İstanbulda Azərbaycan-Türkiyə 2-ci Enerji Forumu keçiriləcək
İstanbulda Azərbaycan-Türkiyə 2-ci Enerji Forumu keçiriləcək İstanbulda Azərbaycan-Türkiyə 2-ci Enerji Forumu keçiriləcək
Cari ilin 5-6 oktyabr tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində Azərbaycan-Türkiyə 2-ci Enerji Forumu keçiriləcək.
İki gün davam edəcək Forumun birinci günündə karbohidrogen və neft-kimya məhsulları, bərpa olunan enerjidən istifadə və enerji səmərəliliyi, elektrik enerjisi bazarı, elektrik enerjisinin paylanması və ötürülməsi, həmçinin enerji tənzimləmə istiqamətləri üzrə fəaliyyət göstərən birgə işçi qruplarının iclasları keçiriləcək. Tədbirin ikinci günündə isə Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz də daxil olmaqla bir sıra yüksək vəzifəli şəxslərin çıxışları, həmçinin Forumun yekunlarına dair protokolun imzalanması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Azərbaycan-Türkiyə Enerji Forumu iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiya çərçivəsində strateji enerji əməkdaşlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə təsis edilib və ilk Forum 21-22 dekabr 2021-ci il tarixində Bakı şəhərində keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_0d9c82d26ef0443ea0988e77f_o.jpg
On the first day of the two-day forum, meetings of Joint Working Groups on hydrocarbon and petrochemical products, renewable energy use and energy efficiency, the electric energy market, electricity distribution and transmission, as well as energy regulation will be held. On the second day of the event, the speeches of a number of high officials, including the Energy Minister of Azerbaijan Parviz Shahbazov and the Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye Fatih Donmez, as well as the signing of the protocol on the outcomes of the Forum are expected.
It should be noted that the Azerbaijan-Türkiye Energy Forum was established within the Intergovernmental Commission on economic cooperation between the two countries in order to further strengthen strategic energy cooperation, and the first Forum was held on 21-22 December 2021 in Baku.