https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_e6986574103d360f7c772e462_o.jpg
İndoneziyada işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova oktyabrın 6-da Birləşmiş Krallıq Parlamentinin İcmalar Palatasının sədri Ser Lindsi Hoyl ilə görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova "Böyük İyirmilik" ölkələrinin Parlament Sədrlərinin 8-ci Sammiti çərçivəsində İcmalar Palatasının sədri ilə görüşməkdən məmnunluğunu ifadə edərək, qeyd edib ki, parlament sədrlərinin sammiti kimi tədbirlər parlamentariləri bir araya gətirmək və ümumi maraq doğuran məsələləri müzakirə etmək üçün mühüm çərçivədir.
Cari ilin iyul ayında Birləşmiş Krallığa rəsmi səfərini xatırladan Milli Məclisin sədri bildirib ki, səfər çərçivəsində aparılan müzakirələr və keçirilən görüşlər zamanı parlamentlərarası əməkdaşlığın gələcək inkişafı ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
O deyib ki, Azərbaycan Birləşmiş Krallıqla əlaqələrə böyük əhəmiyyət verir. Bu əlaqələr ikitərəfli əməkdaşlığın müxtəlif sahələrində dinamik şəkildə inkişaf edir.
Görüşdə Milli Məclisin sədri İcmalar Palatasının sədrinə Azərbaycan Respublikasının Londondakı səfirliyinə hücumla bağlı narahatlığını ifadə edərək, qeyd edib ki, bu hücumun əsas məqsədi ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli münasibətlərə xələl gətirmək cəhdi olmuşdur və bu təxribat hərtərəfli araşdırılmalıdır. Spiker bildirib ki, səfirliyimizin, diplomatlarımızın qarşılıqlılıq prinsipi əsasında təhlükəsizliyinin təmin olunması mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Regionda mövcud olan vəziyyət barədə də danışan spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Azərbaycan regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində səylərini davam etdirir. Azərbaycan Ermənistana münasibətləri normallaşdırmağı və beynəlxalq hüququn 5 prinsipi əsasında sülh sazişi imzalamağı təklif edib. Bir-birinin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tanınması, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası istənilən sülh sazişinin əsasını təşkil etməlidir. Təəssüf ki, Ermənistan haqqında bunu demək olmaz.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Ermənistan beynəlxalq səylərlə aparılan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirir, hərbi təxribatları ilə regionda kommunikasiya və nəqliyyat yollarının açılması prosesinə əngəllər yaradır və normallaşma prosesini ləngidir. 2022-ci il sentyabrın 13-də onlar Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təxribata əl atdılar. Ermənistan öz silahlı qüvvələrini Azərbaycan ərazisindən tam çıxarmayıb, minaları yerləşdirməkdə davam edir. Sahibə Qafarova Böyük Britaniya parlamentində Azərbaycan üzrə dostluq qrupunun rəhbəri Bob Blekmanın Ermənistanın törətdiyi təxribatları pisləyən bəyanatını yüksək qiymətləndirib.
Milli Məclisin sədrini səmimiyyətlə salamlayan Birləşmiş Krallıq Parlamentinin İcmalar Palatasının sədri Ser Lindsi Hoyl ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini deyib. Onun sözlərinə görə, iki ölkə arasında uğurlu dialoq mövcuddur. Ser Lindsi Hoyl Birləşmiş Krallığın Azərbaycanla münasibətlərin daha da dərinləşməsində maraqlı olduğunu bildirərək, parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, dostluq qruplarının bu istiqamətdə qarşılıqlı səmərəli fəaliyyətinin vacibliyini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının Londondakı səfirliyinə hücumla bağlı məlumatlardan təəssüfünü bildirən İcmalar Palatasının sədri bu hadisə ilə bağlı məsələni bir daha qaldıracağını, səfirliyin binasının və əməkdaşlarının təhlükəsizliyi istiqamətində görülən işlərlə maraqlanacağını qeyd edib.
