https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_91634fc2306e7d67c4458b1fd_o.jpg
Oktyabrın 4-də Türkiyə Respublikasının milli müdafiə naziri cənab Hulusi Akarın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizə səfər edib.
Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov qonaqları Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda qarşılayıb.
Sonra Müdafiə Nazirliyində təntənəli qarşılama mərasimi keçirilib. Fəxri qarovulun önündən keçildikdən sonra hər iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirilib və protokola uyğun olaraq “Şərəf kitabı” imzalanıb.
Qonaqları salamlayan müdafiə naziri onları Azərbaycanda görməkdən məmnunluğunu bildirib, ölkələrimiz arasında digər sahələrdə olduğu kimi, hərbi sahədə də əməkdaşlığın, strateji müttəfiqliyin dostluq və qardaşlıq münasibətləri üzərində qurulduğunu qeyd edib.
General-polkovnik Z.Həsənov Ermənistan silahlı birləşmələrinin son təxribatlarına qarşı Ordumuz tərəfindən görülən qətiyyətli cavab tədbirlərindən sonra yaranmış əməliyyat şəraiti, eləcə də ordu quruculuğu sahəsində görülən işlər barədə danışıb.
Ölkəmizə səfərindən məmnunluğunu ifadə edən cənab H.Akar genişmiqyaslı təxribatların qarşısını alarkən şəhid olan hərbi qulluqçularına yaxınları və ailə üzvlərinə başsağlığı verib, yaralılara şəfa diləyib.
Milli müdafiə naziri ölkələrimiz arasında qarşılıqlı inam, etimad və dəstəyə əsaslanan əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Azərbaycan və Türkiyə müdafiə nazirliklərinin digər rəhbər heyətlərinin də iştirak etdikləri görüşdə hərbi qulluqçuların peşəkarlıq səviyyələrinin daha da artırılması məqsədilə birgə hərbi təlimlərin keçirilməsinin əhəmiyyəti xüsusi qeyd edilib.
Görüşdə Azərbaycan ilə Türkiyə arasında hərbi, hərbi-texniki, hərbi təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, regional təhlükəsizlik, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər müzakirə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_91634fc2306e7d67c4458b1fd_o.jpg
4 октября в Азербайджан прибыла делегация во главе с министром национальной обороны Турецкой Республики господином Хулуси Акаром.
Министр обороны Азербайджанской Республики генерал-полковник Закир Гасанов встретил гостей в Международном аэропорту Гейдар Алиев.
Затем в Министерстве обороны состоялась торжественная церемония встречи. После прохождения почетного караула прозвучали государственные гимны обеих стран и в соответствии с протоколом была оставлена памятная запись в «Книге почетных гостей».
Поприветствовав гостей, министр обороны выразил удовлетворение видеть их в Азербайджане и отметил, что сотрудничество, стратегическое союзничество между нашими странами в военной сфере, равно как и в других областях, основывается на дружественных и братских отношениях.
Генерал-полковник З.Гасанов поведал об оперативной обстановке, сложившейся после решительных ответных мер нашей армии по пресечению последних провокаций армянских вооруженных формирований и о проделанной работе в области армейского строительства.
Выразив удовлетворение визитом в нашу страну, господин Х.Акар выразил соболезнования родным и близких военнослужащих, ставших шехидами при предотвращении широкомасштабных провокаций и пожелал скорейшего исцеления раненым.
Министр национальной обороны Турции выразил уверенность в том, что сотрудничество между нашими странами, основанное на взаимном доверии и поддержке, будет успешно развиваться и впредь.
На встрече, проходившей с участием руководящих составов министерств обороны Азербайджана и Турции, была особо отмечена значимость совместных военных учений, проводимых в целях повышения профессионализма военнослужащих.
Стороны обсудили перспективы развития сотрудничества между Азербайджаном и Турцией в военной, военно-технической, военно-образовательной и других областях, вопросы региональной безопасности и ряд других вопросов, представляющих взаимный интерес.