https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_1499f88f2e4f86789a5eee417_o.jpg
Azərbaycanın aparıcı maliyyə institutlarından biri olan TuranBank, Asiya İnkişaf Bankı (ADB) tərəfindən təşkil olunan və beynəlxalq maliyyə sektorunda yüksək nüfuza malik olan “11-ci Ticarət və Təchizat Zəncirinin Maliyyələşdirilməsi Proqramı üzrə Mükafatlar – 2025” (11th Trade and Supply Chain Finance Program Awards 2025) çərçivəsində “Ən Yaxşı KOS Maliyyələşməsi Layihəsi” (Best SME Deal of the Year) nominasiyasının qalibi elan edilib.
Mükafat 02 sentyabr 2025-ci il tarixində Sinqapurda keçirilən rəsmi tədbir zamanı təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Asiya İnkişaf Bankı tərəfindən təşkil olunan bu nüfuzlu müsabiqədə müxtəlif ölkələrdən olan bankların ticarət və təchizat zənciri maliyyələşməsi sahəsində həyata keçirdikləri layihələr, kiçik və orta sahibkarlığın dəstəklənməsi istiqamətində atdıqları addımlar və innovativ yanaşmaları hərtərəfli təhlil edilərək qiymətləndirilib. TuranBank-ın bu prestijli mükafata layiq görülməsi, Bankın KOS sektorunun inkişafı istiqamətində atdığı səmərəli və davamlı addımların, eləcə də beynəlxalq maliyyə institutları ilə uğurla həyata keçirdiyi strateji tərəfdaşlıqların bariz nümunəsidir.
Məlumat üçün bildirək ki, yarandığı tarixdən etibarən 33 il ərzində özünün 22 satış nöqtəsilə daim inkişaf yolunu tutmuş, xidmətləri ilə həm keyfiyyət, həm də kəmiyyət baxımından maliyyə sektorunda önəmli mövqeyə sahib olmuş TuranBank mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyələşdirilməsi üzrə beynəlxalq kredit xətlərinin cəlb edilməsi istiqamətində əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla inkişaf etdirir. Bank Asiya İnkişaf Bankı (ADB), EMF Mikromaliyyə Fondu, Blue Orchard İnvestisiya Fondu, Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB), Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD), İncofin İnvestisiya fondu, ECO Ticarət və İnkişaf Bankı (ECO TDB) və s. kimi nüfuzlu maliyyə təşkilatları ilə kiçik və orta sahibkarlıq layihələri üzrə birgə əməkdaşlıq edərək qeyri-neft sektorunun davamlı inkişafına ciddi dəstək olur.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_1499f88f2e4f86789a5eee417_o.jpg
ТуранБанк, один из ведущих финансовых институтов Азербайджана, был объявлен победителем в номинации «Лучшая сделка года в сфере малого и среднего бизнеса» (Best SME Deal of the Year) в рамках “11-ой церемонии награждения лауреатов Программы финансирования торговли и цепочки поставок 2025 года” (11th Trade and Supply Chain Finance Program Awards 2025), организованной Азиатским банком развития (АБР) и имеющей высокую репутацию в международном финансовом секторе.
Награда была вручена на официальном мероприятии, состоявшемся в Сингапуре 2 сентября 2025 года.
Следует отметить, что в рамках этого престижного конкурса, организованного Азиатским банком развития, были всесторонне проанализированы и оценены проекты, реализуемые банками разных стран в области финансирования торговли и цепочек поставок, шаги, предпринимаемые ими для поддержки малого и среднего бизнеса, а также их инновационные подходы. Присуждение ТуранБанк этой престижной награды является ярким примером эффективных и устойчивых шагов банка в направлении развития сектора малого и среднего бизнеса, а также успешно реализованного стратегического партнерства с международными финансовыми институтами.
Отметим, что ТуранБанк, постоянно развивающийся на протяжении 33 лет с момента своего основания и имеющий 22 точки продаж, занял важную позицию в финансовом секторе как по качеству, так и по количеству предоставляемых услуг. ТуранБанк успешно развивает сотрудничество в сфере привлечения международных кредитных линий для финансирования микро-, малых и средних предприятий. Банк сотрудничает с авторитетными финансовыми институтами, такими как Азиатский банк развития (АБР), Микрофинансовый фонд EMF, Инвестиционный фонд Blue Orchard, Черноморский банк торговли и развития (ЧБТР), Исламская корпорация по развитию частного сектора (ICD), Инвестиционный фонд Incofin, Банк торговли и развития ЭКО (ЭКО ТБР) и др., по проектам малого и среднего бизнеса, тем самым оказывая существенную поддержку устойчивому развитию ненефтяного сектора.