https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_99b969ccf48965e113d1e2356_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova oktyabrın 5-də İndoneziyaya işgüzar səfəri çərçivəsində paytaxt Cakartada Namibiya Respublikası Milli Şurasının sədri Lukas Sinimbo Muha ilə görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan ilə Namibiya arasında ikitərəfli münasibətlərin qısa tarixə malik olmasına baxmayaraq, ölkələrimiz arasında qarşılıqlı faydalı ikitərəfli münasibətlərin inkişafı üçün böyük potensial olduğunu bildirib.
Milli Məclisin sədri ölkələrimizin beynəlxalq platformalarda əməkdaşlığından razılığını ifadə edərək, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində də faydalı əlaqələrin mövcudluğunu diqqətə çatdırıb. O, xatırladıb ki, 2019-cu ilin 23-26 oktyabr tarixlərində Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin Dövlət və Hökumət Başçılarının 18-ci Zirvə Toplantısı çərçivəsində Namibiya Respublikasının Prezidenti Hage Qotfrid Geinqobun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycanda səfərdə olub.
Spiker, həmçinin Namibiyanın Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi Hərəkatın parlament ölçüsünün yaradılması ilə bağlı təşəbbüsünə dəstəyini vurğulayaraq, qeyd edib ki, bu ölkənin parlament nümayəndə heyəti Parlament Şəbəkəsinin 2021-ci ilin noyabrında Madriddə keçirilən təsis iclasında iştirak edib. Namibiya Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin Bakı Konfransında da təmsil olunub. Azərbaycan parlamentinin spikeri Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin sədri kimi, Bakı konfransının nəticələri, təşkilatın qarşısında duran vəzifələr, planlaşdırılan tədbirlər barədə məlumat verib.
Namibiya Respublikası Milli Şurasının sədri Lukas Sinimbo Muha Azərbaycan parlamentinin sədrini səmimiyyətlə salamlayaraq, görüşdən məmnunluğunu ifadə edib. O, ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayaraq, bu kontekstdə qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlığın rolunu qeyd edib.
Lukas Sinimbo Muha beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıqdan danışaraq, qeyd edib ki, BMT, Parlamentlərarası İttifaq, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi kimi beynəlxalq platformalarda əməkdaşlıq onun ölkəsi üçün olduqca vacibdir. O cümlədən, Namibiya Qoşulmama Hərəkatı ilə əməkdaşlığa çox böyük əhəmiyyət verir və təşkilatın beynəlxalq münasibətlər sistemində aktiv rolunu yüksək qiymətləndirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_99b969ccf48965e113d1e2356_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 5-го октября в рамках текущего рабочего визита в Джакарту провела встречу с председателем Национального совета Республики Намибия Лукасом Синимбо Муха.
Спикер Сагиба Гафарова подчеркнула в ходе беседы, что, несмотря на краткую историю азербайджано-намибийских отношений, страны обладают большим потенциалом для их развития.
Лидер Милли Меджлиса выразила удовлетворённость двусторонним сотрудничеством на различных международных платформах, включая и Движение Неприсоединения, отметив участие намибийской делегации, возглавляемой президентом страны Хаге Готфридом Гайнгобом, на 18-м саммите глав государств и правительств Движения Неприсоединения, проведённом в Баку 23-26-го октября 2019-го года. Сагиба Гафарова упомянула и поддержку, оказанную Намибией инициативе Азербайджана как текущего председателя ДН по учреждению Парламентской сети этой организации. Парламентская делегация Намибии принимала участие в учредительном собрании Сети в Мадриде в ноябре 2021-го года; кроме того, Намибия была представлена и на Бакинской конференции ПС ДН.
В качестве председателя ПС ДН г-жа Гафарова информировала собеседника об итогах упомянутой конференции, о предстоящих задачах организации и о запланированных мероприятиях.
Председатель Национального совета Республики Намибии Лукас Синимбо Муха искренне приветствовал председателя Милли Меджлиса, подчеркнул заинтересованность своей страны в развитии отношений с Азербайджаном и отметил роль обеих законодательных ассамблей в этом контексте.
Г-н Муха также коснулся двустороннего взаимодействия в рамках международных организаций и сказал, что для Намибии исключительно важно сотрудничество на таких мировых площадках, как ООН, Межпарламентский Союз и Парламентская сеть ДН. Кстати говоря, Намибия придаёт огромное значение сотрудничеству с Движением Неприсоединения и высоко оценивает его активную роль в системе международных связей.