Ser Lindsi Hoyl görüşdə regionda mövcud olan vəziyyətlə bağlı ətraflı məlumat verdiyinə görə, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya minnətdarlığını bildirərək, ərazi bütövlüyü prinsipinin əhəmiyyətinə toxunub və bunu sülh və sabitlik üçün mühüm göstərici adlandırıb.

Сагибы Гафаровой с главой Палаты Общин Великобритании в Джакарте
Сагибы Гафаровой с главой Палаты Общин Великобритании в Джакарте Сагибы Гафаровой с главой Палаты Общин Великобритании в Джакарте
Находящаяся в Индонезии с рабочим визитом председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 6-го октября беседовала со спикером Палаты Общин парламента Великобритании сэром Линдси Хойлом.
Сагиба Гафарова отметила, что рада встрече с сэром Линдси на полях 8-го саммита П20, и добавила, что такие мероприятия, как этот съезд спикеров парламентов, представляют собою первостепенные события, во время которых парламентарии собираются вместе для обсуждения привлекающих всеобщее внимание вопросов и тем.
Вспомнив о своём официальном визите в Соединённое Королевство в июле текущего года, лидер Милли Меджлиса упомянула имевший место в ходе тех встреч и обсуждений всесторонний обмен мнениями о будущем развитии межпарламентского сотрудничества. Она сказала, что Азербайджан придаёт большое значение своим связям с Великобританией, и что их развитие динамично продвигается в самых различных областях.
Спикер Милли Меджлиса также выразила председателю Палаты Общин обеспокоенность по поводу нападений на посольство Азербайджана в Лондоне, которые, сказала она, главным образом были попыткой подорвать находящиеся на высоком уровне двусторонние отношения. Эта провокация уже расследуется, и весьма досконально. Крайне важно обеспечивать безопасность наших посольств и дипломатов на взаимной основе, подчеркнула г-жа Гафарова.
В отношении текущего положения вещей в нашем регионе спикер Гафарова сказала, что Азербайджан продолжает свои усилия для достижения длительных мира и стабильности в нём, и предложила Армении нормализацию отношений и подписание мирного договора на основе пяти принципов международного права. Взаимное признание суверенитета и территориальной целостности, делимитация и демаркация границ составляют основу любой мирной договорённости. Увы, однако, что про Армению такого говорить не приходится.
Напротив, Армения демонстрирует деструктивный подход к ведущимся посредством международных усилий переговорам, препятствует своими военными провокациями возобновлению работы региональных коммуникаций и транспортных артерий, а также тормозит процесс нормализации. Армения прибегла к очередной военной провокации против Азербайджана 13-го сентября 2022-го года. К тому же, Армения пока что не вывела полностью свои вооружённые силы с азербайджанской территории, а, напротив, продолжает минирование. Сказав это, Сагиба Гафарова высоко оценила заявление Боба Блэкмэна, главы группы дружбы с Азербайджаном в британском парламенте, осуждающее творимые Арменией провокации.
Искренне приветствовавший председателя Милли Меджлиса спикер Палаты Общин Великобритании сэр Линдси Хойл сказал ей, что его государство придаёт большое значение развитию связей с Азербайджаном, что между нашими государствами налажен плодотворный диалог и что Соединённое Королевство желает дальнейшего углубления отношений с Азербайджаном. Столь же важно и продолжение эволюции межпарламентского сотрудничества, по словам сэра Линдси, отметившего в этой связи значение эффективной работы, которую ведут группы дружбы двух сторон.
Что до нападения на посольство Азербайджана в Лондоне, сэр Линдси выразил сожаление по этому поводу, заметив, что намерен вновь поднять эту тему, и будет отслеживать усилия по поддержанию безопасности здания и персонала нашего посольства.
Сэр Линдси поблагодарил г-жу Гафарову за подробные сведения о текущей ситуации в регионе, отметил важность принципа территориальной целостности как существеннейшего показателя мира и стабильности.