https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_81753cdbc9a4d68e103446928_o.jpg
Daşkənd şəhərində yerləşən Yunis Rəcəbi adına Özbək Milli Musiqi Sənəti İnstitutunda görkəmli bəstəkar və musiqişünas alim, Şərqdə ilk operanın müəllifi Üzeyir Hacıbəylinin “Azərbaycan xalq musiqisinin əsasları” kitabının özbək dilində nəşrinin təqdimat mərasimi keçirilib. Tədbir Azərbaycanın Özbəkistandakı Səfirliyinin nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi və Yunis Rəcəbi adına institutun birgə təşkilatçılığı ilə reallaşıb.
Tədbiri institutun rektoru professor Eldor Şermanov açaraq Üzeyir Hacıbəylinin Azərbaycan musiqisinin inkişafındakı müstəsna rolundan, onun zəngin yaradıcılıq irsi və ictimai fəaliyyətindən bəhs edib.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycanın Özbəkistandakı Səfirliyinin müşavir-elçisi Fariz Məmmədov dahi sənətkarın dünya mədəniyyətinə verdiyi töhfələrdən söz açaraq Prezident İlham Əliyevin imzaladığı fərmana əsasən, bu il Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyi geniş şəkildə qeyd olunduğunu vurğulayıb. Fariz Məmmədov deyib ki, hələ 1995-ci ildə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev böyük Üzeyir Hacıbəylinin anadan olduğu günü, sentyabrın 18-ni ölkəmizdə Milli Musiqi Günü elan edib. Bu da böyük bəstəkara olan hörmət və ehtiramın təcəssümüdür.
Çıxış edən Özbəkistandakı Səfirliyinin nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Akif Marifli, Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən qardaş ölkədə mütəmadi olaraq silsilə tədbirlər keçirildiyini və bugünkü tədbirin də bu qəbildən olduğunu bildirib. Akif Marifli “Azərbaycan xalq musiqisinin əsasları” kitabının özbək dilinə tərcüməsinin nəşrini özbək mədəniyyəti tarixi üçün böyük hadisə olduğunu qeyd edərək sözügedən nəşrin iki qardaş xalq arasındakı mədəni əlaqələrin daha da möhkəmlənməsi istiqamətində bir körpü rolu oynayacağını vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən Özbək Milli Musiqi Sənəti İnstitutunun professoru Soyibcan Begmatov Üzeyir Hacıbəylinin sözügedən əsərinin özbək dilinə tərcümə olunmuş variantının musiqişünaslar üçün, ələlxüsus da musiqi təhsili verən təşkilatlar üçün çox qiymətli bir dərs vəsaiti, mənbə olduğunu qeyd edib.
Çıxış edən Özbəkistanın əməkdar incəsənət xadimi, professor Firuza Əbdüraximova Üzeyir Hacıbəylinin “Azərbaycan xalq musiqisinin əsasları” əsəri təkcə bir kitab deyil, milli musiqi düşüncəsinin bünövrəsini təşkil edən, Azərbaycan xalq musiqisinin fəlsəfəsini, muğamın incəliklərini, melodiyanın ruhunu elmi əsaslarla izah edən fundamental tədqiqat olduğunu bildirib.
Çıxış edənlər, dosentlər Şahidə Berdixanova, Bəxtiyar Ahurov və digər tədbir iştirakçıları dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyli tərəfindən qələmə alınmış bu monumental irsin, Azərbaycan musiqisinin zənginliyini sistemləşdirərək ona ümumbəşəri dəyər qazandırdığını, Azərbaycan–Özbəkistan mədəni əlaqələrinin inkişafına mühüm töhfə olduğunu vurğulayıblar.
Qeyd edək ki, sözügedən nəşrin özbək dilinə tərcüməsi Özbəkistan Dövlət Konservatoriyasının “Orkestr dirijorluğu” kafedrasının baş müəllimi Əbdüməcit Karabayev tərəfindən həyata keçirilib.
Tədbirin bədii hissəsində Yunis Rəcəbi adına Özbək Milli Musiqi Sənəti İnstitutun incəsənət xadimləri tərəfindən milli Özbək və Azərbaycan mahnıları səsləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_81753cdbc9a4d68e103446928_o.jpg
В Узбекском национальном институте музыкального искусства имени Юнуса Раджаби города Ташкент состоялась презентация издания на узбекском языке книги выдающегося композитора и музыковеда, автора первой оперы на Востоке — Узеира Гаджибейли — «Основы народной музыки Азербайджана».
Мероприятие было организовано Азербайджанским Культурным Центром имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджана в Узбекистане и институтом.
Ректор института, профессор Элдор Шерманов, открыл мероприятие, рассказав о выдающейся роли Узеира Гаджибейли в развитии азербайджанской музыки, его богатом творческом наследии и общественной деятельности.
Советник-посланник Посольства Азербайджана в Узбекистане Фариз Мамедов отметил вклад великого деятеля в мировую культуру и подчеркнул, что по указу Президента Ильхама Алиева в этом году широко отмечается 140-летие со дня рождения Узеира Гаджибейли. Фариз Мамедов также напомнил, что ещё в 1995 году общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев провозгласил день рождения великого Узеира Гаджибейли — 18 сентября — Днём национальной музыки в нашей стране. Это, по его словам, является ярким выражением глубокого уважения и почитания к великому композитору.
Директор Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева Акиф Марифли сообщил, что в связи со 140-летним юбилеем Узеира Гаджибейли Центр регулярно проводит в братской стране серию мероприятий, и нынешнее — из их числа. Он подчеркнул, что перевод книги «Основы народной музыки Азербайджана» на узбекский язык — важное событие для истории узбекской культуры и мост, укрепляющий культурные связи двух братских народов.
Профессор Института музыкального искусства имени Юнуса Раджаби Сойибжан Бегматов отметил, что узбекский перевод книги является ценным учебным пособием и источником для музыковедов, особенно для образовательных учреждений, готовящих специалистов в области музыки.
Заслуженная деятельница искусства Узбекистана, профессор Фируза Абдурахимова подчеркнула, что «Основы народной музыки Азербайджана» — это не просто книга, а фундаментальное исследование, формирующее основы национального музыкального мышления, раскрывающее философию азербайджанской народной музыки, тонкости мугама и дух мелодии на научной основе.
Доценты Шахида Бердикханова, Бахтиёр Ахуров и другие участники мероприятия отметили, что этот монументальный труд систематизирует богатство азербайджанской музыки, придаёт ей универсальную ценность и вносит значительный вклад в развитие культурных связей Азербайджана и Узбекистана.
Перевод книги на узбекский язык осуществлён старшим преподавателем кафедры дирижирования оркестром Узбекской государственной консерватории Абдумаджитом Карабаевым.
В художественной части мероприятия артисты Института музыкального искусства имени Юнуса Раджаби исполнили узбекские и азербайджанские национальные песни.