BDU Elmi Şurasının yeni tədris ilində ilk iclası
İclasda 2025/2026-cı tədris ilinin payız semestrinin təşkili, BDU-da ali təhsilin bakalavriat və magistratura səviyyələrinə və əlavə təhsilin təkrar ali təhsil istiqaməti üzrə qəbulun nəticələri müzakirə olunub.
Diqqətə çatdırılıb ki, BDU yeni tədris ilinə bir sıra yeniliklərlə başlayır. Belə ki, bu tədris ilindən bakalavriat səviyyəsi üzrə qəbul olunan və müxtəlif ixtisaslar üzrə 550-dən çox bal toplayan abituriyentlər arasından ən yüksək nəticə göstərmiş tələbələrə tədris ilinin sonunadək hər ay 200 manat məbləğində “Birincilik” adlı məqsədli təqaüd veriləcək. Bu ildən BDU-da Süni intellekt etikası kafedrası fəaliyyətə başlayır. Magistratura səviyyəsi üzrə dövlət təhsil proqramlarının yenilənməsi həyata keçirilib, bu tədris ilindən magistaturaya qəbul olunan tələbələr həmin proqramlar əsasında təhsil alacaqlar.
Qeyd edilib ki, bakalavriat səviyyəsi üzrə BDU-ya qəbul olunan 5302 nəfər qeydiyyatdan keçib. Magistratura səviyyəsi üzrə 1166 nəfər BDU-ya qəbul olunub. Bakalavriat səviyyəsinə qəbul olanların 72, magistratura səviyyəsinə qəbul olanların isə 73 faizi dövlət sifarişi əsasında təhsil alacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_2e160628c5b812f0d93facede_o.jpg
На заседании обсуждались вопросы организации осеннего семестра 2025/2026 учебного года, результаты приема в бакалавриат и магистратуру БГУ, а также результаты приема по направлению повторного высшего образования дополнительного образования.
БГУ начинает новый учебный год с ряда нововведений. Так, студентам, показавшим наивысшие результаты среди абитуриентов, принятых в бакалавриат и набравшим более 550 баллов, будет ежемесячно до конца учебного года выплачиваться стипендия «Первенство» в размере 200 манатов.
В этом году в БГУ начнет свою деятельность кафедра этики искусственного интеллекта. Государственные образовательные программы магистратуры были обновлены, и с этого учебного года обучение будет осуществляться по этим программам. На обучение в бакалавриат БГУ зарегистрировались 5302 человека. В магистратуру БГУ принято 1166 человек. 72% поступивших в бакалавриат и 73% поступивших в магистратуру будут получать образование по государственному заказу.