https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_d41089c0f9a2f1611fd33fb58_o.jpg
11 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Faiq Əhməd: 2011–2024-cü illər dövrü” adlı sərgi açılacaq. Əməkdar rəssam Faiq Əhmədin yaradıcılığını əks etdirən sərgidə yer alan unikal xalçaların əksəriyyəti ilk dəfə ölkəmizdə tamaşaçılara təqdim olunacaq.
Sərgidəki əsərlər bundan əvvəl İslam İncəsənəti, Mədəniyyəti və Dizaynı Muzeyi “Şanqri La” (Havay), San Luis Obispo İncəsənət Muzeyi (Kaliforniya), Pensilvaniya İncəsənət və Dizayn Kolleci, Tuleyn Universitetinin Nyukomb İncəsənət Muzeyi (Nyu Orlean), Maraya İncəsənət Mərkəzi (Şarjah), Arnem Muzeyi (Niderland) və İsveç Tekstil Muzeyi (Boras) kimi nüfuzlu mərkəzlərdə nümayiş etdirilib.
Ənənəvi Azərbaycan xalçaçılığına innovativ yanaşması ilə tanınan müasir rəssam Faiq Əhməd bu qədim sənət növünü müasir düşüncə, fəlsəfə və texnologiya ilə harmonik şəkildə birləşdirir. O, milli irsi qorumaqla, onu qlobal incəsənət dilində ifadə edir və beynəlxalq miqyasda rezonans doğuran gücə çevirir.
Sərgidə müəllifin tekstil sənətinə yanaşmasını zaman və mədəniyyət kontekstində dəyişiklikləri əks etdirən “Sosial anatomiya” (2016) və “Sən bir sirrsən” (2024) adlı videoçarxlar da nümayiş olunacaq. Açılış mərasimində həmçinin rəssamın Almaniyada işıq üzü görən “Faig Ahmed” adlı yeni kitabının təqdimatı baş tutacaq. Nəşrdə xarici KİV-lərdə dərc olunmuş rəssamla müsahibələr və onun haqqında elmi məqalələr toplanıb.
Qeyd edək ki, rəssamın əsərləri indiyədək Ağa Xan Muzeyi (Toronto), Corc Vaşinqton Universitetinin Tekstil Muzeyi (Vaşinqton), Viktoriya və Albert Muzeyi (London), Viktoriya Milli Qalereyası (Melburn), Roma Müasir İncəsənət Muzeyi, Qədim və Müasir İncəsənət Muzeyi (Tasmaniya) və dünyanın digər şəhərlərindəki nüfuzlu sənət mərkəzlərində sərgilənib. Eyni zamanda, müəllifin əsərləri Heydər Əliyev Mərkəzi (Bakı), De Young İncəsənət Muzeyi (San-Fransisko), Birminhem İncəsənət Muzeyi (Alabama), Elm və Tətbiqi İncəsənət Muzeyi (Sidney), Çikaqo İncəsənət İnstitutu, Los-Anceles İncəsənət Muzeyi və digər tanınmış mədəniyyət müəssisələrinin daimi kolleksiyalarına daxildir.
2007-ci ildən bəri ənənəvi xalça naxışlarını müasir baxışla yenidən şərh edən Faiq Əhməd bu silsilə əsərləri ilə dünyanın müxtəlif ölkələrində tamaşaçılar tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_d41089c0f9a2f1611fd33fb58_o.jpg
11 сентября 2025 года в Азербайджанском национальном музее ковра откроется выставка «Фаиг Ахмед: Эпоха 2011–2024». В экспозицию войдут работы Заслуженного художника Азербайджана Фаига Ахмеда, значительная часть которых будет показана в стране впервые.
Экспонируемые произведения уже успели завоевать международное признание и были представлены в ведущих музеях мира: Музее исламского искусства, культуры и дизайна «Шангри Ла» (Гавайи), Музее искусства Сан-Луис-Обиспо (Калифорния), Пенсильванском колледже искусства и дизайна, Художественном музее Ньюкомб при Университете Тулейна (Новый Орлеан), Центре искусства «Марая» (Шарджа), Музее Арнема (Нидерланды), Текстильном музее Швеции (Борос).
Фаиг Ахмед один из наиболее известных современных азербайджанских художников, чье творчество сочетает традиционное ковроткачество с современным художественным мышлением, философией и новейшими технологиями. Сохраняя национальные традиции, он выражает их языком актуального искусства, превращая в универсальный художественный код, который находит отклик у зрителей по всему миру.
Наряду с текстильными произведениями на выставке будут представлены видеоработы «Социальная анатомия» (2016) и «Ты таинство» (2024), в которых художник исследует текстиль как медиум, отражающий процессы времени и изменения культурных контекствов. В день открытия состоится презентация новой книги «Фаиг Ахмед», включающей интервью с художником и научные статьи о его творчестве.
Работы Фаига Ахмеда экспонировались в Музее Ага-Хана (Торонто), Текстильном музее Университета Джорджа Вашингтона (Вашингтон), Музее Виктории и Альберта (Лондон), Национальной галерее Виктории (Мельбурн), Музее современного искусства Рима (MACRO), Музее старого и нового искусства (Тасмания) и других ведущих культурных институциях мира. Его произведения входят в постоянные коллекции Центра Гейдара Алиева (Баку), музея «Де Янг» (Сан-Франциско), Художественного музея Бирмингема (Алабама), Музея прикладного искусства и наук (Сидней), Чикагского института искусств, Художественного музея округа Лос-Анджелес и многих других.
С 2007 года работы Фаига Ахмеда, в которых классические ковровые узоры получают новое прочтение, вызывают широкий отклик и признание зрителей во многих странах.