https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_fe21bf2734505dd35e8308aca_o.jpg
Xəbər verildiyi kimi, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova “Böyük İyirmilik” ölkələrinin Parlament Sədrlərinin 8-ci Sammitində iştirak etmək üçün İndoneziya Respublikasının paytaxtı Cakarta şəhərində səfərdədir.
Səfər çərçivəsində Sahibə Qafarova oktyabrın 5-də İndoneziya Respublikasının Nümayəndələr Palatasının sədri xanım Puan Maharani ilə görüşüb.
Görüşdən məmnunluğunu ifadə edən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova onu G20 Parlament Spikerlərinin 8-ci Sammitinə dəvət etdiyinə görə Puan Maharaniyə təşəkkür edib. O, bu platformada həm Azərbaycan Respublikası parlamentinin spikeri, həm də Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin sədri kimi iştirak etdiyini vurğulayaraq, tədbirin müasir dünyada hər kəsi narahat edən çox aktual mövzulara həsr olunduğunu bildirib.
Parlamentin sədri bu il Azərbaycanla İndoneziya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğunu söyləyib. Sahibə Qafarova müxtəlif səviyyələrdə qarşılıqlı səfərlərin iki dövlət arasında münasibətlərin inkişafına təkan verəcəyini deyib.
Dövlətlərimizin bir sıra mötəbər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığından danışan Sahibə Qafarova dövlətlərimiz arasında münasibətlərin inkişafında parlamentlərarası əlaqələrin önəmli rol oynadığını qeyd edib. O, qanunvericilik orqanlarının səmərəli əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsinin, həmçinin dostluq qrupları səviyyəsində əlaqələrin əhəmiyyətindən bəhs edib, bu əlaqələrin möhkəmlənməsində qarşılıqlı səfərlərin önəmli olduğunu qeyd edib. Milli Məclisin sədri bildirib ki, deputatlarımız bir sıra beynəlxalq təşkilatların parlament qurumlarında, o cümlədən Parlamentlərarası İttifaq, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyası, Asiya Parlament Assambleyası, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində səmərəli fəaliyyət göstərirlər.
Milli Məclisin spikeri ərazilərimizin Ermənistan tərəfindən işğalı dövründə İndoneziyanın BMT Baş Assambleyasının, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatının qəbul etdiyi qətnamələrə qoşulduğunu qeyd edərək, Azərbaycanın haqq işini dəstəkləməsini yüksək qiymətləndirib.
Söhbətdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İndoneziyanın Qoşulmama Hərəkatında Azərbaycanın təşəbbüslərini dəstəklədiyini də vurğulayıb.
İndoneziya Respublikasının Nümayəndələr Palatasının sədri xanım Puan Maharani Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanı ölkəsində görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. O, dövlətlərimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, İndoneziya Azərbaycanla bütün sahələrdə əlaqələrin inkişafında maraqlıdır. O, Azərbaycanın ölkəsi üçün xüsusi önəmə malik olduğunu qeyd edərək, deyib ki, Azərbaycanın İndoneziyadakı səfirliyi Cənub–Şərqi Asiyada açılmış ilk səfirliyidir. İkitərəfli əlaqələrin hazırkı inkişafı məmnunluq doğurur. Puan Maharani ümidvar olduğunu bildirib ki, əlaqələrimiz inkişaf etməyə davam edəcək.
Söhbət zamanı Nümayəndələr Palatasının sədri dövlətlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsində hər iki ölkənin parlamentlərinin əhəmiyyətli rolundan danışıb. İndoneziya parlamentində Azərbaycanın Milli Məclisi ilə əlaqələrə önəm verildiyini bildirib. Qanunverici orqanların qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığının, o cümlədən parlamentlərarası dostluq qrupları çərçivəsində əlaqələrin təcrübə və informasiya mübadiləsi baxımından vacibliyini qeyd edib. O, deyib ki, dostluq qruplarının qarşılıqlı fəaliyyəti, təmas və görüşlərin sıxlaşdırılması əhəmiyyətlidir. Beynəlxalq təşkilatlarda da qarşılıqlı dəstəyi davam etdirəcəyik. Nümayəndələr Palatasının sədri İndoneziya parlamentində fəaliyyət göstərən dostluq qrupunun Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə dəstək bəyanatlarını xatırladıb.
