https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_c4352152483a177d318e3e4ab_o.jpg
Bakı Şəhər Halqasında keçirilən Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran Prisi 2025-in ilk sərbəst yürüşü başa çatıb. Dünyanın ən sürətli pilotları pit yolunun sonunda işıqforun yaşıl işığı yanan kimi paytaxt küçələrinə çıxıblar.
Həftəsonunun əsas favoritlərindən olan “McLaren” komandasının sürücüsü Lando Norris ən sürətli dövrəyə imza ataraq sessiyanı lider kimi tamamlayıb – 1:42.704. Onun komanda yoldaşı və çempionatın lideri Oskar Piastri 0.310 saniyə geridə qalaraq ikinci nəticəni göstərib. İlk üçlüyü isə “Ferrari”nin sürücüsü Şarl Lekler tamamlayıb - 1:43.256.
Qeyd edək ki, sessiya qısa müddət ərzində qırmızı bayraqlarla dayandırılıb. Buna səbəb isə Karlos Saynsın 16-cı döngədə porebriklərə sərt hücumu zamanı maşından bəzi elementlərin trasa düşməsi olub. Marşalların operativ müdaxiləsindən sonra yarış yaşıl bayraqlarla davam etdirilib.
Xatırladaq ki, saat 16:00-da F1 sürücüləri ikinci məşqlərə çıxacaq və və bununla Azərbaycan Qran-prisinin ilk günü yekunlaşacaq.
Axşam isə azarkeşləri elektron musiqinin ən parlaq simalarından biri – Anyma gözləyir. Onun futuristik üslubda hazırladığı audiovizual şou artıq "Tomorrowland" və "Coachella" kimi dünyanın ən nüfuzlu festivallarında tamaşaçıları valeh edib. Bakı Konserti isə Formula 1 Azərbaycan Qran Prisi 2025 çərçivəsində şəhərin musiqi axşamına xüsusi rəng qatacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_c4352152483a177d318e3e4ab_o.jpg
На городской трассе в Баку завершилась первая сессия свободных заездов Formula 1 Qatar Airways Гран-при Азербайджана 2025. Как только на выезде с пит-лейна загорелся зелёный свет, самые быстрые пилоты мира выехали на улицы столицы.
Одним из главных фаворитов уик-энда стал пилот команды McLaren Ландо Норрис, который показал лучшее время круга и возглавил протокол с результатом 1:42.704. Его напарник и лидер чемпионата Оскар Пиастри уступил всего 0,310 секунды и занял второе место. Тройку лидеров замкнул пилот Ferrari Шарль Леклер с результатом 1:43.256.
Сессию пришлось ненадолго остановить красными флагами после того, как Карлос Сайнс на 16-м повороте слишком резко атаковал поребрик, и с его болида на трассу упали некоторые элементы. Благодаря оперативной работе маршалов заезд был быстро возобновлён под зелёными флагами.
В 16:00 пилоты Формулы-1 вновь выйдут на трассу для второй тренировки, после чего завершится первый день Гран-при Азербайджана.
Вечером болельщиков ждёт незабываемое шоу одного из самых ярких представителей электронной сцены – Anyma. Его футуристическое аудиовизуальное представление, уже покорившее публику на таких престижных фестивалях, как Tomorrowland и Coachella, добавит особый колорит музыкальной программе в Баку в рамках Formula 1 Qatar Airways Гран-при Азербайджана 2025.