https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_e41b3aed099260868cac28e51_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nəzdində “Gənc istedadlar” liseyinin müəllimi Arzu Orucova Elm və Təhsil Nazirliyinin Təhsildə inkişaf və innovasiyalar üzrə IX qrant müsabiqəsinin qalibi olub.
“Talk2AI: QuillBot Chat ilə ingilis dilində danış!” layihəsi ilə qalib olan Arzu Orucovanın əsas məqsədi süni intellekt alətləri vasitəsilə uşaqların ingilis dili bacarıqlarının artırılması və tədrisdə innovativ yanaşmanın tətbiqidir.
Qeyd edək ki, müsabiqəyə ümumilikdə 1552 layihə təqdim edilib. Müsabiqəyə təqdim edilən layihələr əvvəlcə texniki ekspertizadan keçirilib, nəticədə 1516 layihə “Məzmun ekspertizası” mərhələsinə buraxılıb. Bu mərhələdə ən yüksək bal toplayan 220 layihə qrant qazanıb. Həmin layihələrin 6-sı ümumi təhsil müəssisələrinin, 214-ü isə təhsilverənlərin fərdi layihələridir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_e41b3aed099260868cac28e51_o.jpg
Арзу Оруджева, преподаватель лицея «Молодые таланты» при Бакинском государственном университете (БГУ), стала победителем 9-го конкурса на получение гранта на развитие и инновации в образовании Министерства науки и образования.
Проект Арзу Оруджевой «Говори с Talk2AI: QuillBot Chat на английском языке» направлен на улучшение навыков английского языка детей с помощью искусственного интеллекта и применение инновационного подхода к обучению.
Следует отметить, что на конкурс было подано 1552 проекта. Проекты прошли техническую экспертизу, по результатам которой 1516 проектов были допущены до этапа «Экспертиза содержания». На этом этапе 220 проектов, набравших наибольшее количество баллов, выиграли гранты. 6 из них – проекты общеобразовательных учреждений, а 214 – индивидуальные проекты педагогов.