https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_54f30ac82666eb9271d67fa6a_o.jpg
Sentyabrın 11-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Faiq Əhməd: 2011–2024-cü illər dövrü” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova, Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müşaviri Cahangir Səlimxanov çıxış edərək rəssamın yaradıcılığı, Azərbaycan xalça sənətinin dünyada təbliği istiqamətində uğurlu fəaliyyəti və sərginin əhəmiyyətindən danışıblar.
Sərgidə yer alan unikal xalçalar indiyədək “Şanqri La” İslam İncəsənəti, Mədəniyyəti və Dizaynı Muzeyi (Havay), San Luis Obispo İncəsənət Muzeyi (Kaliforniya), Pensilvaniya İncəsənət və Dizayn Kolleci, Tuleyn Universitetinin Nyukomb İncəsənət Muzeyi (Nyu Orlean), Maraya İncəsənət Mərkəzi (Şarjah), Arnem Muzeyi (Niderland) və İsveç Tekstil Muzeyi (Boras) kimi nüfuzlu mərkəzlərdə nümayiş etdirilsə də, onların əksəriyyəti ölkəmizdə ilk dəfə tamaşaçılara təqdim olunur.
Ənənəvi Azərbaycan xalçaçılığına innovativ yanaşması ilə tanınan müasir rəssam Faiq Əhməd bu qədim sənət növünü müasir düşüncə, fəlsəfə və texnologiya ilə harmonik şəkildə birləşdirir. O, milli irsi qorumaqla, onu qlobal incəsənət dilində ifadə edir və beynəlxalq miqyasda rezonans doğuran gücə çevirir.
Sərgidə müəllifin tekstil sənətinə yanaşmasının zaman və mədəniyyət kontekstində dəyişməsini əks etdirən “Sosial anatomiya” (2016) və “Sən müqəddəssən” (2024) adlı videoçarxlar da nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, rəssamın əsərləri indiyədək Ağa Xan Muzeyi (Toronto), Corc Vaşinqton Universitetinin Tekstil Muzeyi (Vaşinqton), Viktoriya və Albert Muzeyi (London), Viktoriya Milli Qalereyası (Melburn), Roma Müasir İncəsənət Muzeyi, Qədim və Müasir İncəsənət Muzeyi (Tasmaniya) və dünyanın digər şəhərlərindəki nüfuzlu sənət mərkəzlərində sərgilənib. Eyni zamanda, müəllifin əsərləri Heydər Əliyev Mərkəzi (Bakı), De Young İncəsənət Muzeyi (San-Fransisko), Birminhem İncəsənət Muzeyi (Alabama), Elm və Tətbiqi İncəsənət Muzeyi (Sidney), Çikaqo İncəsənət İnstitutu, Los-Anceles İncəsənət Muzeyi və digər tanınmış mədəniyyət müəssisələrinin daimi kolleksiyalarına daxildir.
2007-ci ildən bəri ənənəvi xalça naxışlarını müasir baxışla yenidən şərh edən Faiq Əhməd bu silsilə əsərləri ilə dünyanın müxtəlif ölkələrində tamaşaçılar tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_54f30ac82666eb9271d67fa6a_o.jpg
11 сентября 2025 года в Азербайджанском национальном музее ковра открылась выставка «Фаиг Ахмед: Эпоха 2011–2024». Директор Азербайджанского национального музея ковра Амина Меликова, советник министра культуры Азербайджанской Республики Джахангир Селимханов выступили на мероприятии, рассказав о творческом направлении и успешной деятельности художника по пропаганде азербайджанского коврового искусства.
Экспонируемые уникальные ковры уже были представлены во многих культурных центрах, таких как: Музей исламского искусства, культуры и дизайна «Шангри Ла» (Гавайи), Музей искусства Сан-Луис-Обиспо (Калифорния), Пенсильванский колледж искусства и дизайна, Художественный музей Ньюкомба при Университете Тулейна (Новый Орлеан), Центр искусства «Марая» (Шарджа), Музей Арнема (Нидерланды), Текстильный музей Швеции (Борос). Однако, в нашей стране они представлены впервые.
Фаиг Ахмед один из наиболее известных современных азербайджанских художников, чье творчество сочетает традиционное ковроткачество с современным художественным мышлением, философией и новейшими технологиями. Сохраняя национальные традиции, он выражает их языком актуального искусства, превращая в универсальный художественный код, который находит отклик у зрителей по всему миру.
Наряду с текстильными произведениями на выставке представлены видеоработы «Социальная анатомия» (2016) и «Ты таинство» (2024), в которых художник исследует текстиль как медиум, отражающий процессы времени и изменения культурных контекстов.
Работы Фаига Ахмеда экспонировались в Музее Ага-Хана (Торонто), Текстильном музее Университета Джорджа Вашингтона (Вашингтон), Музее Виктории и Альберта (Лондон), Национальной галерее Виктории (Мельбурн), Музее современного искусства Рима (MACRO), Музее старого и нового искусства (Тасмания) и других ведущих культурных институциях мира. Его произведения входят в постоянные коллекции Центра Гейдара Алиева (Баку), музея «Де Янг» (Сан-Франциско), Художественного музея Бирмингема (Алабама), Музея прикладного искусства и наук (Сидней), Чикагского института искусств, Художественного музея округа Лос-Анджелес и многих других.
С 2007 года работы Фаига Ахмеда, в которых классические ковровые узоры получают новое прочтение, вызывают широкий отклик и признание зрителей во многих странах.