Puan Maharani deyib ki, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi Hərəkatın ruhuna, qarşısına qoyduğu hədəflərə uyğundur və İndoneziya Şəbəkənin fəaliyyətini tam dəstəkləyir. Bu platforma bütün üzv ölkələr üçün olduqca faydalıdır.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_fe21bf2734505dd35e8308aca_o.jpg
Как уже сообщалось, председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова находится в столице Индонезии Джакарте с визитом для участия в 8-м саммите спикеров парламентов Большой Двадцатки.
В русле визита Сагиба Гафарова 5-го октября провела встречу с председателем Совета народных представителей Республики Индонезии Пуан Махарани.
Засвидетельствовавшая удовлетворение встречей Сагиба Гафарова выразила Пуан Махарани признательность за направленное ей приглашение принять участие в саммите G20 – как спикер парламента Азербайджанской Республики и как председатель Парламентской сети Движения Неприсоединения. Данное мероприятие, сказала г-жа Гафарова, посвящено весьма актуальным темам, волнующим каждого в современном мире.
В этом году исполнилось тридцать лет с установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Индонезией, заметила г-жа Гафарова, добавив, что разноуровневые встречные визиты стимулируют развитие двусторонних связей.
Было подмечено обоюдно выгодное сотрудничество наших государств под эгидой ряда влиятельных международных организаций. Сагиба Гафарова также подметила значительный вклад межпарламентских связей в развитие взаимоотношений, указав затем на необходимость дальнейшего расширения плодотворного сотрудничества наших парламентов и, в частности, взаимодействия групп дружбы. Большую роль в этом процессе играют взаимные визиты, по её словам. Наши депутаты демонстрируют эффективную совместную деятельность в рамках ряда международных парламентских организаций – Межпарламентского Союза, Парламентской ассамблеи ОИС, Азиатской Парламентской Ассамблеи и Парламентской сети Движения Неприсоединения, кроме всех прочих.
Г-жа Гафарова говорила о том, что в годы армянской оккупации Индонезия присоединялась к резолюциям Генассамблеи ООН, Организации Исламского Сотрудничества и Движения Неприсоединения, и отметила высокую оценку, данную поддержке Индонезией правому делу Азербайджана.
Кроме того, председатель Милли Меджлиса подчеркнула поддержку, которую Индонезия оказала инициативам, выдвигаемым Азербайджаном под эгидой Движения Неприсоединения.
Председатель Совета народных представителей Республики Индонезии Пуан Махарани сказала, что рада видеть председателя Милли Меджлиса Сагибу Гафарову в своей стране, и отметила высокий уровень наших межгосударственных отношений. Г-жа Махарани подчеркнула заинтересованность Индонезии в развитии взаимодействия с Азербайджаном во всех сферах, сказала, что Азербайджан обладает особым значением для её государства и добавила, что азербайджанское посольство в Индонезии было нашей первой дипломатической миссией, учреждённой в Юго-восточной Азии. Выразив удовлетворение нынешним положением развитием двусторонних связей, г-жа Махарани сказала о своей уверенности в продолжении их прогресса.
Председатель Совета народных представителей коснулась значения роли двух парламентов в укреплении межгосударственных сношений и важности, которую индонезийский парламент придаёт продвижению своих связей с парламентом азербайджанским. Взаимовыгодная совместная деятельность двух законодательных собраний имеет большую важность; в частности, связи между группами межпарламентской дружбы существенны в плане обмена опытом и информацией, по мнению г-жи Махарани. Взаимодействие между этими группами, их контакты и встречи следует усилить и участить, добавила она, прежде чем озвучить намерение продолжить взаимоподдержку в международных организациях. Затем были отмечены заявления группы дружбы в индонезийском парламенте в поддержку территориальной целостности и суверенитета Азербайджана.
По словам Пуан Махарани, Парламентская сеть Движения Неприсоединения отвечает духу Движения и соответствует поставленным им перед собою целям, а Индонезия всецело поддерживает деятельности Сети. Эта платформа крайне полезна для всех стран-участниц.