Bakı Dövlət Universiteti "QS Biznes Magistr Proqramları Reytinqi"nə daxil olub
Bakı Dövlət Universiteti "QS Biznes Magistr Proqramları Reytinqi"nə daxil olub Bakı Dövlət Universiteti "QS Biznes Magistr Proqramları Reytinqi"nə daxil olub
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) yeni beynəlxalq uğur əldə edərək, ilk dəfə dünyanın nüfuzlu reytinq təşkilatlarından biri olan “Quacquarelli Symonds” (QS) tərəfindən dərc olunan “QS Biznes Magistr Proqramları Reytinqi 2026: Menecment üzrə Magistratura” siyahısına daxil olub.
QS-in açıqladığı nəticələrə görə, BDU-nun menecment üzrə magistratura proqramı qlobal miqyasda 201+ pillədə qərarlaşıb və Universitet reytinqə “Yeni İştirakçı” ("New Entrant") statusu ilə daxil olub.
BDU reytinqin müxtəlif meyarları üzrə fərqlənib. Universitetin tələbə və müəllim heyətinin gender və beynəlmiləl tərkibini əks etdirən “Müxtəliflik” göstəricisində 131–140-cı pillələrdə qərarlaşıb. “Məzun nəticələri” kateqoriyasında Universitet 151–200-ci pillələrdə yer alıb; bu göstərici məzunların karyera uğurlarını, nüfuzlu vəzifələrdə təmsil olunmalarını və peşəkar nailiyyətlərini qiymətləndirir. Eyni zamanda, BDU akademik nüfuzu, elmi araşdırmaların təsiri və elmi dərəcəyə malik müəllim heyətinin payını əks etdirən “Liderlik” meyarında 151–200-ci pillələrdə qərarlaşıb.
QS reytinqi dünya üzrə menecment sahəsindəki magistratura proqramlarını qiymətləndirir. Qiymətləndirmə meyarları arasında məzunların məşğulluq göstəriciləri və işəgötürənlərin rəyi, akademik və elmi nüfuz, məzunların uğurları, beynəlmiləlləşmə səviyyəsi və təhsilin səmərəliliyi yer alır.
BDU-nun bu sahələrdə əldə etdiyi nəticələr Universitetin qlobal səviyyədə tanınmasına töhfə verir, Azərbaycanın aparıcı ali təhsil müəssisəsi kimi mövqeyini möhkəmləndirir və beynəlxalq standartlara uyğun təhsil və tədqiqat fəaliyyətini nümayiş etdirir.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_2f30d15acf3c143eac57be5b8_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) впервые вошел в «Рейтинг бизнес магистерских программ QS 2026: Магистратура по менеджменту», опубликованный компанией Quacquarelli Symonds (QS).
Согласно результатам, опубликованным QS, магистерская программа БГУ по менеджменту занимает в мировом рейтинге место 201 +, а сам университет вошел в рейтинг в статусе «Новый участник» («New Entrant»).
БГУ отличился по различным критериям рейтинга. По показателю «Многообразие», отражающему гендерный и международный состав студентов и преподавателей университета, он занял 131–140-е места.
В категории «Результаты выпускников» университет занял 151–200-е места; этот показатель оценивает карьерный успех, представленность на престижных должностях и профессиональные достижения выпускников.
В то же время по критерию «Лидерство», который отражает академическую репутацию, результативность научных исследований и долю преподавателей с учёными степенями, БГУ занимает 151–200-е место.
Рейтинг QS оценивает магистерские программы по менеджменту. Критерии оценки включают показатели трудоустройства выпускников и отзывы работодателей, академическую и научную репутацию, успеваемость выпускников, уровень интернационализации и эффективность образования.
Результаты БГУ по этим направлениям способствуют глобальному признанию университета, укрепляют его позиции как ведущего вуза Азербайджана и демонстрируют соответствие образовательной и исследовательской деятельности международным стандартам.