https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_7b754dc77a9b10eb630bb0e4a_o.jpg
17 – 21 sentyabr tarixlərində Türkiyədə keçirilən “TEKNOFEST-2025 İstanbul” Aerokosmik və Texnologiya Festivalında Bakı Dövlət Universitetini (BDU) uğurla təmsil edərək böyük qələbə qazanan komandamız Vətənə qayıdıb.
Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Hava Limanında BDU-nun qalib TEKNOFEST komandasının üzvlərini Universitetin tələbə və əməkdaşları böyük təntənə və sevinclə qarşılayıblar.
Qeyd edək ki, dünyanın 96 ölkəsindən 565776 komandanın müraciət etdiyi festivalda BDU-nun “BSU SSTCC” komandası iflicli xəstələrin beyin siqnallarının oxunması və filtrlənməsi nəticəsində müxtəlif IoT əsaslı ağıllı ev texnologiyalarının, rəqəmsal vasitələrin və robot əsaslı orqanların idarəsinin təmini, xəstənin sağlamlıq vəziyyətinin anlıq monitorinqi və süni intellekt əsasında təyinini həyata keçirən “NeuroScreen” layihəsi ilə “Əngəlsiz həyat texnologiyaları kateqoriyası üzrə I yerə layiq görülüb. Bu böyük uğura imza atan komandamızın üzvləri İlyas Nəsibov, Reyhan Mirsultanova, Cəmil Cəfərli və Tahir Əliyevdir.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_7b754dc77a9b10eb630bb0e4a_o.jpg
Команда, успешно представлявшая Бакинский государственный университет (БГУ) на Фестивале аэрокосмических технологий и космонавтики TEKNOFEST-2025 İstanbul, проходившем в Турции с 17 по 21 сентября, вернулась на родину.
В Международном аэропорту имени Гейдара Алиева членов команды-победителя БГУ торжественно и радостно встречали студенты и сотрудники университета.
Отметим, что на фестивале, на который подали заявки 565 776 команд из 96 стран, команда «BSU SSTCC» заняла 1-е место в категории «Доступные технологии для жизни» с проектом NeuroScreen. Цель проекта NeuroScreen — обеспечить управление различными технологиями умного дома на базе Интернета вещей, цифровыми устройствами и роботизированными органами, проведение мониторинга состояния здоровья пациента в режиме реального времени и определение диагноза с использованием ИИ путем отслеживания и фильтрации сигналов мозга парализованных пациентов.
Члены команды, добившиеся этого большого успеха, – Ильяс Насибов, Рейхан Мирсултанова, Джамиль Джафарли и Тахир Алиев.