https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_c692dbf5a1fff1c380b43d20f_o.jpg
25 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) İcraçı direktorunun müavini Bəhruz Bəhramov “PowerChina Resources Ltd.“ şirkətinin İdarə heyətinin sədri cənab Conq Hayşyanqın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib.
Tərəflər Azərbaycan ilə Çin Xalq Respublikası arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq çərçivəsində investisiya və əməkdaşlıq imkanlarını, xüsusilə bərpa olunan enerji və infrastruktur layihələri sahəsində birgə fəaliyyət perspektivlərini müzakirə ediblər.
Cənab Conq Hayşyanq “PowerChina Resources Ltd.”-nin beynəlxalq təcrübəsi və Azərbaycanda həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verərək, ölkənin yaşıl enerji gündəliyinə dəstək göstərməkdə maraqlı olduqlarını qeyd edib.
Bəhruz Bəhramov isə vurğulayıb ki, ARDNF beynəlxalq tərəfdaşlarla strateji əməkdaşlığın genişləndirilməsinə böyük önəm verir və enerji keçidinə töhfə verən təşəbbüsləri Fondun investisiya strategiyasına və risk-gəlirlilik profilinə uyğun şəkildə əməkdaşlıq imkanları çərçivəsində dəyərləndirməyə hazırdır.
Qeyd edək ki, “PowerChina Resources Ltd. “- “POWERCHINA” Qrupunun əsas xarici investisiya platforması olaraq bərpa olunan enerji layihələrinin investisiyası, inşası və istismarı sahəsində ixtisaslaşmışdır. Şirkətin Asiya, Avstraliya, Avropa və Afrikanın müxtəlif ölkələrində həyata keçirdiyi layihələr dayanıqlı enerji təminatına, yerli məşğulluğun artırılmasına və ekoloji həllərin təşviqinə töhfə verir. 2024-cü ilin sonuna olan məlumata görə, “PowerChina Resources Ltd. “20 ölkə və regionda 48 törəmə şirkətə malikdir və ümumi gücü 5227 MVt olan 18 layihə artıq istismar və ya tikinti mərhələsindədir.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_c692dbf5a1fff1c380b43d20f_o.jpg
On September 25, 2025, Mr. Bahruz Bahramov, Deputy CEO of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), held a meeting with a delegation from PowerChina Resources Ltd., headed by Mr. Zhong Haixiang, Chairman of the Board.
The discussions focused on investment and cooperation opportunities within the framework of the strategic partnership between the Republic of Azerbaijan and the People’s Republic of China. Special emphasis was placed on the prospects for joint initiatives in the fields of renewable energy and infrastructure development.
Mr. Zhong Haixiang outlined the international expertise of PowerChina Resources Ltd. and provided an overview of the company’s ongoing projects in Azerbaijan. He emphasized the company’s commitment to supporting the country’s green energy agenda.
Mr.Bahruz Bahramov underlined that SOFAZ attaches great importance to expanding strategic cooperation with international partners and is open to evaluating collaboration opportunities that align with the Fund’s investment strategy and risk-return profile, particularly those that support the global energy transition.
PowerChina Resources Ltd.is the principal international investment platform of the POWERCHINA Group, specializing in the development, construction, and operation of renewable energy projects. With activities spanning Asia, Australia, Europe, and Africa, the company plays a significant role in advancing sustainable energy supply, fostering local employment, and promoting environmentally responsible solutions. As of the end of 2024, PowerChina Resources Ltd. operated 48 subsidiaries across 20 countries and regions, with 18 projects, representing a combined installed capacity of 5,227 MW - either operational or under construction.