https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_bafbc794013ea8a7ae9508543_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 27-də “BakuBus” MMC-nin Gəncə Avtoparkının açılışında iştirak edib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev dövlətimizin başçısına avtoparkda yaradılan şərait barədə məlumat verdi.
Üç yüz yerlik avtobus parkının inşasına bu ilin yanvarında başlanılıb. Ümumi sahəsi 10 hektar olan parkda texniki baxış və təmir postları, avtomatlaşdırılmış uçot sistemli yanacaq təsərrüfatı, saatda 60 avtobusun yuyulması gücünə malik kompleks inşa edilib. Avtobus parkının yaradılması ilə 675 nəfər işlə təmin olunub. Onlardan 553 nəfəri sürücü, 122 nəfəri isə inzibati və texniki heyətdir.
“BakuBus” MMC Gəncə şəhərində 18 mövcud və 2 yeni marşrut xətti üzrə fəaliyyət göstərəcək. Şəhərə yüksək ekoloji standarta - EURO6-ya cavab verən 280 avtobus gətirilib ki, onlardan da 45-i 54, 186-sı 63, 49-u isə 102 sərnişin tutumuna malikdir.
Bu layihənin həyata keçirilməsi, ilk növbədə, paytaxt Bakıdan sonra respublikanın ən böyük şəhəri olan Gəncənin nəqliyyat-sərnişin daşıma infrastrukturunun müasirləşdirilməsi baxımından çox mühüm rol oynayır. Bu, eyni zamanda, sərnişinlərin rahat, təhlükəsiz şəkildə mənzilbaşına çatmasına imkan yaradır, şəhərin nəqliyyat parkının yenilənməsinə böyük töhfə verir. Həmçinin yeni iş yerlərinin açılmasında da belə layihələrin rolu önəmlidir.
Gəncə şəhəri üzrə aparılan genişmiqyaslı təhlil və araşdırmalar nəticəsində marşrut şəbəkəsi yenidən formalaşdırılıb. Mövcud 32 marşrut xəttində optimallaşdırma aparılıb, 22 marşrut xəttinin fəaliyyət göstərməsi müəyyən olunub.
Əhəmiyyətli yeniliklərdən biri də ictimai nəqliyyatda qabaqcıl rəqəmsal texnologiyaların tətbiqidir. Gəncədə fəaliyyət göstərən bütün avtobuslarda gedişhaqqını “CityCard” nağdsız ödəniş sistemi, istənilən bank kartları, həmçinin mobil ödəniş vasitələri ilə ödəmək mümkündür.
Sərnişindaşıma sahəsinin optimallaşması çərçivəsində Dəmiryol Vağzalının qarşısında Nəqliyyat Mübadilə Məntəqəsi yaradılıb. Burada dəmir yolu ilə avtomobil nəqliyyatının qarşılıqlı əlaqəsi öz əksini tapıb.
Əhalinin gediş-gəlişi və sıxlığın çox olduğu ərazilərdə 34 müasir dayanacaq pavilyonu quraşdırılıb.
Yol infrastrukturunun yaxşılaşdırılması istiqamətində 97 küçədə asfalt örtüyünün yenilənmə işləri aparılıb, 128 kilometr xətlənmə işləri icra olunub. Şəhərdə təhlillər aparılaraq mikromobillik zolaqlarının salınması üçün uyğun yerlər müəyyənləşdirilib.
Taksi nəqliyyat vasitələri üçün cəlbetmə məntəqələrinin müəyyən edilməsi istiqamətində də işlər aparılıb və 10 ünvanda taksi duracağı üçün yer təyin olunub.
Bütün bunlar Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə regionlarımızın müasirləşdirilməsi, əhaliyə göstərilən xidmət səviyyəsinin artırılması və ümumilikdə, bölgələrimizin sosial-iqtisadi inkişafının davamlılığının təmin edilməsi istiqamətində dövlətimiz tərəfindən atılan addımların göstəricisidir.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_bafbc794013ea8a7ae9508543_o.jpg
27 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии Гянджинского автопарка ООО BakuBus.
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев проинформировал главу государства об условиях, созданных в автопарке.
Строительство автобусного парка на триста мест началось в январе этого года. В парке общей площадью 10 гектаров построены пункты технического осмотра и ремонтные посты, топливное хозяйство с автоматизированной системой учета, автомоечный комплекс мощностью 60 автобусов в час. Создание автобусного парка позволило обеспечить работой 675 человек, из которых 553 – водители, 122 – административно-технический персонал.
ООО BakuBus будет функционировать в Гяндже по 18 существующим и 2 новым маршрутам. В город доставлено 280 автобусов, отвечающих высокому экологическому стандарту EURO6. Из них 45 – вместимостью 54 пассажира, 186 – вместимостью 63 пассажира и 49 – вместимостью 102 пассажира.
Реализация этого проекта играет очень важную роль, прежде всего, с точки зрения модернизации транспортной инфраструктуры пассажироперевозок в Гяндже - крупнейшем городе республики после столицы Баку. Это позволяет пассажирам комфортно и безопасно добираться до пункта назначения, вносит большой вклад в обновление транспортного парка города. Роль подобных проектов также важна с точки зрения создания новых рабочих мест.
В результате широкомасштабного анализа и исследований, проведенных по городу Гянджа, была реорганизована маршрутная сеть. Проведена оптимизация существующих 32 маршрутных линий, определена деятельность по 22 маршрутным линиям.
Одним из важных нововведений является и применение передовых цифровых технологий в общественном транспорте. Оплатить проезд во всех автобусах, курсирующих в Гяндже, можно посредством системы безналичной оплаты CityCard, любых банковских карт, а также мобильных платежных систем.
В рамках оптимизации системы пассажироперевозок перед железнодорожным вокзалом создан Пункт транспортного обмена, где обеспечено взаимодействие железнодорожного и автомобильного транспорта.
На территориях с высокой интенсивностью движения и плотностью населения установлено 34 современных парковочных павильона.
В целях улучшения дорожной инфраструктуры обновлено асфальтовое покрытие 97 улиц, выполнена дорожная разметка на дорогах протяженностью 128 километров. На основе проведенного анализа установлены подходящие места для прокладки полос микромобильности.
Также проведены работы по определению точек вызова такси, определены 10 мест для стоянок такси.
Все это - показатель проводимой государством под руководством Президента Ильхама Алиева работы по модернизации районов, повышению уровня оказываемых населению услуг и, в целом, обеспечению устойчивости социально-экономического развития регионов страны.