"Formula 1" üzrə Azərbaycan Qran-prisinin müqaviləsinin müddəti uzadılır.
"Biz 2016-cı ildə buradakı ilk Qran Primizdən bəri Azərbaycandan həmişə səmimi və coşqulu qarşılama görmüşük. Tras unikaldır – həm texniki hissələr, həm də möhtəşəm sahilboyu və tarixi şəhər mərkəzindən keçən uzun düzlüklər var və hər il hadisələrlə zəngin, əyləncəli yarış təqdim edir. Bu yenilik "Formula 1", Azərbaycan hökuməti və promouter arasında güclü etimadı və öhdəliyi əks etdirir, ölkədə həyəcanlı gələcəyə yol açır".
Azərbaycanın gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov bildirib ki, "Formula 1" ilə tərəfdaşlığın uzadılması Azərbaycan rəhbərliyinin vizionunu və istiqamətini əks etdirir:
"Bu, ölkəmizin böyük idman tədbirləri üçün qlobal mərkəz kimi qalmasını təmin edir, idmanın gücü ilə gələcək nəsillərə ilhamverici miras qoyur. İllər ərzində Azərbaycan Qran Prisi "Formula 1" təqvimində ən çox gözlənilən yarışlardan birinə çevrilib, yalnız trasa həyəcanlı mübarizə deyil, eyni zamanda paytaxtımızın gözəlliyini, enerjisini və qonaqpərvərliyini nümayiş etdirib. Bu uzadılma dünya səviyyəli tədbirlərə ev sahibliyi etmək öhdəliyimizi təsdiqləyir və Azərbaycanın beynəlxalq arenadakı mövqeyini daha da gücləndirir. Birlikdə biz Bakını canlı, dünya səviyyəli idman məkanı kimi təqdim etməyə davam edəcəyik, bütün dünyadan azarkeşləri həm "Formula 1"in həyəcanını, həm də şəhərimizin və ölkəmizin unikal ruhunu yaşamağa dəvət edəcəyik".

Since 2016, the Baku City Circuit has thrilled Formula 1 fans with its unique layout, combining the narrow turns of the historic Icheri Sheher with long, high-speed straights along the Caspian shoreline. Each year, the circuit delivers intense racing battles, while its popularity continues to grow — in 2024, the event welcomed fans from more than 70 countries.
With seven different winners across eight races, the Azerbaijan Grand Prix has established itself as one of the most unpredictable events on the calendar. Mexican driver Sergio Pérez remains the only two-time winner in Baku, while Lewis Hamilton, Max Verstappen and Oscar Piastri have each taken one victory. Last year, Piastri crossed the finish line first after a dramatic duel with Ferrari’s Charles Leclerc.
Dr. Farid Gayibov, Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, said:
“Extending our partnership with Formula 1 ensures Azerbaijan’s position as a global hub for major sporting events while inspiring future generations through the power of sport. The Azerbaijan Grand Prix has become one of the most anticipated races on the calendar, highlighting not only thrilling on-track battles but also the beauty, hospitality, and vibrancy of our capital city. We look forward to continuing to welcome fans from across the world to experience both Formula 1 and the spirit of Azerbaijan.”
Stefano Domenicali, President and CEO of Formula 1, said:
“There’s an incredible energy to the city of Baku, and since our first Grand Prix here in 2016, Formula 1 has always received a warm welcome from the people of Azerbaijan. The renewal reflects the strong trust and commitment between Formula 1, the Azerbaijani Government, and our partners. I would like to thank President Ilham Aliyev, Minister Gayibov, Anar Alakbarov, the Azerbaijan Automobile Federation, and the Baku City Circuit team for their dedication to creating an exceptional event for fans, drivers, and teams alike.”