https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_e6986574103d360f7c772e462_o.jpg
İndoneziyada işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova oktyabrın 6-da Birləşmiş Krallıq Parlamentinin İcmalar Palatasının sədri Ser Lindsi Hoyl ilə görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova "Böyük İyirmilik" ölkələrinin Parlament Sədrlərinin 8-ci Sammiti çərçivəsində İcmalar Palatasının sədri ilə görüşməkdən məmnunluğunu ifadə edərək, qeyd edib ki, parlament sədrlərinin sammiti kimi tədbirlər parlamentariləri bir araya gətirmək və ümumi maraq doğuran məsələləri müzakirə etmək üçün mühüm çərçivədir.
Cari ilin iyul ayında Birləşmiş Krallığa rəsmi səfərini xatırladan Milli Məclisin sədri bildirib ki, səfər çərçivəsində aparılan müzakirələr və keçirilən görüşlər zamanı parlamentlərarası əməkdaşlığın gələcək inkişafı ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
O deyib ki, Azərbaycan Birləşmiş Krallıqla əlaqələrə böyük əhəmiyyət verir. Bu əlaqələr ikitərəfli əməkdaşlığın müxtəlif sahələrində dinamik şəkildə inkişaf edir.
Görüşdə Milli Məclisin sədri İcmalar Palatasının sədrinə Azərbaycan Respublikasının Londondakı səfirliyinə hücumla bağlı narahatlığını ifadə edərək, qeyd edib ki, bu hücumun əsas məqsədi ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli münasibətlərə xələl gətirmək cəhdi olmuşdur və bu təxribat hərtərəfli araşdırılmalıdır. Spiker bildirib ki, səfirliyimizin, diplomatlarımızın qarşılıqlılıq prinsipi əsasında təhlükəsizliyinin təmin olunması mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Regionda mövcud olan vəziyyət barədə də danışan spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Azərbaycan regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində səylərini davam etdirir. Azərbaycan Ermənistana münasibətləri normallaşdırmağı və beynəlxalq hüququn 5 prinsipi əsasında sülh sazişi imzalamağı təklif edib. Bir-birinin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tanınması, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası istənilən sülh sazişinin əsasını təşkil etməlidir. Təəssüf ki, Ermənistan haqqında bunu demək olmaz.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Ermənistan beynəlxalq səylərlə aparılan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirir, hərbi təxribatları ilə regionda kommunikasiya və nəqliyyat yollarının açılması prosesinə əngəllər yaradır və normallaşma prosesini ləngidir. 2022-ci il sentyabrın 13-də onlar Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təxribata əl atdılar. Ermənistan öz silahlı qüvvələrini Azərbaycan ərazisindən tam çıxarmayıb, minaları yerləşdirməkdə davam edir. Sahibə Qafarova Böyük Britaniya parlamentində Azərbaycan üzrə dostluq qrupunun rəhbəri Bob Blekmanın Ermənistanın törətdiyi təxribatları pisləyən bəyanatını yüksək qiymətləndirib.
Milli Məclisin sədrini səmimiyyətlə salamlayan Birləşmiş Krallıq Parlamentinin İcmalar Palatasının sədri Ser Lindsi Hoyl ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini deyib. Onun sözlərinə görə, iki ölkə arasında uğurlu dialoq mövcuddur. Ser Lindsi Hoyl Birləşmiş Krallığın Azərbaycanla münasibətlərin daha da dərinləşməsində maraqlı olduğunu bildirərək, parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, dostluq qruplarının bu istiqamətdə qarşılıqlı səmərəli fəaliyyətinin vacibliyini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının Londondakı səfirliyinə hücumla bağlı məlumatlardan təəssüfünü bildirən İcmalar Palatasının sədri bu hadisə ilə bağlı məsələni bir daha qaldıracağını, səfirliyin binasının və əməkdaşlarının təhlükəsizliyi istiqamətində görülən işlərlə maraqlanacağını qeyd edib.
Ser Lindsi Hoyl görüşdə regionda mövcud olan vəziyyətlə bağlı ətraflı məlumat verdiyinə görə, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya minnətdarlığını bildirərək, ərazi bütövlüyü prinsipinin əhəmiyyətinə toxunub və bunu sülh və sabitlik üçün mühüm göstərici adlandırıb.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_e6986574103d360f7c772e462_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova who is currently in Indonesia on a working visit has had a conversation with Speaker of the House of Commons of the British Parliament Sir Lindsay Hoyle on 6 October.
Sahiba Gafarova said she was glad to have a meeting with Sir Lindsay on the sidelines of the 8th P20 summit, adding that such events as this gathering of parliamentary speakers were of prime significance as the events where MPs assembled to discuss the matters and topics of universal interest and concern.
The leader of the Milli Majlis recalled her official visit to the UK in July this year and the all-embracing exchanges of opinions about the future advance of inter-parliamentary co-operation that had been held at the meetings and discussions during that visit. She said also that Azerbaijan found her ties with the UK to be of intense importance and that those ties were developing dynamically in most diverse areas.
After that, the Speaker of the Milli Majlis made the Speaker of the Commons aware of the concern about the attacks upon the Azerbaijani embassy in London – the attacks, she stressed, which had mainly been an attempt to undermine the flourishing bilateral relations. That provocation is being investigated and very thoroughly, too, according to Sahiba Gafarova who emphasised the utmost necessity of keeping our embassies and diplomats safe on a mutual basis, as it were.
Regarding the current state of affairs in our region Speaker Gafarova said that Azerbaijan continued making efforts for lasting peace and stability here, and had offered Armenia both a normalisation and the signing of a peace treaty that would rest on five principles of the international law. Mutual recognition of sovereignty and territorial integrity and delimitation and demarcation of borders constitute a foundation of any peace arrangement – which sadly cannot be said about Armenia.
On the contrary, Armenia takes a destructive approach to the peace conversations c conducted through international effort, hinders the resumption of the regional communication lines and transport arteries with its armed provocations and is dragging its feet on the normalisation process. Armenia resorted to yet another military provocation against Azerbaijan on 13 September 2022. If that were not enough, neither has Armenia withdrawn all of its armed forces from the Azerbaijani territory yet but continues mining. Having said that, Sahiba Gafarova praised the condemnation of the Armenian provocations in a statement by Bob Blackman, MP, head of the group of friendship with Azerbaijan in the British Parliament.
Speaker of the House of Commons of the UK Sir Lindsay Hoyle greeted Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova sincerely and told her that the realm he represented considered it very important to further the connexions with Azerbaijan, mentioned the productive dialogue between our states and indicated the desire of the United Kingdom to continue deepening its relations with Azerbaijan. It is as important to keep the inter-parliamentary co-operation evolving, according to Sir Lindsay who proceeded to touch on the relevant significance of the efficient work done by both sides’ friendship groups.
As regards the assault on the Azerbaijani embassy in London, Sir Lindsay voiced his regrets about it, saying that he meant to table the subject once again and to follow the efforts made to keep our embassial building and staff safe and sound.
Sir Lindsay thanked Mrs Gafarova for the detailed information about the current situation in our region; he underlined the weight of the principle of territorial integrity as a dramatic indicator of peace and stability.