PAŞA Holding və ARDNF-nin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda INMerge İnvestisiya Forumu keçirilib
PAŞA Holding və ARDNF-nin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda INMerge İnvestisiya Forumu keçirilib PAŞA Holding və ARDNF-nin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda INMerge İnvestisiya Forumu keçirilib
2025-ci il 28 sentyabr tarixində Bakı şəhərində PAŞA Holding və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) birgə təşkilatçılığı ilə ilk dəfə INMerge İnvestisiya Forumu keçirilib. Forumda suveren fondların, dövlət qurumlarının, beynəlxalq şirkətlərin, özəl kapital və aktivlərin idarə edilməsi üzrə ixtisaslaşmış qurumların, risk kapitalı fondlarının və digər nüfuzlu maliyyə institutlarının yüksək səviyyəli nümayəndələri iştirak ediblər.
Yalnız dəvət əsasında təşkil olunan bu Forumun məqsədi idarəedici tərəfdaş (General Partner) və məhdud investorlar (Limited Partner) arasında peşəkar müzakirələr aparmaq, təcrübə və bilik mübadiləsi həyata keçirmək, həmçinin yeni investisiya imkanlarını dəyərləndirmək olub. INMerge İnnovasiya Sammitinin uğurlu təcrübəsinə əsaslanan bu yeni platforma Bakını beynəlxalq investorlar, sahibkarlar və siyasi qərarvericilər üçün mütəmadi görüş məkanına çevirməyi hədəfləyir.
Forumun açılışında çıxış edən ARDNF-nin İcraçı direktorunun müavini Bəhruz Bəhramov tədbirin Azərbaycanın iqtisadi inkişafında mühüm bir dövrə təsadüf etdiyini vurğulayıb. O, bu inkişaf trayektoriyasını müəyyən edən üç əsas istiqaməti – enerji, nəqliyyat əlaqəliliyi və iqtisadi diversifikasiyanı diqqətə çatdıraraq bildirib ki, ARDNF bu istiqamətlərin hər birinə resurs gəlirlərini davamlı investisiyalara çevirərək töhfə verir. Bu töhfə ölkədə iqtisadi sabitliyin qorunması, davamlı iqtisadi artımın təşviqi və uzunmüddətli dəyər yaradılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Bəhruz Bəhramov qeyd edib: “ARDNF uzunmüddətli və məsuliyyətli investisiya fəaliyyətini şəffaflıq, intizam və beynəlxalq səviyyədə tanınmış idarəetmə standartlarına əsaslanaraq həyata keçirir. Ortaq hədəfimiz Bakının dərin məzmunlu müzakirələrin aparıldığı, tərəfdaşlıqların sağlam əsaslarla qurulduğu və təşəbbüslərin məsuliyyətlə həyata keçirildiyi etibarlı bir məkana çevrilməsidir.”

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_5391277f69495106de2b83b3c_o.jpg
The inaugural INMerge Investment Forum, jointly organized by PASHA Holding and the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) , convened on September 28 in Baku, bringing together senior representatives from sovereign wealth funds, government institutions, global corporations, private equity firms, asset managers, venture capital funds, institutional investors, and other leading investment organizations.
As a premier invitation-only platform, the Forum is designed to foster dialogue, knowledge sharing, and exploration of investment opportunities between limited partners and general partners. Building on the success of the INMerge Innovation Summit, this new investment-focused platform positions Baku as a recurring hub for global investors, entrepreneurs, and policymakers.
In his opening remarks, Bahruz Bahramov, Deputy CEO of SOFAZ, noted that the Forum comes at an important moment in Azerbaijan’s economic development. He pointed to energy, connectivity, and diversification as key priorities shaping this trajectory and emphasized that SOFAZ contributes to each by channeling resource revenues into sustainable investments that support stability, growth, and long-term value creation.
“SOFAZ remains committed to long-term, responsible investment guided by transparency, discipline, and internationally recognized standards of governance,” Mr. Bahramov said. “Our shared ambition is for Baku to be a trusted venue where conversations are substantive, partnerships well-structured, and initiatives advanced with accountability.”