https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_d3a1890e3733ce78cbe6f0a1b_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 8 iyul 2023-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq Xarici İşlər Nazirliyi və Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən birgə icra edilən “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı” proqramına 2025-2026-cı tədris ili üzrə namizədlərin seçimi prosesi başa çatıb. 51 ölkə üzrə 100 nəfər təhsil qrantına layiq görülüb.
Həmin tələbələrdən 14-ü təhsilini BDU-da davam etdirəcək. Onlardan 3-ü Fələstin,1-i Cibuti, 5-i İraq, 1-i Keniya, 1-i Pakistan, 2-si Qazaxıstan,1- i Saint Kitts və Nevisdəndir.
Qeyd edək ki, bu proqrama əsasən, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələr, İnkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətləri qrupuna daxil olan ölkələr və xalqımızla etnik, tarixi və mədəni bağlara malik xalqların və milli azlıqların yaşadığı ölkələrin vətəndaşlarının 5 il ərzində Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində müxtəlif təhsil səviyyələri üzrə təhsil almaları nəzərdə tutulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_d3a1890e3733ce78cbe6f0a1b_o.jpg
Завершён отбор кандидатов на программу «Международный образовательный грант имени Гейдара Алиева» на 2025-2026 учебный год, реализуемую в соответствии с распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 8 июля 2023 года. Образовательных грантов удостоены 100 человек из 51 страны мира.
14 из этих студентов продолжат обучение в БГУ. Трое из них из Палестины, один из Джибути, пятеро из Ирака, один из Кении, один из Пакистана, двое из Казахстана и один из Сент-Китса и Невиса.
Отметим, что в рамках данной программы предусмотрено обучение в вузах Азербайджана в течение 5 лет граждан стран, входящих в Организацию исламского сотрудничества и Движение неприсоединения, развивающихся стран группы Малых островных государств, а также стран, где проживают народы и национальные меньшинства, имеющие этнические, исторические и культурные связи с нашим народом.