https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_bafbc794013ea8a7ae9508543_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 27-də “BakuBus” MMC-nin Gəncə Avtoparkının açılışında iştirak edib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev dövlətimizin başçısına avtoparkda yaradılan şərait barədə məlumat verdi.
Üç yüz yerlik avtobus parkının inşasına bu ilin yanvarında başlanılıb. Ümumi sahəsi 10 hektar olan parkda texniki baxış və təmir postları, avtomatlaşdırılmış uçot sistemli yanacaq təsərrüfatı, saatda 60 avtobusun yuyulması gücünə malik kompleks inşa edilib. Avtobus parkının yaradılması ilə 675 nəfər işlə təmin olunub. Onlardan 553 nəfəri sürücü, 122 nəfəri isə inzibati və texniki heyətdir.
“BakuBus” MMC Gəncə şəhərində 18 mövcud və 2 yeni marşrut xətti üzrə fəaliyyət göstərəcək. Şəhərə yüksək ekoloji standarta - EURO6-ya cavab verən 280 avtobus gətirilib ki, onlardan da 45-i 54, 186-sı 63, 49-u isə 102 sərnişin tutumuna malikdir.
Bu layihənin həyata keçirilməsi, ilk növbədə, paytaxt Bakıdan sonra respublikanın ən böyük şəhəri olan Gəncənin nəqliyyat-sərnişin daşıma infrastrukturunun müasirləşdirilməsi baxımından çox mühüm rol oynayır. Bu, eyni zamanda, sərnişinlərin rahat, təhlükəsiz şəkildə mənzilbaşına çatmasına imkan yaradır, şəhərin nəqliyyat parkının yenilənməsinə böyük töhfə verir. Həmçinin yeni iş yerlərinin açılmasında da belə layihələrin rolu önəmlidir.
Gəncə şəhəri üzrə aparılan genişmiqyaslı təhlil və araşdırmalar nəticəsində marşrut şəbəkəsi yenidən formalaşdırılıb. Mövcud 32 marşrut xəttində optimallaşdırma aparılıb, 22 marşrut xəttinin fəaliyyət göstərməsi müəyyən olunub.
Əhəmiyyətli yeniliklərdən biri də ictimai nəqliyyatda qabaqcıl rəqəmsal texnologiyaların tətbiqidir. Gəncədə fəaliyyət göstərən bütün avtobuslarda gedişhaqqını “CityCard” nağdsız ödəniş sistemi, istənilən bank kartları, həmçinin mobil ödəniş vasitələri ilə ödəmək mümkündür.
Sərnişindaşıma sahəsinin optimallaşması çərçivəsində Dəmiryol Vağzalının qarşısında Nəqliyyat Mübadilə Məntəqəsi yaradılıb. Burada dəmir yolu ilə avtomobil nəqliyyatının qarşılıqlı əlaqəsi öz əksini tapıb.
Əhalinin gediş-gəlişi və sıxlığın çox olduğu ərazilərdə 34 müasir dayanacaq pavilyonu quraşdırılıb.
Yol infrastrukturunun yaxşılaşdırılması istiqamətində 97 küçədə asfalt örtüyünün yenilənmə işləri aparılıb, 128 kilometr xətlənmə işləri icra olunub. Şəhərdə təhlillər aparılaraq mikromobillik zolaqlarının salınması üçün uyğun yerlər müəyyənləşdirilib.
Taksi nəqliyyat vasitələri üçün cəlbetmə məntəqələrinin müəyyən edilməsi istiqamətində də işlər aparılıb və 10 ünvanda taksi duracağı üçün yer təyin olunub.
Bütün bunlar Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə regionlarımızın müasirləşdirilməsi, əhaliyə göstərilən xidmət səviyyəsinin artırılması və ümumilikdə, bölgələrimizin sosial-iqtisadi inkişafının davamlılığının təmin edilməsi istiqamətində dövlətimiz tərəfindən atılan addımların göstəricisidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_bafbc794013ea8a7ae9508543_o.jpg
On September 27, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the opening of the Ganja Bus Depot owned by BakuBus LLC.
Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev informed the head of state about the facilities created at the depot.
Construction of the 300-vehicle bus depot began this January. Covering an area of 10 hectares, the depot features technical inspection and repair stations, an automated fuel accounting system, and a washing facility capable of cleaning 60 buses per hour. The establishment of the depot has created 675 jobs, including 553 drivers and 122 administrative and technical staff.
BakuBus LLC will operate 18 existing and two new bus routes in Ganja. A total of 280 EURO6-standard buses have been brought to the city, including 45 with a capacity of 54 passengers, 186 with 63-passenger capacity, and 49 with a capacity of 102 passengers.
This project plays a vital role in modernizing the public transportation infrastructure of Ganja, the second-largest city in Azerbaijan after the capital, Baku. It facilitates comfortable and safe travel for passengers, contributes to renewing the city’s transport fleet, and supports job creation.
Based on extensive analysis and research, the route network in Ganja has been restructured. Optimization was carried out on the existing 32 routes, with 22 routes designated for operation.
A key innovation is the introduction of advanced digital technologies in public transport. All buses are equipped with the “CityCard” cashless payment system, enabling payments via any bank card or mobile payment method.
As part of passenger transport optimization, a Transport Interchange Hub has been set up in front of the Railway Station, integrating rail and road transport services. Additionally, 34 modern bus stop pavilions have been installed in areas with high passenger density.
To enhance road infrastructure, asphalt resurfacing was carried out on 97 streets, and 128 kilometers of road markings were completed. Suitable locations for micromobility lanes have also been identified, while 10 dedicated taxi stops have been established across the city.