https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_d1977428981294057e5fe5cec_o.jpg
Azərbaycanın aparıcı maliyyə institutlarından biri olan TuranBank ilə İslam İnkişaf Bankı Qrupunun özəl sektor üzrə üzv qurumu olan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Özəl Sektorun İnkişafı üzrə Korporasiyası (ICD) arasında 5 il müddətinə 15 milyon ABŞ dolları məbləğində maliyyələşdirmə istiqamətində saziş imzalanıb.
Sözügedən maliyyələşdirmə xətti ölkədə kiçik və orta sahibkarlığın (KOS) inkişafına dəstək göstərmək, özəl sektorun maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını genişləndirmək, eləcə də Azərbaycanın dayanıqlı və diversifikasiya olunmuş iqtisadi inkişafına töhfə vermək məqsədi daşıyır. Bu tərəfdaşlıq eyni zamanda ölkə iqtisadiyyatının qeyri-neft sektoru üzrə şaxələndirilməsi istiqamətində atılan əhəmiyyətli addım hesab olunur.
Qeyd edək ki, saziş ICD-nin icraçı direktoru vəzifəsini icra edən Dr. Xalid Xələfallah və TuranBank-ın İdarə Heyətinin sədri Orxan Qarayev tərəfindən imzalanıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, TuranBank ilə ICD arasında əməkdaşlıq 2008-ci ildən etibarən davam edir və bu saziş tərəflər arasında imzalanmış altıncı maliyyə əməkdaşlığıdır. Bu fakt iki qurum arasında formalaşmış etibarlı, uzunmüddətli və məhsuldar tərəfdaşlığın göstəricisidir.
TuranBank haqqında
TuranBank ASC 1992-ci ildə təsis edilmiş və Azərbaycan maliyyə sektorunda fəaliyyət göstərən ən sabit və etibarlı qurumlardan biri kimi tanınır. Bank, müştərilərinə beynəlxalq standartlara uyğun geniş çeşidli maliyyə xidmətləri təqdim edir. Hazırda ölkə üzrə 22 xidmət nöqtəsi ilə fəaliyyət göstərən TuranBank, 33 illik fəaliyyəti ərzində dayanıqlı inkişaf nümayiş etdirib. Bank şəffaflıq, etibarlılıq və sosial məsuliyyət prinsiplərinə sadiqliyi ilə seçilərək, ölkənin bank sektorunda mühüm rol oynamaqda davam edir. Ətraflı məlumat üçün: www.turanbank.az
ICD haqqında
Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) İslam İnkişaf Bankı Qrupunun üzvü olan çoxməqsədli maliyyə institutudur. Korporasiyanın əsas missiyası üzv ölkələrdə özəl sektorun inkişafını təşviq etmək və İslam şəriət prinsiplərinə uyğun maliyyə alətləri vasitəsilə iqtisadi inkişafı dəstəkləməkdir. ICD həmçinin hökumətlərə və özəl təşkilatlara məsləhət xidmətləri göstərərək özəl müəssisələrin yaradılmasını, genişləndirilməsini və modernləşdirilməsini təşviq edir. ICD aşağıdakı beynəlxalq reytinqlərə malikdir:

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_d1977428981294057e5fe5cec_o.jpg
ТуранБанк, один из ведущих финансовых институтов Азербайджана, и Корпорация по развитию частного сектора (ICD), входящая в Группу Исламского банка развития, подписали соглашение о предоставлении финансирования в размере 15 миллионов долларов сроком на 5 лет.
Целью финансирования является поддержка развития малых и средних предприятий (МСП) в стране, расширение доступа частного сектора к финансовым ресурсам и содействие устойчивому и диверсифицированному экономическому развитию Азербайджана. Это партнерство также рассматривается как важный шаг на пути к диверсификации экономики страны в сторону ненефтяного сектора.
Следует отметить, что соглашение подписали исполняющий обязанности исполнительного директора ICD д-р Халид Халафаллах и председатель совета правления ТуранБанк Орхан Гараев.
Также, следует отметить, что сотрудничество ТуранБанк и ICD продолжается с 2008 года, и данное соглашение является шестым по счету соглашением о финансовом сотрудничестве, подписанным сторонами. Этот факт свидетельствует о надежном, долгосрочном и плодотворном партнерстве между двумя организациями.
О ТуранБанк
ОАО ТуранБанк было основано в 1992 году и известно как одно из самых стабильных и надежных учреждений в финансовом секторе Азербайджана. Банк предоставляет своим клиентам широкий спектр финансовых услуг в соответствии с международными стандартами. ТуранБанк, имеющий в настоящее время 22 точки услуг по всей стране, за 33 года своей деятельности демонстрирует устойчивое развитие. Банк продолжает играть важную роль в банковском секторе страны, отличаясь приверженностью принципам прозрачности, надежности и социальной ответственности. Подробнее: https://turanbank.az/
Об ICD
Исламская корпорация развития частного сектора (ICD) — многопрофильная финансовая организация, входящая в Группу Исламского банка развития. Основная миссия корпорации — содействие развитию частного сектора в странах-членах и поддержка экономического развития посредством финансовых инструментов в соответствии с принципами исламского шариата. ICD также содействует созданию, расширению и модернизации частных предприятий, предоставляя консультационные услуги правительствам и частным организациям. ICD имеет следующие международные рейтинги: