və Harvard professoru Tarun Khanna kimi qlobal liderlər panel müzakirələrində iştirak etdilər.
Qeyd edək ki, Bir ekosistemi sammitdə öz brendləri olan Birbank, Birmarket, m10 və Trendyol Azərbaycan ilə təmsil olundu. Tədbir çərçivəsində Bir ekosisteminin Baş İcraçı direktoru Fərid Məmmədov “Keçiddən transformasiyaya: İnnovasiya və inkişaf üçün institutlar quran liderlərin yetişdirilməsi” (From Transition to Transformation: Developing Leaders Who Build Institutions for Innovation and Growth) adlı panel müzakirəsində çıxış etdi. Müzakirədə liderlərin üzləşdiyi çətinliklər və davamlı öyrənmənin zərurəti vurğulandı. O, həmçinin “Şirkətlər liderlər yaradır, yoxsa liderlər şirkətləri formalaşdırır?” sualına toxunaraq bu münasibətin dinamik və ikitərəfli bir proses olduğunu ifadə etdi.
Birbank-ın Baş İcraçı direktoru Fərid Hüseynov da tədbirin ilk günündə “Bankçılıqdan daha çoxu: İnkişaf edən fintex ekosisteminin formalaşdırılması” (Beyond the bank: Growing a thriving fintech ecosystem) adlı panel müzakirəsində iştirak etdi. O, bankçılığın gələcəyi, fintex ekosisteminin inkişafı və rəqəmsal transformasiyanın vacibliyi barədə dəyərli fikirlərini bölüşdü.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_88a3bd5b887a68ace1e393d81_o.jpg
Один из крупнейших технологических саммитов Азербайджана, «INMerge Innovation Summit», успешно завершился при организации «Paşa Holding» и спонсорской поддержке экосистемы Bir. Мероприятие, состоявшееся 29-30 сентября 2025 года, собрало вместе корпорации, инвесторов, стартапы и участников экосистемы из Азербайджана, Турции, Грузии, Казахстана и Узбекистана, став важной платформой для региональной инновационной среды.
На церемонии открытия саммита выступили министр экономики Микаил Джаббаров и министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев. Микаил Джаббаров подчеркнул, что технологии и креативность открывают новые пути развития, и отметил, что за последние 20 лет в Азербайджан было привлечено инвестиций на сумму более $344 миллиардов, из которых более $210 миллиардов направлено в ненефтяной сектор. Главный исполнительный директор «Paşa Holding» Джалал Гасымов назвал мероприятие ведущим инновационным форумом Центральной Евразии, подчеркнув его региональное значение. В саммите приняли участие более 5,000 человек, 150 спикеров, 100 стартапов и более 80 венчурных фондов. В рамках панельных дискуссий выступили мировые лидеры, такие как основатель «Pixar» Эдвин Кэтмалл, бывший руководитель по стратегии выхода на рынок «OpenAI» Зак Касс и профессор Гарварда Тарун Кханна.
Экосистема Bir была представлена на саммите своими брендами Birbank, Birmarket, m10 и Trendyol Azerbaijan. В рамках мероприятия главный исполнительный директор экосистемы Bir Фарид Мамедов выступил в панельной дискуссии на тему «От перехода к трансформации: развитие лидеров, которые создают институты для инноваций и роста». В ходе обсуждения была подчеркнута важность постоянного обучения и преодоления трудностей, с которыми сталкиваются лидеры. Он также затронул вопрос: «Компании создают лидеров или лидеры формируют компании?», ответив, что это динамичный и двусторонний процесс.
Кроме того, главный исполнительный директор Birbank Фарид Гусейнов также принял участие в первый день мероприятия в панельной дискуссии на тему «За пределами банка: развитие процветающей финтех-экосистемы». Он поделился ценными мыслями о будущем банковского дела, развитии финтех-экосистемы и важности цифровой трансформации.