BDU-nun Biologiya fakültəsinin I kurs tələbələri ilə görüş
BDU-nun Biologiya fakültəsinin I kurs tələbələri ilə görüş BDU-nun Biologiya fakültəsinin I kurs tələbələri ilə görüş
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsində I kurs tələbələri ilə görüş keçirilib.
Fakültənin dekanı, professor Afət Məmmədova qeyd edib ki, yeni tədris ilində təhsil prosesinin müasir, tətbiqyönlü və tələbəmərkəzli metodlarla daha da zənginləşdirilməsi əsas prioritetlərdəndir.
O, tələbələrin biliklərinin praktik tətbiq müstəvisində möhkəmlənəcəyini vurğulayıb, fakültədə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin, beynəlxalq əməkdaşlıqların və tələbələr üçün nəzərdə tutulan layihələrin imkanlarından danışıb. Tələbələri bu resurslardan fəal şəkildə yararlanmağa dəvət edib.
Dekan çıxışında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını xatırladaraq, bu istiqamətdə fakültədə müxtəlif elmi-praktik tədbirlərin, seminar və layihələrin həyata keçiriləcəyini bildirib. O, tələbələrin yalnız nəzəri biliklərlə kifayətlənməyərək, həm də vətəndaşlıq mövqeyi, sosial məsuliyyət və milli dəyərlərə bağlılıq kimi keyfiyyətlərə sahib olmalarının vacibliyini qeyd edib.
Sonra Biologiya fakültəsinin tarixi, elmi nailiyyətləri və müasir inkişaf prioritetlərini əks etdirən tanıtım videosu təqdim olunub.
Daha sonra kafedra müdirləri ixtisaslar üzrə tədris planlarının strukturu, fənlərin praktik komponentləri, laboratoriyalardan istifadə qaydaları, qiymətləndirmə meyarları və akademik dürüstlük prinsipləri haqqında danışıb, elmi-tələbə dərnəkləri, istehsalat və sahə təcrübələri, mentorluq sistemi, karyera və mübadilə imkanları, eləcə də dekanlıqla operativ əlaqə kanalları barədə məlumat veriblər.
Qeyd edilib ki, bu il fakültəyə ümumilikdə 309 tələbə qəbul olunub. Onlardan 4-ü 600-dən yuxarı, 129 nəfər 500–599 aralığında bal toplayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_2ada476766278a9d43759fa1f_o.jpg
На биологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялась встреча со студентами первого курса.
Декан факультета, профессор Афет Мамедова отметила, что одним из приоритетов в новом учебном году является дальнейшее обогащение образовательного процесса современными, прикладными и студентоцентрированными методами. Она подчеркнула, что знания студентов будут укреплены на практическом уровне, и рассказала о возможностях научных исследований, проводимых на факультете, международном сотрудничестве и проектах, запланированных для студентов. Афет Мамедова призвала студентов активно использовать эти ресурсы.
В своем выступлении декан напомнила об особой важности объявления 2025 года «Годом Конституции и суверенитета» и сообщила, что на факультете будут проводиться мероприятия, семинары и проекты в этом направлении. Афет Мамедова отметила важность того, чтобы студенты не только получали теоретические знания, но и обладали такими качествами, как гражданская позиция, социальная ответственность и приверженность национальным ценностям.
Затем был представлен ознакомительный видеоролик, отражающий историю, научные достижения и современные приоритеты развития биологического факультета.
На встрече заведующие кафедрами рассказали о структуре учебных программ специальностей, практической составляющей дисциплин, правилах пользования лабораториями, критериях оценки и принципах академической добросовестности, а также представили информацию о научно-студенческих кружках, производственной и полевой практике, системе наставничества, возможностях карьерного роста и обмена, а также об оперативных каналах связи с деканатом.
Было отмечено, что в этом году на факультет принято 309 студентов. Из них 4 набрали более 600 баллов, а 129 — в диапазоне от 500 до 599.