https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_186ea942dfabe6c8e1e15d681_o.jpg
İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Təmiz Enerji Mərkəzinin (CECECO) İdarə Heyətinin onlayn formatda ilk iclası keçirilib. Bununla da ötən ilin noyabrında COP29 çərçivəsində İƏT və BMT-nin Sənaye İnkişafı Təşkilatı (UNIDO) ilə birgə Azərbaycanda yaradılan Təmiz Enerji Mərkəzi (CECECO) rəsmi fəaliyyətə başlayıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, Təmiz Enerji Mərkəzinin fəaliyyətə başlamasının vacibliyi İƏT-in 17-ci Zirvə Toplantısının yekun sənədi - Xankəndi Kommunikesində də vurğulanır. Mərkəzi təşkilat və üzv dövlətləri arasında mövcud və potensial enerji tərəfdaşlıqlarını gücləndirməklə, regionda bərpaolunan enerji layihələrinin inkişafını və enerji keçidini dəstəkləyəcək. “Hazırda üç İƏT üzvü - Türkiyə, Qazaxıstan və Özbəkistan ilə “yaşıl enerji dəhliz”lərinin yaradılması üzrə əməkdaşlıq edirik. “Azərbaycan-Türkiyə-Avropa” və “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan” yaşıl enerji dəhlizləri regional enerji əlaqələrinin və regional elektrik bazarının inkişafını hədəfləyən strateji təşəbbüslərdir. Bu layihələr İƏT regionunda enerji əməkdaşlığını möhkəmləndirəcək, regional enerji şəbəkələrini birləşdirəcək və emissiyaların azaldılmasına nail olmaq üçün vahid strateji platforma yaradacaq”, deyə nazir əlavə edib. Bildirilib ki, ev sahibi ölkə olaraq Azərbaycan ədalətli enerji keçidi üzrə milli, regional və İƏT miqyaslı məqsədlərə töhfə verəcəyinə inanaraq Mərkəzi dəstəkləməyə sadiqdir.
İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Əsəd Məcid Xan Təmiz Enerji Mərkəzinin ev sahibliyini üzərinə götürdüyü üçün Azərbaycana təşəkkürünü çatdırıb. Baş katib bildirib ki, Mərkəzin fəaliyyətə başlaması üçün göstərilən səylər Azərbaycanın regional əməkdaşlığın və karbon emissiyasının azaldılması gündəliyinin irəlilədilməsində qərarlı və fəal rolunun sübutudur. Əminik ki, Mərkəz regional davamlı enerji mərkəzlərinin qlobal şəbəkəsinin güclü komponentinə çevriləcək.
İclasda Təşkilata üzv dövlətlər - Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə, Pakistan və BMT-nin Sənaye İnkişafı Təşkilatı (UNIDO) təmsil olunub. Ölkələrin “yaşıl enerji” gündəliyini qlobal tendensiyalara uyğun və koordinasiyalı həyata keçirməsi üçün Mərkəzin fəaliyyətində fəal iştirak və dəstək göstəriləcəyi vurğulanıb.
İclas zamanı Mərkəzin Daxili Qaydaları təsdiqlənib və Aysel Yaqubova Təmiz Enerji Mərkəzinin icraçı direktoru təyin edilib. İdarə Heyətinin ikinci iclasının 2026-cı ilin birinci yarısında keçirilməsinə qərar verilib.

The first meeting of the Board of Directors of the Clean Energy Centre for the ECO region was held The first meeting of the Board of Directors of the Clean Energy Centre for the ECO region was held
The first meeting of the Board of Directors of Clean Energy Centre for the ECO region (CECECO) was held online. Thus, in November last year, the Clean Energy Centre (CECECO), established in Azerbaijan jointly with the ECO and the UN Industrial Development Organization (UNIDO) within the framework of COP29, officially launched.
Energy Minister Parviz Shahbazov said that the importance of starting the Clean Energy Centre is also emphasized in the final document of the 17th ECO Summit-Khankendi communiqué. The center will support the development of renewable energy projects and energy transition in the region by strengthening existing and potential energy partnerships between the organization and its member states. "We are currently cooperating with three ECO members - Türkiye, Kazakhstan and Uzbekistan-to create green energy corridors. The Azerbaijan-Türkiye-Europe and Central Asia-Azerbaijan green energy corridors are strategic initiatives aimed at developing regional energy relations and the regional electricity market. These projects will strengthen energy cooperation in the ECO region, connect regional energy networks and create a single strategic platform for reducing emissions,” the Minister added. It was noted that as a host country, Azerbaijan is committed to supporting the Center, believing that it will contribute to national, regional and ECO-scale goals for a fair energy transition.
Asad Majeed Khan, Secretary General of the Economic Cooperation Organization thanked Azerbaijan for hosting the Clean Energy Centre. The Secretary-General said that the efforts made to launch the Centre are evidence of Azerbaijan's determined and active role in advancing regional cooperation and the carbon emission reduction agenda. We are confident that the centre will become a powerful component of the global network of regional sustainable energy centers.
Member states of the organization - Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Türkiye, Pakistan and UN Industrial Development Organization (UNIDO) were represented at the meeting. It was emphasized that countries will actively participate and support the activities of the Centre for the implementation of the green energy agenda in line with global trends and in coordination.
During the meeting, the Internal Rules of the Centre were approved and Aysel Yagubova was appointed Executive Director of the Clean Energy Centre. The second meeting of the Board of Directors was decided to be held in the first half of 2026.