https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_f6a763dd678d61a844fe9da37_o.jpg
Çin Xalq Respublikasının aparıcı ali təhsil müəssisələrindən olan Pekin Xarici Dillər Universiteti (PXDU) və Sun Yat-sen Universitetinin dörd tələbəsi 2025/2026-cı tədris ilində Bakı Dövlət Universitetində (BDU) təhsil alacaq.
Onlardan üçü PXDU-nun Asiya fakültəsinin “Azərbaycan dili” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrdir. Universitetin tədris qaydalarına əsasən, xarici dil ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr üçüncü kursda öyrəndikləri dilin mənsub olduğu ölkədə bir semestr təhsil almaq öhdəliyinə malikdirlər. Bu çərçivədə “Azərbaycan dili” ixtisası üzrə tələbələr BDU-nun Filologiya fakültəsində bir semestr ərzində təhsil alacaqlar. Sun Yat-sen Universitetinin bir tələbəsi isə magistratura səviyyəsində təhsilini bu tədris ilində BDU-nun Sosial elmlər və psixologiya fakültəsində davam etdirəcək. Bu təşəbbüsün həyata keçirilməsində PXDU-nun Asiya fakültəsinin Azərbaycan dili kafedrasının müdiri, filologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyevin mühüm rolu olub.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev Çin universitetlərindən gələn tələbələrlə görüşərək Universitetin tədris mühiti, elmi fəaliyyəti, tələbə həyatı barədə ətraflı məlumat verib. Rektor vurğulayıb ki, BDU-da təhsil alan əcnəbi tələbələr arasında Çin Xalq Respublikasından olan tələbələr xüsusi yer tutur. Onların təhsil və sosial məsələləri Universitet rəhbərliyinin daim diqqət mərkəzindədir. Çinli tələbələr həm də BDU-nun sosial-mədəni həyatında fəal iştirak edirlər.
Sonda rektor tələbələrə uğurlar arzulayıb və onların gələcək fəaliyyətlərində BDU-da qazandıqları biliklərin mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_f6a763dd678d61a844fe9da37_o.jpg
Четыре студента из Пекинского университета иностранных языков (ПУИЯ) и Университета Сунь Ятсена, двух ведущих вузов Китайской Народной Республики, в 2025/2026 учебном году будут учиться в Бакинском государственном университете (БГУ).
Трое из них – студенты, обучающиеся по специальности «Азербайджанский язык» на Азиатском факультете ПУИЯ. Согласно правилам университета, студенты, обучающиеся по специальности «Иностранный язык», на третьем курсе обязаны отучиться один семестр в стране, к которой относится изучаемый ими язык. В рамках этого обучения студенты, обучающиеся по специальности «Азербайджанский язык», будут учиться один семестр на филологическом факультете БГУ.
Один студент из Университета Сунь Ятсена в этом учебном году продолжит обучение в магистратуре факультета социальных наук и психологии БГУ. Значительную роль в реализации этой инициативы сыграл заведующий кафедрой азербайджанского языка Азиатского факультета БГУ, доктор философии по филологии Агшин Алиев.
Ректор Эльчин Бабаев встретился со студентами китайских вузов и подробно рассказал об образовательной среде БГУ, научной деятельности и студенческой жизни. Ректор подчеркнул, что студенты из Китайской Народной Республики занимают особое место среди иностранных студентов, обучающихся в БГУ. Их образовательные и социальные вопросы всегда находятся в центре внимания руководства университета. Китайские студенты также активно участвуют в социально-культурной жизни БГУ. В заключение ректор пожелал студентам успехов и выразил уверенность, что полученные в БГУ знания сыграют важную роль в их дальнейшей деятельности.