https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_d1977428981294057e5fe5cec_o.jpg
Azərbaycanın aparıcı maliyyə institutlarından biri olan TuranBank ilə İslam İnkişaf Bankı Qrupunun özəl sektor üzrə üzv qurumu olan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Özəl Sektorun İnkişafı üzrə Korporasiyası (ICD) arasında 5 il müddətinə 15 milyon ABŞ dolları məbləğində maliyyələşdirmə istiqamətində saziş imzalanıb.
Sözügedən maliyyələşdirmə xətti ölkədə kiçik və orta sahibkarlığın (KOS) inkişafına dəstək göstərmək, özəl sektorun maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını genişləndirmək, eləcə də Azərbaycanın dayanıqlı və diversifikasiya olunmuş iqtisadi inkişafına töhfə vermək məqsədi daşıyır. Bu tərəfdaşlıq eyni zamanda ölkə iqtisadiyyatının qeyri-neft sektoru üzrə şaxələndirilməsi istiqamətində atılan əhəmiyyətli addım hesab olunur.
Qeyd edək ki, saziş ICD-nin icraçı direktoru vəzifəsini icra edən Dr. Xalid Xələfallah və TuranBank-ın İdarə Heyətinin sədri Orxan Qarayev tərəfindən imzalanıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, TuranBank ilə ICD arasında əməkdaşlıq 2008-ci ildən etibarən davam edir və bu saziş tərəflər arasında imzalanmış altıncı maliyyə əməkdaşlığıdır. Bu fakt iki qurum arasında formalaşmış etibarlı, uzunmüddətli və məhsuldar tərəfdaşlığın göstəricisidir.
TuranBank haqqında
TuranBank ASC 1992-ci ildə təsis edilmiş və Azərbaycan maliyyə sektorunda fəaliyyət göstərən ən sabit və etibarlı qurumlardan biri kimi tanınır. Bank, müştərilərinə beynəlxalq standartlara uyğun geniş çeşidli maliyyə xidmətləri təqdim edir. Hazırda ölkə üzrə 22 xidmət nöqtəsi ilə fəaliyyət göstərən TuranBank, 33 illik fəaliyyəti ərzində dayanıqlı inkişaf nümayiş etdirib. Bank şəffaflıq, etibarlılıq və sosial məsuliyyət prinsiplərinə sadiqliyi ilə seçilərək, ölkənin bank sektorunda mühüm rol oynamaqda davam edir. Ətraflı məlumat üçün: www.turanbank.az
ICD haqqında
Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) İslam İnkişaf Bankı Qrupunun üzvü olan çoxməqsədli maliyyə institutudur. Korporasiyanın əsas missiyası üzv ölkələrdə özəl sektorun inkişafını təşviq etmək və İslam şəriət prinsiplərinə uyğun maliyyə alətləri vasitəsilə iqtisadi inkişafı dəstəkləməkdir. ICD həmçinin hökumətlərə və özəl təşkilatlara məsləhət xidmətləri göstərərək özəl müəssisələrin yaradılmasını, genişləndirilməsini və modernləşdirilməsini təşviq edir. ICD aşağıdakı beynəlxalq reytinqlərə malikdir:

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_d1977428981294057e5fe5cec_o.jpg
TuranBank, a leading player in Azerbaijan’s banking sector recognized for its strong international partnerships, has signed a financing agreement with the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD), the private sector arm of the Islamic Development Bank (IsDB) Group.
Under this agreement, ICD will extend USD 15 million Line of Finance for a term of five years to support Small and Medium-sized Enterprises (SMEs) in Azerbaijan and improve access to financial resources for the private sector, in line with TuranBank’s mission to foster sustainable economic growth in Azerbaijan.
This new facility represents a significant step toward advancing TuranBank’s strategic objectives, particularly in strengthening SME development, expanding private sector financing, and contributing to the diversification of Azerbaijan’s economy. The financing is also expected to revitalize economic activity in the country’s regions and promote the growth of the non-oil sector. The initiative is fully aligned with ICD’s strategic focus on fostering the growth of SMEs and supporting private sector development as a key driver of sustainable economic progress across its member countries.
The agreement was signed by Dr. Khalid Khalafallah, Acting CEO of ICD, and Orkhan Garayev, Chairman of the Management Board of TuranBank.
This latest financing marks the sixth collaboration between TuranBank and ICD since 2008, further reinforcing the long-standing and reliable partnership between the two institutions.
About TuranBank:
TuranBank OJSC, established in 1992, is one of Azerbaijan’s most stable and reputable banks, offering a wide range of financial services to its customers in line with international standards. With 22 points of sale across the country, TuranBank has steadily grown over its 33 years of operation. Known for its transparency, reliability, and commitment to social responsibility, TuranBank continues to play a key role in Azerbaijan's financial sector.
For More Information
For further details: https://www.turanbank.az
About the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD)
ICD is a multilateral organization and a member of the Islamic Development Bank (IsDB) Group. ICD's mandate is to support economic development and promote the growth of the private sector in its member countries through providing financing facilities and/or investments in accordance with Shariah principles. Additionally, ICD offers advisory services to governments and private organizations to encourage the establishment, expansion, and modernization of private enterprises.