https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_da7314aa6b6b27e144525f8e8_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) Maldiv adalarının milli aviaşirkəti “Maldivian” ilə strateji tərəfdaşlıq haqqında müqavilə imzalayıb. Bu əməkdaşlıq AZAL sərnişinləri üçün Maldiv adalarına səyahət imkanlarını daha da genişləndirir.
Yeni tərəfdaşlıq çərçivəsində AZAL ilə uçan sərnişinlər Velana Beynəlxalq Hava Limanından (MLE) ölkənin ən iri daxili şəbəkəsinə sahib olan “Maldivian” aviaşirkəti vasitəsilə Maldiv adalarının 17 unikal istiqamətinə rahatlıqla səyahət edə biləcəklər. Əməkdaşlıq iki ölkə arasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə, aviasiya və turizm sahəsində qarşılıqlı inkişafın təşviqinə töhfə verir. Bu tərəfdaşlıq, həmçinin AZAL-ın uçuş şəbəkəsini daha da genişləndirərək Maldiv adalarını səyahətçilər üçün daha əlçatan edir.
“Maldivian” ilə tərəfdaşlıq bizim üçün marşrut şəbəkəmizin genişləndirilməsi və beynəlxalq mövcudluğumuzun gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addımdır. Bu əməkdaşlıq Azərbaycan və qonşu ölkələrindən olan sərnişinlərimizə yeni və cəlbedici səyahət imkanları yaradır, Maldiv adaları kimi dünyaca məşhur turizm istiqamətini daha yaxın edir. Əminik ki, bu tərəfdaşlıq gələcəkdə iki aviaşirkət arasında əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsi üçün möhkəm platforma rolunu oynayacaq”, — deyə “Azərbaycan Hava Yolları”nın baş kommersiya inzibatçısı Cəmil Manizadə bildirib.
Qeyd edək ki, Maldiv adalarının milli aviaşirkəti “Maldivian” həm geniş daxili şəbəkəsi, həm də beynəlxalq uçuşların həyata keçirilməsi ilə ölkənin aparıcı aviadaşıyıcısıdır. Aviaşirkət 17 yerli hava limanına, eləcə də Hindistan, Çin və digər beynəlxalq istiqamətlərə reyslər yerinə yetirir. “Maldivian”, həmçinin dəniz təyyarəsi xidmətləri də göstərir və bununla sərnişinlərin fasiləsiz daşınmasını təmin edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_da7314aa6b6b27e144525f8e8_o.jpg
Azerbaijan Airlines (AZAL), a part of AZCON Holding, and Maldivian, the national airline of the Maldives, have signed a new agreement. This strategic partnership marks a significant milestone in enhancing travel options for AZAL passengers seeking access to the Maldives’ island destinations.
Through this collaboration, passengers traveling with AZAL will now be able to connect from Velana International Airport (MLE) to 17 unique island destinations across the Maldives via Maldivian’s extensive domestic network – the largest in the country. The partnership reflects a shared vision between Azerbaijan and the Maldives to strengthen ties and promote mutual growth in aviation and tourism. For AZAL, this marks an important step in expanding its international presence and route network, making the Maldives more accessible to travellers worldwide.
“The partnership with Maldivian is an important step for Azerbaijan Airlines in expanding our route network and strengthening our international presence. For our passengers in Azerbaijan and neighbouring regions, this collaboration opens new travel opportunities and brings one of the world’s most desirable leisure destinations — the Maldives — closer. We believe this collaboration will serve as a strong platform for even deeper cooperation between our two airlines in the future”, - said Jamil Manizade, Chief Commercial Officer of Azerbaijan Airlines.
Maldivian, the national airline of the Maldives, excels in providing extensive domestic and international connectivity. Our fleet serves 17 domestic airports and international destinations such as India, China and beyond. As the foremost domestic carrier, Maldivian operates the largest wheel-based fleet in the country, complemented by specialised seaplane services for seamless tourist transportation.