https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_c5931931db80ddc21cca2675f_o.jpg
Oktyabrın 7-8-də Bakı şəhəri daha bir mötəbər tədbirə - Azərbaycan Halal Biznes (AZHAB) Forumuna ev sahibliyi edəcək. Bu il ikincisi keçiriləcək forum Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə “Sürətlə dəyişən dünyada halal sənaye dayanıqlılığın mənbəyi kimi” mövzusuna həsr olunacaq.
İki gün davam edəcək forumun məqsədi investisiya və ticarət sahəsində yeni əməkdaşlıqların qurulmasına, fikir və təcrübə mübadiləsinə töhfə vermək, Azərbaycana xarici sərmayələrin cəlb edilməsini təşviq etməkdir. Forumda yerli və xarici ölkələrdən olan aidiyyəti qurumların nümayəndələri, sahə üzrə ekspertlər, akademik dairələr, sahibkarlar və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri bir araya gələcək.
“AZHAB Forumu 2025” konfrans və sərgi olmaqla iki hissədən ibarət olacaq. Konfrans çərçivəsində halal sənayenin ənənəvi sahələri, o cümlədən maliyyə və turizm mövzuları, halal biznesin idarəolunması, yaşıl keçid, biznesdə qadınların rolu və digər yeni istiqamətlər müzakirə ediləcək. Həmçinin, forumun ilk iclası İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) çərçivəsində KOB-lara dəstək göstərən qurumların əməkdaşlığının gücləndirilməsinə xidmət edən “İƏT-in KOB-lar Şəbəkəsinin” (OIC-SMENET) rəsmi təsis mərasiminə həsr olunacaq.
Forumun sərgi hissəsində isə Azərbaycandan və xarici ölkələrdən olan şirkətlərin istehsal etdiyi məhsul və xidmətlər nümayiş olunacaq. Ötən ilki forum çərçivəsində təşkil olunmuş sərgidə 30-a yaxın yerli və xarici şirkət məhsul və xidmətlərini təqdim edib. Bu ilki sərginin isə daha geniş miqyasda və daha çox ölkənin iştirakı ilə keçirilməsi nəzərdə tutulur. Hazırda sərgidə iştirakla bağlı yerli və xarici şirkətlərin qeydiyyatı davam edir. Sərgi yerli və xarici şirkətlərə məhsul və xidmətlərini geniş auditoriyaya tanıtmaq, yeni əməkdaşlıqlar qurmaq, müvafiq sektor üzrə tərəfdaşların tapılması, potensial müştərilərlə birbaşa əlaqə yaratmaq, ixrac imkanlarını genişləndirmək, təcrübə və texnologiya mübadiləsi, halal sənaye üzrə yeniliklər, trendlər və standartlarla tanış olmaq imkanı verəcəkdir.
“AZHAB Forum 2025” çərçivəsində İslam Ticarət Palatası Halal Xidmətləri tərəfindən “Halal düşün: Hər bir biznesin bilməli olduğu məsələlər” mövzusunda iki günlük seminar da təşkil olunacaq. Seminarda müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən biznes nümayəndələrinə halal biznes modeli, bu sahədə mövcud standartlar və məhsulların beynəlxalq bazarlara çıxışı ilə bağlı məlumat veriləcək, Ekspert Guşəsində isə iştirakçılara halal sertifikatlaşdırma üzrə fərdi məsləhət xidməti göstəriləcək.
Builki forum İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (OIC), İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi, Sosial Araşdırmalar və Təlim Mərkəzi (SESRIC), İslam ölkələri üçün Standartlar və Metrologiya İnstitutu (SMIIC), İslam Ticarət Palatası Halal Xidmətləri və “Caspian Event Organisers” MMC-nin tərəfdaşlığı, “ATENA” MMC-nin sponsorluğu ilə keçiriləcək.
Qeyd edək ki, ilk AZHAB Forumu 2024-cü ilin oktyabrında keçirilib və tədbirdə Avstraliya, Amerika, Avrasiya və Afrika da daxil olmaqla dünyanın müxtəlif bölgələrindən təqribən 100-ə yaxın olmaqla, ümumilikdə 350 qonaq iştirak edib. İlk AZHAB Forumu İslam Əməkdaşlığı Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurası tərəfindən müvafiq qətnamə ilə dəstəklənib.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_c5931931db80ddc21cca2675f_o.jpg
7-8 октября в городе Баку пройдёт очередное важное мероприятие – Азербайджанский форум халяльного бизнеса (AZHAB). Форум, который в этом году пройдёт во второй раз, будет посвящён теме «Халяльная индустрия как источник устойчивости в стремительно развивающемся мире» и будет организован Агентством развития малого и среднего бизнеса (KOBIA) Азербайджанской Республики, при поддержке Министерства Экономики Азербайджанской Республики.
Целью форума, который продлится два дня, является содействие установлению нового сотрудничества в сфере инвестиций и торговли, обмен мнениями и опытом, а также стимулирование привлечения иностранных инвестиций в Азербайджан. В форуме примут участие представители соответствующих структур из местных и зарубежных стран, эксперты в данной области, представители академических кругов, предприниматели и представители международных организаций.
«Форум AZHAB 2025» будет состоять из двух частей: конференция и выставка. В рамках конференции будут обсуждаться традиционные сферы халяльной индустрии, включая финансы и туризм, управление халяльным бизнесом, «зелёный» переход, роль женщин в бизнесе и другие новые направления. Также первое заседание форума будет посвящено официальной церемонии основания «Сети МСБ ОИС» (OIC-SMENET), которая служит укреплению сотрудничества структур, оказывающих поддержку МСБ в рамках Организации исламского сотрудничества (ОИС).
На выставке будут представлены продукция и услуги компаний из Азербайджана и зарубежных стран. На выставке, организованной в рамках прошлогоднего форума, свою продукцию и услуги представили около 30 местных и зарубежных компаний. В этом году планируется проведение выставки в более широком масштабе и с участием большего количества стран. В настоящее время продолжается регистрация местных и зарубежных компаний для участия в выставке. Выставка предоставит местным и зарубежным компаниям возможность представить свою продукцию и услуги широкой аудитории, наладить новые партнерские отношения, найти партнеров в соответствующем секторе, наладить прямые контакты с потенциальными клиентами, расширить экспортные возможности, обменяться опытом и технологиями, а также ознакомиться с инновациями, тенденциями и стандартами в халяльной индустрии.
В рамках «Форума AZHAB 2025» Служба Халяль Исламской торговой палаты также организует двухдневный семинар на тему «Думай о халяль: что должен знать каждый бизнес». На семинаре представителям бизнеса, работающим в различных сферах, будет предоставлена информация о модели халяльного бизнеса, существующих стандартах в этой сфере и выводе продукции на международные рынки, а в Уголке Эксперта участникам будут предоставлены индивидуальные консультационные услуги по вопросам сертификации халяль.
В этом году форум пройдет в партнерстве с Организацией исламского сотрудничества (OIC), Центром статистических, экономических, социальных исследований и обучения исламских стран (SESRIC), Институтом стандартов и метрологии исламских стран (SMIIC), Службой Халяль Исламской торговой палаты (ICHS) и ООО “Caspian Event Organisers”, а спонсором выступит ООО “ATENA”.
Следует отметить, что первый Форум AZHAB состоялся в октябре 2024 года, и в мероприятии приняли участие в общей сложности 350 гостей, около 100 из разных регионов мира, включая Австралию, Америку, Евразию и Африку. Первый Форум AZHAB был поддержан соответствующим постановлением Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества.