https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_54f30ac82666eb9271d67fa6a_o.jpg
Sentyabrın 11-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Faiq Əhməd: 2011–2024-cü illər dövrü” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova, Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müşaviri Cahangir Səlimxanov çıxış edərək rəssamın yaradıcılığı, Azərbaycan xalça sənətinin dünyada təbliği istiqamətində uğurlu fəaliyyəti və sərginin əhəmiyyətindən danışıblar.
Sərgidə yer alan unikal xalçalar indiyədək “Şanqri La” İslam İncəsənəti, Mədəniyyəti və Dizaynı Muzeyi (Havay), San Luis Obispo İncəsənət Muzeyi (Kaliforniya), Pensilvaniya İncəsənət və Dizayn Kolleci, Tuleyn Universitetinin Nyukomb İncəsənət Muzeyi (Nyu Orlean), Maraya İncəsənət Mərkəzi (Şarjah), Arnem Muzeyi (Niderland) və İsveç Tekstil Muzeyi (Boras) kimi nüfuzlu mərkəzlərdə nümayiş etdirilsə də, onların əksəriyyəti ölkəmizdə ilk dəfə tamaşaçılara təqdim olunur.
Ənənəvi Azərbaycan xalçaçılığına innovativ yanaşması ilə tanınan müasir rəssam Faiq Əhməd bu qədim sənət növünü müasir düşüncə, fəlsəfə və texnologiya ilə harmonik şəkildə birləşdirir. O, milli irsi qorumaqla, onu qlobal incəsənət dilində ifadə edir və beynəlxalq miqyasda rezonans doğuran gücə çevirir.
Sərgidə müəllifin tekstil sənətinə yanaşmasının zaman və mədəniyyət kontekstində dəyişməsini əks etdirən “Sosial anatomiya” (2016) və “Sən müqəddəssən” (2024) adlı videoçarxlar da nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, rəssamın əsərləri indiyədək Ağa Xan Muzeyi (Toronto), Corc Vaşinqton Universitetinin Tekstil Muzeyi (Vaşinqton), Viktoriya və Albert Muzeyi (London), Viktoriya Milli Qalereyası (Melburn), Roma Müasir İncəsənət Muzeyi, Qədim və Müasir İncəsənət Muzeyi (Tasmaniya) və dünyanın digər şəhərlərindəki nüfuzlu sənət mərkəzlərində sərgilənib. Eyni zamanda, müəllifin əsərləri Heydər Əliyev Mərkəzi (Bakı), De Young İncəsənət Muzeyi (San-Fransisko), Birminhem İncəsənət Muzeyi (Alabama), Elm və Tətbiqi İncəsənət Muzeyi (Sidney), Çikaqo İncəsənət İnstitutu, Los-Anceles İncəsənət Muzeyi və digər tanınmış mədəniyyət müəssisələrinin daimi kolleksiyalarına daxildir.
2007-ci ildən bəri ənənəvi xalça naxışlarını müasir baxışla yenidən şərh edən Faiq Əhməd bu silsilə əsərləri ilə dünyanın müxtəlif ölkələrində tamaşaçılar tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_54f30ac82666eb9271d67fa6a_o.jpg
On September 11, 2025, the Azerbaijan National Carpet Museum opened the exhibition Faig Ahmed: Epoch 2011–2024. Amina Melikova, the Director of the Azerbaijan National Carpet Museum, Jahangir Salimkhanov, advisor to the Minister of culture of the Republic of Azerbaijan delivered speeches and talked about the artist’s creativity and successful activity in promotion of the Azerbaijani carpet art in the world.
The exhibited carpets have already been presented at prestigious cultural centers around the world, including the Shangri La Museum of Islamic Art, Culture & Design (Hawaii), the San Luis Obispo Museum of Art (California), the Pennsylvania College of Art & Design, the Newcomb Art Museum of Tulane University (New Orleans), Maraya Art Center (Sharjah), Museum Arnhem (Netherlands), and the Textile Museum of Sweden (Borås). However, they are presented in Azerbaijan for the very first time.
Faig Ahmed is one of the most prominent contemporary Azerbaijani artists. His practice combines traditional carpet weaving with contemporary artistic thought, philosophy, and cutting-edge technologies. Preserving national traditions, the artist expresses them through the language of contemporary art, transforming them into a universal artistic code that resonates with audiences worldwide.
In addition to textile works, the exhibition also features the video pieces Social Anatomy (2016) and You Are the Mystery (2024), in which the artist explores textiles as a medium that reflects the processes of time and shifting cultural contexts.
Faig Ahmed's works have been exhibited at the Aga Khan Museum (Toronto), the George Washington University Museum and The Textile Museum (Washington, D.C.), the Victoria and Albert Museum (London), the National Gallery of Victoria (Melbourne), the Museum of Contemporary Art of Rome (MACRO), the Museum of Old and New Art (Tasmania), among other leading cultural institutions worldwide. His works are also held in the permanent collections of the Heydar Aliyev Center (Baku), the de Young Museum (San Francisco), the Birmingham Museum of Art (Alabama), the Museum of Applied Arts and Sciences (Sydney), the Art Institute of Chicago, the Los Angeles County Museum of Art, and many others.
Since 2007, Faig Ahmed's art, in which classical carpet patterns are reimagined in a contemporary context, has been widely acclaimed and recognized worldwide.