https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_91634fc2306e7d67c4458b1fd_o.jpg
Oktyabrın 4-də Türkiyə Respublikasının milli müdafiə naziri cənab Hulusi Akarın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizə səfər edib.
Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov qonaqları Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda qarşılayıb.
Sonra Müdafiə Nazirliyində təntənəli qarşılama mərasimi keçirilib. Fəxri qarovulun önündən keçildikdən sonra hər iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirilib və protokola uyğun olaraq “Şərəf kitabı” imzalanıb.
Qonaqları salamlayan müdafiə naziri onları Azərbaycanda görməkdən məmnunluğunu bildirib, ölkələrimiz arasında digər sahələrdə olduğu kimi, hərbi sahədə də əməkdaşlığın, strateji müttəfiqliyin dostluq və qardaşlıq münasibətləri üzərində qurulduğunu qeyd edib.
General-polkovnik Z.Həsənov Ermənistan silahlı birləşmələrinin son təxribatlarına qarşı Ordumuz tərəfindən görülən qətiyyətli cavab tədbirlərindən sonra yaranmış əməliyyat şəraiti, eləcə də ordu quruculuğu sahəsində görülən işlər barədə danışıb.
Ölkəmizə səfərindən məmnunluğunu ifadə edən cənab H.Akar genişmiqyaslı təxribatların qarşısını alarkən şəhid olan hərbi qulluqçularına yaxınları və ailə üzvlərinə başsağlığı verib, yaralılara şəfa diləyib.
Milli müdafiə naziri ölkələrimiz arasında qarşılıqlı inam, etimad və dəstəyə əsaslanan əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Azərbaycan və Türkiyə müdafiə nazirliklərinin digər rəhbər heyətlərinin də iştirak etdikləri görüşdə hərbi qulluqçuların peşəkarlıq səviyyələrinin daha da artırılması məqsədilə birgə hərbi təlimlərin keçirilməsinin əhəmiyyəti xüsusi qeyd edilib.
Görüşdə Azərbaycan ilə Türkiyə arasında hərbi, hərbi-texniki, hərbi təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, regional təhlükəsizlik, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər müzakirə edilib.

Azerbaijan Defense Minister met with the Turkish National Defense Minister - VIDEO
Azerbaijan Defense Minister met with the Turkish National Defense Minister - VIDEO Azerbaijan Defense Minister met with the Turkish National Defense Minister - VIDEO
On October 4, a delegation led by the Minister of National Defense of the Republic of Türkiye, Mr. Hulusi Akar, arrived in Azerbaijan.
The Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov met the guests at the Heydar Aliyev International Airport.
Then a solemn welcoming ceremony was held at the Ministry of Defense. The Defense Ministers of both countries passed along the guard of honor and the national anthems were performed. The “Book of Honor” was signed in accordance with the protocol.
Welcoming the guests, the Defense Minister expressed satisfaction to see them in Azerbaijan and noted that cooperation and strategic alliance between the two countries in the military sphere, as in other spheres, are based on friendly and fraternal relations.
Colonel General Z.Hasanov spoke about the operational situation that has arisen after the decisive measures taken by the Azerbaijan Army against the latest provocations committed by the Armenian armed formations, as well as about the work carried out in the field of army development.
Emphasizing satisfaction with the visit to Azerbaijan, Mr. H. Akar expressed his condolences to the relatives and families of servicemen, who became Shehids during the suppression of a large-scale provocation, as well as wished a recovery to the wounded.
The Minister of National Defense stressed his confidence that cooperation between the countries, based on mutual trust and support, will continue to develop successfully.
During the meeting attended by other high-ranking officers of the Ministries of Defense of Azerbaijan and Türkiye the significance of conducting joint military exercises to further improve the level of professionalism of servicemen was emphasized.
The meeting discussed the prospects for the development of cooperation between Azerbaijan and Türkiye in the military, military-technical, military-educational, and other spheres, regional security, as well as a number of issues of mutual interest.