https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_307ebbe0eb4606013e1d47cc1_o.jpg
2026-cı ildən etibarən fiziki şəxslərin gəlir vergisinə tətbiq edilən mövcud güzəştlərin qüvvədən düşməsi ilə bağlı gözlənilən qərara dair qabaqcıl biznes nümayəndələrinin baxışları və biznesin ümumi hazırlıq səviyyəsi nəzərə alınmaqla AmCham Azərbaycan tərəfindən “Mövqe Sənədi” hazırlanmışdır.
Sənəddə məsələnin aktuallığı, biznes mühitinə və əmək bazarına mümkün təsirləri geniş şəkildə təhlil edilmiş, nəticədə gəlir vergisi və məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə qüvvədə olan müvəqqəti güzəştlərin mərhələli şəkildə ləğv edilməsi təklif edilmişdir. Belə ki, bu yanaşma keçid dövründə işçi gəlirlərinə mənfi təsirlərin minimuma endirilməsi və iqtisadi sabitliyin qorunmasına imkan verərdi.
Eyni zamanda, “Mövqe Sənədi”ndə işçilərin xalis gəlirlərinin qorunmasını təmin etmək məqsədilə işəgötürənlər üçün stimullaşdırıcı mexanizmlərin tətbiqi, eləcə də uzunmüddətli perspektivdə görülməli olan tədbirlərə dair təkliflər də öz əksini tapmışdır.
AmCham Azərbaycan inanır ki, “Mövqe Sənədi”ndə irəli sürülmüş bu təkliflərin reallaşdırılması sözügedən istiqamətdə vergi sistemində tədrici və balanslaşdırılmış keçidi təmin etməklə yanaşı, qeyri-neft sektorunda məşğulluğun və rəqabətliliyin qorunmasına töhfə verəcəkdir.
“Mövqe Sənədi” ilə daha yaxından tanış olmaq üçün aşağıdakı keçiddən istifadə edə bilərsiniz:
Qeyd edək ki, 1996-cı ildən fəaliyyət göstərən AmCham Azərbaycan 300-ə yaxın üzv şirkəti təmsil edən aparıcı biznes assosiasiyası kimi ölkədə əlverişli biznes mühitinin təşviqinə yönəlmiş fəaliyyətini aktiv şəkildə davam etdirir.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_307ebbe0eb4606013e1d47cc1_o.jpg
Taking into account the perspectives of leading business representatives and the overall level of business preparedness regarding the anticipated expiration of existing personal income tax exemptions starting from 2026, AmCham Azerbaijan has developed a “Position Paper.”
The document provides a comprehensive analysis of the issue’s relevance, as well as its potential impact on the business environment and labor market. Based on this analysis, the paper proposes a gradual phase-out of the temporary exemptions currently applied to income tax and mandatory state social insurance contributions. This approach would help minimize the negative effects on employees’ incomes during the transition period and support the preservation of economic stability.
At the same time, the “Position Paper” outlines recommendations on introducing incentive mechanisms for employers to ensure the protection of employees’ net incomes, along with measures to be implemented in the long term.
AmCham Azerbaijan believes that the implementation of the proposals set forth in the “Position Paper” would not only ensure a gradual and balanced transition within the tax system but also contribute to maintaining employment and competitiveness in the non-oil sector.
You can access the “Position Paper” through the following link:
It should be noted that since its establishment in 1996, AmCham Azerbaijan, representing nearly 300 member companies, has been actively continuing its efforts as a leading business association dedicated to promoting a favorable business environment in the country.