Azərbaycan Avropa antidopinq sistemində gender bərabərliyinə öz töhfəsini verir
Azərbaycan Avropa antidopinq sistemində gender bərabərliyinə öz töhfəsini verir Azərbaycan Avropa antidopinq sistemində gender bərabərliyinə öz töhfəsini verir
Avropanın antidopinq siyasətinə səlahiyyətli qurumları Strasburqda təmiz idmanın gələcəyini müəyyənləşdirən iki yüksək səviyyəli toplantıda - Ümumdünya Antidopinq Agentliyi (WADA) üzrə Ad Hoc Avropa Komitəsinin (CAHAMA) 68-ci iclası və Avropa Şurasının Antidopinq Konvensiyası üzrə T-DO Monitorinq Qrupunun 61-ci iclasında bir araya gəliblər. Ölkəmizi bu görüşlərdə Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) İcraçı direktoru Təhminə Tağı-zadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
CAHAMA-nın iclasında iştirakçılar Avropanın ortaq mövqelərini razılaşdıraraq, WADA İcraiyyə Komitəsinin qarşıdakı iclasına hazırlıq məqsədilə idarəetmə, rəhbərliyin seçilməsi və qitənin ali antidopinq qurumunun gündəliyinə dair təkliflərini müzakirə ediblər.
T-DO-nun 61-ci  iclasında isə uyğunluğun monitorinqi, Gürcüstan və Bosniya və Herseqovinada milli qiymətləndirmələr, həmçinin Avropada dopinq maddələrinin əlçatanlığının azaldılması tədbirləri diqqət mərkəzində olub. Görüşdə nümayəndələr “Enhanced Games” təşəbbüsünü qınayıb və 2027-ci il Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsinə Avropanın töhfələrini nəzərdən keçiriblər.
Əlamətdar hadisə isə "Gender bərabərliyinin antidopinq siyasətinə inteqrasiyası" üzrə xüsusi yaradılmış işçi qrupunun (T-DO GEMA) fəaliyyətə başlaması olub. CAHAMA-nın ekspertlərindən ibarət Gender bərabərliyi üzrə İşçi Qrupunun (GECA) nəticələrinə əsaslanan yeni qurum gender bərabərliyinin antidopinq sisteminin bütün səviyyələrində təmin olunması üçün tövsiyələr və monitorinq vasitələri hazırlayacaq. Qrupun sədri vəzifəsini AMADA-nın İcraçı direktorunun müavini və CAHAMA-nın gender bərabərliyi üzrə məruzəçisi Rüfət Efendiyev icra edəcək.
CAHAMA-nın car ildə sonuncu iclası noyabr ayında keçiriləcək. CAHAMA və T-DO isə 2026-cı ilin martında Strasburqda yenidən toplanacaq və bundan sonra Bakı WADA-nın Avropa üzrə Regional Simpoziumuna ev sahibliyi edəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_09a4ab17a48327f037daf0180_o.jpg
Europe’s anti-doping authorities gathered in Strasbourg last week for two high-level meetings that are shaping the future of clean sport: the 68th session of the Ad Hoc European Committee for the World Anti-Doping Agency (CAHAMA) and the 61st session of the Monitoring Group of the Anti-Doping Convention (T-DO). Azerbaijan was represented by a delegation led by Dr. Tahmina Taghi-zada, Chief Executive Officer of the Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA).
CAHAMA delegates met on 2–3 September to coordinate Europe’s common positions ahead of the next WADA Executive Committee, focusing on governance, leadership elections and Europe’s proposals for WADA’s agenda.
On 3–4 September, the T-DO addressed compliance monitoring, national evaluations in Georgia and Bosnia and Herzegovina, and measures to curb the availability of doping substances in Europe. Delegates also condemned the “Enhanced Games” initiative and reviewed Europe’s contributions to the 2027 World Anti-Doping Code.
A landmark moment came with the launch of the Ad Hoc Group on Gender Mainstreaming in Anti-Doping (T-DO GEMA). Building on the outcomes of the Drafting Committee on Gender Equality in Anti-Doping (GECA), a CAHAMA group of experts, the new body will develop recommendations and monitoring tools to embed equality across the anti-doping system. The group will be chaired by Rufat Efendiyev, AMADA Deputy CEO and CAHAMA Gender Equality Rapporteur.
The next CAHAMA meeting will take place in November 2025, with CAHAMA and T-DO reconvening in March 2026 in Strasbourg, ahead of the WADA European Regional Symposium in Baku.