https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_c3ea66fa6d233ebfa14145b8b_o.jpg
25-26 sentyabr 2025-ci il tarixlərində ADA Universitetində ali təhsildə keyfiyyətin təminatı üzrə ikinci milli simpozium keçirilib. Tədbir Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi (TKTA) ilə birgə təşkil olunub və yerli ali təhsil müəssisələrinin çoxsaylı nümayəndələrinin iştirakı ilə baş tutub.
Simpozium çərçivəsində keyfiyyət təminatı və akkreditasiya ilə bağlı aktual mövzular və ən son praktikalar üzrə müzakirələr və seminarlar keçirilib. Açılış nitqi ilə çıxış edən TKTA-nın idarə heyətinin sədri Tural Əhmədov institusional və proqram akkreditasiyası üzrə milli səviyyədə əldə olunan irəliləyişlərdən danışıb. O, keyfiyyətin təminatı sahəsində çalışanların davamlı peşə hazırlığı üçün daha çox imkanların yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb və ADA Universitetinin bu simpoziumu təşkil etməsini dəyərli töhfə kimi qiymətləndirib.
Simpozium Azərbaycan universitetlərində beynəlxalq səviyyədə innovasiyaların davamlı və yaradıcı müzakirəsi üçün mühüm platforma rolunu oynayıb. Tədbirdə iki gün ərzində milli və beynəlxalq ekspertlər akkreditasiya, keyfiyyətli tədris və təhsil, beynəlxalq reytinqlər, eləcə də insan resurslarının inkişafı üzrə ən son tendensiyaları və öz təcrübələrini bölüşüblər.
Almaniyanın Potsdam Universitetinin Keyfiyyətin İnkişafı Mərkəzinin həmsədri, məruzəçilərdən biri Frank Niedermeier tədbir zamanı müşahidə etdiyi atmosfer və dinamikadan çox təsirləndiyini bildirib: “Azərbaycanda keyfiyyətin təminatı cəmiyyətinin necə sürətlə böyüdüyünü və inkişaf etdiyini görmək heyranedicidir. Buna şahidlik etmək çox təsir edicidir və bu simpoziumda iştirak etməkdən keçən il olduğu kimi məmnun oldum - TKTA və ADA Universiteti nə etdiklərini çox yaxşı bilirlər”.
ADA Universitetinin Keyfiyyətin təminatı və akkreditasiyası üzrə direktoru Maurus Roller simpoziumun uğurunu belə vurğulayıb: "İştirakçılar çox həvəsli idilər. Biz hamımız bilirik ki, keyfiyyət təminatı təhsil üçün vacibdir və belə bir tədbir əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaradır".
ADA Universitetinin tədris işləri üzrə prorektoru Elkin Nurməmmədov qeyd edib: "Keyfiyyət təminatı milli universitetlərimizin və tələbələrin uğurları üçün vacibdir. Tədbirin cəmi iki dəfə keçirilməsinə baxmayaraq, simpoziuma maraq kifayət qədər artıb. Keyfiyyətin təminatı üzrə milli ekspertlərimizin belə yaradıcı və dinamik mühitdə bir araya gəlməsini görmək sevindirici haldır".

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_c3ea66fa6d233ebfa14145b8b_o.jpg
ADA University hosted the second national symposium on quality assurance in higher education on 25 and 26 September 2025. The event was organized in collaboration with The Agency for Quality Assurance in Education (TKTA) and was attended by representatives from numerous national institutions of higher education.
The symposium featured talks, seminars and workshops on current topics and the latest trends in quality assurance and accreditation. In his opening speech, Tural Ahmadov, Chair of the Board of TKTA, elaborated on the progress made in terms of institutional and program accreditation on the national level. He emphasized the need to develop more opportunities for the continuous professional training of those working in quality assurance, and he commended ADA University on their efforts to organize this symposium as a valuable contribution.
The symposium provided a platform for the ongoing and creative debate of innovations of Azerbaijan’s universities in an international context. Throughout the two days of the event, national and international experts shared the latest trends and insights in accreditation, quality teaching and education, international rankings, and human resource development.
Frank Niedermeier, one of the speakers and Co-Head of the Center for Quality Development at the German University of Potsdam, was much impressed by the atmosphere and dynamics he experienced during the event: “It is astonishing to see how the quality assurance community in Azerbaijan is rapidly growing and developing. This is impressive to witness, and I really enjoyed participating in this symposium, as I did last year. TKTA and ADA clearly know what they are doing.”
Dr. Maurus Roller, Director of Quality Assurance and Accreditation at ADA University, considers the success of the symposium as encouraging: “The participants were very motivated. We are all aware that quality assurance is essential to education, and such an event opens new opportunities for collaboration.”
This is underlined by Dr. Elkin Nurmammadov, Vice Rector of Academic Affairs at ADA University: “Quality assurance is essential to the success of our national universities and their students. After only two years, the symposium is already well established. It is good to see our national experts on quality assurance coming together in such a creative and dynamic atmosphere.”