https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_2304f7649991646dee9a0e3b0_o.jpg
- Mastercard-ın Türkiyə və Azərbaycan üzrə baş meneceri kimi mühüm uğur qazanmış Avşar Gürdal Şərqi Avropa, Yaxın Şərq və Afrika (EEEMA) üzrə strategiya, birləşmə və satınalmalar və analitika üzrə prezidentin baş köməkçisi təyin edilib.
- 2022-ci ildən "Mastercard Türkiye" şirkətində Müştəri əlaqələrinin idarə edilməsi üzrə baş direktorun müavini vəzifəsində çalışan Onur Faydacı Avşar Gürdalı əvəz edəcək.
Ödəniş sistemləri sektorunda fəaliyyət göstərən qlobal texnologiya şirkəti Mastercard iki yüksək səviyyəli vəzifə təyinatı həyata keçirib. Mastercard-ın Türkiyə və Azərbaycan üzrə baş meneceri Avşar Gürdalın Şərqi Avropa, Yaxın Şərq və Afrika (EEEMA) üzrə strategiya, birləşmə və satınalmalar və analitika üzrə prezidentin baş köməkçisi təyin olunmasından sonra 2022-ci ildən Mastercard-da Müştəri əlaqələrinin idarə edilməsi üzrə baş direktorun müavini vəzifəsini icra edən Onur Faydacı bu vəzifəyə təyin edilib.
Faydacı 2025-ci il oktyabrın 1-dən yeni vəzifəsində Mastercard-ın strateji prioritetlərini hər iki bazarda həyata keçirərək şirkətin mövqeyini daha da gücləndirmək istiqamətində Türkiyə və Azərbaycanda əməliyyatlar və performansın idarə edilməsinə məsul olacaq.
Avşar Gürdal isə Şərqi Avropa, Yaxın Şərq və Afrika (EEEMA) regionunda strategiyanın dizaynı və icrası, strateji prioritetlərin həyata keçirilməsini dəstəkləmək üçün investisiya imkanlarının qiymətləndirilməsi və analitik funksiyaların idarə edilməsinə cavabdeh olacaq.
Avşar Gürdal kimdir?
Avşar Gürdal karyerasına "Unilever" şirkətində başlayıb, "PRG" və "Value Partners" şirkətlərində çalışdıqdan sonra 2015-ci ildə "Mastercard Advisors" şirkətinə qoşulub. 2016-cı ildə Mastercard-da Müştəri əlaqələrinin idarə edilməsi üzrə direktor, 2019-cu ildə "Mastercard Türkiye" şirkətinin vitse-prezidenti, 2022-ci ildə isə Mastercard-ın Türkiyə və Azərbaycan üzrə Baş Meneceri kimi fəaliyyət göstərib. Boğaziçi Universitetinin Maşın Mühəndisliyi fakütləsindən məzun olmuş Gürdal Koç Universitetinin MBA dərəcəsinə malikdir.
Onur Faydacı kimdir?
Maliyyə xidmətləri sahəsində 20 ilə yaxın təcrübəyə malik Onur Faydacı 2006-cı ildə "HSBC Bank Türkiye"də karyerasına başlayıb. O, Korporativ bankçılıq və Korporativ kreditlərin departamentlərində müxtəlif vəzifələrdə çalışıb, 2012-ci ildə "Merrill Lynch" İnvestisiya Bankında Ölkə üzrə risk meneceri vəzifəsində işləyib. Faydacı 2013-2018-ci illərdə "HSBC Bank Türkiye"də investisiya bankçılığı departamentində yüksək səviyyəli rəhbər vəzifəsini icra edib. 2018-ci ildə Böyük və orta ölçülü maliyyə qurumları üçün müştəri əlaqələrinin idarə edilməsi üzrə direktor vəzifəsində çalışaraq "Mastercard Türkiye" şrkətində Müştəri əlaqələrinin idarə edilməsi komandasına qoşulub. O, ən son olaraq "Mastercard Türkiye" şirkətində Müştəri əlaqələrinin idarə edilməsi üzrə baş direktorun müavini vəzifəsində uğurlu liderlik nümayiş etdirib. Faydacı Boğaziçi Universitetinin İqtisadiyyat fakültəsini yüksək qiymətlərlə bitirib və Bahçeşehir Universitetinin MBA dərəcəsinə sahibdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_2304f7649991646dee9a0e3b0_o.jpg
- Avşar Gürdal, who achieved significant successes as General Manager of Mastercard Turkey and Azerbaijan, has been appointed Vice President, Business Development, Asia Pacific, Europe, Middle East, and Africa (APEMEA).
- Onur Faydacı, who has served as Deputy General Manager of Customer Relationship Management at Mastercard since 2022, has been appointed to the position of General Manager of Mastercard Turkey and Azerbaijan, vacated by Avşar Gürdal.
Two senior appointments have been made at Mastercard, a global technology company operating in the payment systems sector. Following the appointment of Avşar Gürdal, General Manager of Mastercard Turkey and Azerbaijan, as Vice President, Business Development, Asia Pacific, Europe, Middle East, and Africa (APEMEA), Onur Faydacı, who has served as Deputy General Manager responsible for Customer Relationship Management at Mastercard since 2022, has been appointed to the vacant position.
In his new role, effective October 1, 2025, Faydacı will be responsible for operations and performance management in Mastercard's Turkey and Azerbaijan region, aiming to further strengthen the company's presence by implementing its strategic priorities in both markets.
Gürdal will be responsible for designing and implementing strategy in the Eastern Europe, Middle East, and Africa (EEMEA) region, evaluating investment opportunities that support the implementation of strategic priorities, and managing analytical functions.
Who is Avşar Gürdal?
Avşar Gürdal began his career at Unilever and worked at PRG and Value Partners before joining Mastercard Advisors in 2015. He was appointed Director of Customer Relationship Management at Mastercard in 2016, Vice President of Mastercard Turkey in 2019, and General Manager of Mastercard Turkey and Azerbaijan in 2022. Gürdal graduated from Boğaziçi University with a degree in Mechanical Engineering and holds an MBA from Koç University.
Who is Onur Faydacı?
With nearly 20 years of experience in financial services, Onur Faydacı began his career at HSBC Bank Turkey in 2006. Faydacı held various roles in Corporate Banking and Corporate Credit Allocation and served as Country Risk Manager at Merrill Lynch Investment Bank in 2012. Faydacı held senior management positions in the investment banking department at HSBC Bank Turkey from 2013 to 2018. Faydacı joined Mastercard Turkey's Customer Relationship Management team in 2018, taking on the role of Director of Customer Relationship Management for Large and Medium-Sized Financial Institutions. Most recently, he demonstrated successful leadership in his position as Deputy General Manager responsible for Customer Relationship Management at Mastercard Turkey. Faydacı graduated with high honors from Boğaziçi University's Economics department and holds an MBA from Bahçeşehir University.
At Mastercard, we work to empower economies and individuals in over 200 countries and regions. Together with our customers, we are building a sustainable economy that benefits everyone. We make transactions secure, easy, smart, and accessible by offering a wide range of digital payment options. By combining our technology, innovation, partnerships, and networks, we offer a unique portfolio of products and services that enable individuals, businesses, and public institutions to reach their highest potential. www.mastercard.com