https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_283c27bc1b9c268ae664a4bb8_o.jpg
Sentyabrın 26-da Bakı Dövlət Universitetində təşkil olunmuş Yupiter və Saturn planetlərinin müşahidə gecəsi tədbirinin materiallarını NASA ilə paylaşmaqla BDU NASA-nın Azərbaycandakı rəsmi müşahidə nöqtəsi olan ilk ali təhsil müəssisəsi olub. Hazırda NASA-nın dünya üzrə 4125 müşahidə nöqtəsi mövcuddur, onlardan 5-i Azərbaycanda yerləşir. Müşahidə nöqtələri haqqında daha ətraflı məlumatı linkdə yerləşən xəritədən əldə etmək olar:
https://moon.nasa.gov/observe-the-moon-night/
Oktyabrın 1-dən etibarən NASA tərəfindən təşkil edilən bütün müşahidə tədbirlərinin BDU-nun Tələbə Elmi-Texniki Yaradıcılıq Mərkəzi tərəfindən təşkil olunması nəzərdə tutulub. Bu tədbirlərə Beynəlxalq Ayın Müşahidə Gecəsi, Günəş tutulması və s. daxildir.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_283c27bc1b9c268ae664a4bb8_o.jpg
Поделившись с Национальным управлением по аэронавтике и исследованию космического пространства (НАСА) США материалами ночи наблюдения за планетами Юпитер и Сатурн, организованной 26 сентября в Бакинском государственном университете (БГУ), университет стал официальным пунктом наблюдения НАСА - первым среди высших учебных заведений Азербайджана.
В настоящее время НАСА имеет 4125 пунктов наблюдения по всему миру, 5 из них расположены в Азербайджане. Более подробную информацию о точках наблюдения можно получить с карты по ссылке: https://moon.nasa.gov/observe-the-moon-night/
Предусматривается, что с 1 октября все наблюдательные мероприятия НАСА в стране будут организованы Центром студенческого научно-технического творчества БГУ. К таким событиям относятся Международная ночь наблюдения Луны, затмение Солнца и другие.