https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_590cc749d8140ca597540ad65_o.jpg
Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Üzeyir Hacıbəyli XVII Beynəlxalq Musiqi Festivalı müxtəlif səpkili tədbirlərlə davam edir.
Festival çərçivəsində Mədəniyyət Nazirliyinin Mədəniyyət üzrə Elmi-Metodiki və İxtisasartırma Mərkəzi (MEMİM) tərəfindən təşkil olunan “Sənət inciləri” layihəsi üzrə növbəti mühazirə-konsert sentyabrın 22-də Bakı Dövlət Universitetində (BDU) keçirilib.
Tədbirdə BDU-nun rektoru Elçin Babayev, təhsil ocağının professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edib.
BDU-nun prorektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əliş Ağamirzəyev və MEMİM-in direktor vəzifəsini icra edən, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vüqar Hümbətov bu il 17-ci dəfə keçirilən Üzeyir Hacıbəyli Beynəlxalq Musiqi Festivalının ölkəmizin mədəni həyatında əlamətdar hadisəyə çevrildiyini bildiriblər. Qeyd olunub ki, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyli bir-birindən qiymətli musiqi və səhnə əsərləri ilə yanaşı, şifahi ənənəli nümunələrin nota köçürülməsi, Azərbaycan peşəkar musiqisinin geniş xalq kütlələri arasında və beynəlxalq arenada təbliğinə, mədəniyyətimizin, mətbuat və publisistikamızın inkişafına da misilsiz töhfələr verib.
Çıxışlardan sonra Azərbaycan Milli Konservatoriyasının kafedra müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, bəstəkar Pikə Axundovanın “Üzeyir Hacıbəylinin Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin inkişafında rolu” mövzusunda mühazirəsi dinlənilib.
MEMİM-in əməkdaşı, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Səadət Təhmirazqızının moderator olduğu tədbirdə Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin C.Cahangirov adına Xor kollektivi (bədii rəhbər: Əməkdar müəllim Təranə Yusifova), Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının rəqs qrupu (bədii rəhbər: Xalq artisti Yusif Qasımov), Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyası, Azərbaycan Milli Konservatoriyası və Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti tələbələrinin iştirakı ilə maraqlı bədii proqram təqdim olunub. Gənclərin ifasında Üzeyir Hacıbəyli və Müslüm Maqomayevin (1885-1937) bir-birindən dəyərli musiqi əsərləri və rəqs kompozisiyaları tamaşaçıların könlünü oxşayıb, alqışlarla qarşılanıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_590cc749d8140ca597540ad65_o.jpg
В рамках XVII Международного музыкального фестиваля имени Узеира Гаджибейли Научно-методический и квалификационный центр в сфере культуры (MEMIM) Министерства культуры провел в Бакинском государственном университете (БГУ) лекцию-концерт "Жемчужины искусства".
Мероприятие прошло в рамках XVII Международного музыкального фестиваля имени Узеира Гаджибейли, организованного Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры. Фестиваль, приуроченный к 140-летию Узеира Гаджибейли и является важным событием в культурной жизни страны.
В мероприятии приняли участие ректор БГУ Эльчин Бабаев, профессорско-преподавательский состав и студенты учебного заведения.
Проректор БГУ Алиш Агамирзаев и исполняющий обязанности директора MEMIM Вугар Гумбатов отметили, что XVII Международный музыкальный фестиваль стал значимым событием в культурной жизни страны. Было отмечено, что великий композитор Узеир Гаджибейли, наряду с его бесценными музыкальными и сценическими произведениями, внес неоценимый вклад в музыкальное воплощение устных традиций, популяризацию азербайджанской профессиональной музыки среди широких масс народа и на международной арене, развитие нашей культуры, прессы и публицистики.
После выступлений состоялась лекция заведующей кафедрой Азербайджанской национальной консерватории, композитора Пике Ахундовой на тему «Роль Узеира Гаджибейли в развитии азербайджанской композиторской школы».
На мероприятии, ведущей которого выступила сотрудница MEMIM, заслуженный деятель культуры Саадат Техмиразгызы, прозвучала программа, представленная хором Международного центра мугама имени Дж. Джахангирова, танцевальной группой Бакинской хореографической академии, Бакинской музыкальной академии имени У. Гаджибейли, Азербайджанской национальной консерваторией и студентами Азербайджанского государственного университета культуры и искусств. Аплодисментами были встречены произведения и танцевальные композиции Узеира Гаджибейли и Муслима Магомаева (1885–1937).