https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_ed3bd79960099a05c5b6f24ce_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 3 komandası BDU və DOST Agentliyinin “Tələbələrin təşəbbüslərinə dəstək – layihələr vernisajı” adlı yarışmasının finalına vəsiqə qazanıb. Layihə çərçivəsində ölkə universitetləri üzrə sosial sahədə rəqəmsal, innovativ və yaradıcı ideyaya sahib 43 komanda yarışıb, bu komandalardan 9-u yarışmanın final mərhələsinə vəsiqə qazanıb.
BDU-nun Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin “Psixologiya” ixtisasının II kurs tələbəsi Fatimə Şirəliyeva tərəfindən təqdim edilən “ÜFÜQ - Ünsiyyət, Fərqindəlik, Ümid və Qayğı” layihəsinin məqsədi ruh sağlamlığı ilə bağlı çətinlik yaşayan gənclərin anonim, təhlükəsiz və rəqəmsal mühitdə öz hisslərini ifadə edə, dəstək və motivasiya ala bildikləri bir platformanın yaradılmasıdır.
BDU-nun Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin “İnformasiya təhlükəsizliyi” ixtisasının III kurs tələbəsi Cəmil Cəfərli tərəfindən təqdim edilən “NeuroScreen” layihəsinin məqsədi iflicli xəstələrin beyin siqnallarının oxunması və filtrlənməsi nəticəsində müxtəlif IoT əsaslı ağıllı ev texnologiyalarının, rəqəmsal vasitələrin və robot əsaslı orqanların idarəsinin təmini, xəstənin sağlamlıq vəziyyətinin anlıq monitorinqi və süni intellekt əsasında təyinidir.
BDU-nun Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin “Psixologiya” ixtisasının II kurs tələbəsi Gülgün Şəfiyeva tərəfindən təqdim edilən “SƏS – Səssizlərin Səsi” layihəsinin əsas məqsədi isə süni intellekt əsaslı mobil və veb platforma vasitəsilə eşitmə məhdudiyyətli gənclər üçün əlçatan, öyrədici və gəlir gətirən bir rəqəmsal məkanın yaradılmasıdır. Bu platforma onların yalnız məlumat əldə etməsi üçün deyil, öz bacarıqlarını cəmiyyətə təqdim etməsi və bunun vasitəsilə gəlir qazanması üçün dizayn olunub.
Yarışmanın final mərhələsinə yüksələn tələbələr öz layihələrini oktyabrın 24-də Bakıda keçiriləcək “SOCGOV 2025: Süni zəka insan və transformasiya üçün” adlı beynəlxalq konfransda təqdim etmək imkanı qazanıblar.
Konfrans süni zəka, texnoloji transformasiya və insan cəmiyyəti sahələrində ixtisaslaşmış dövlət rəsmilərini, yerli və beynəlxalq ekspertləri, investorları bir araya gətirəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_ed3bd79960099a05c5b6f24ce_o.jpg
Три проекта Бакинского государственного университета (БГУ) вышли в финал конкурса «Поддержка студенческих инициатив – вернисаж проектов», организованного БГУ и агентством DOST. В конкурсе приняли участие 43 проекта из вузов страны с цифровыми, инновационными и креативными идеями, 9 из которых вышли в финал.
Цель проекта «ÜFÜQ - Ünsiyyət, Fərqindəlik, Ümid və Qayğı», представленного Фатимой Ширалиевой, студенткой факультета социальных наук и психологии БГУ, – создать платформу, где молодые люди, испытывающие проблемы с психическим здоровьем, смогут выразить свои чувства, получить поддержку и мотивацию в анонимной, безопасной и цифровой среде.
Цель проекта «NeuroScreen», представленного студентом факультета прикладной математики и кибернетики БГУ Джамилем Джафарли, — обеспечить управление различными технологиями умного дома на основе Интернета вещей, цифровыми устройствами и роботизированными органами на основе считывания и фильтрации сигналов мозга парализованных пациентов, а также обеспечить мониторинг и определение состояния здоровья пациента в режиме реального времени на основе искусственного интеллекта.
Главная цель проекта «SƏS – Səssizlərin Səsi», представленного студенткой факультета социальных наук и психологии БГУ Гюльгюн Шафиевой, — создать доступное, учебное и прибыльное цифровое пространство для молодых людей с нарушениями слуха посредством мобильной и веб-платформы на базе искусственного интеллекта. Эта платформа предназначена не только для получения информации, но и для презентации своих навыков обществу и получения дохода.
Студенты, прошедшие в финал конкурса, получили возможность представить свои проекты на международной конференции «SOCGOV 2025: Искусственный интеллект для человека и трансформации», которая состоится в Баку 24 октября.