https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_2292fc5e8c25f1bb8385beb88_o.jpg
Oktyabrın 3-də Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan İsrail Dövlətinin müdafiə naziri cənab Benyamin Qansın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdən əvvəl İsrailin nümayəndə heyəti Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirələrini ehtiramla yad edib, “Əbədi məşəl” abidəsi önünə əklil qoyublar.
Sonra Müdafiə Nazirliyində rəsmi qarşılanma mərasimi keçirilib.
İsrailin Müdafiə naziri fəxri qarovul dəstəsinin önündən keçib, hər iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirilib və protokola uyğun olaraq “Şərəf kitabı” imzalanıb.
General-polkovnik Z.Həsənov qonaqları salamladıqdan sonra hər iki ölkə arasında tərəfdaşlığın yüksək səviyyədə olmasının təkcə dövlətlərimizin inkişafında deyil, həm də bütün regionda təhlükəsizliyin təmin edilməsində mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Səmimi görüşə görə təşəkkürünü bildirən cənab B.Qans isə öz növbəsində hərbi əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edərək bu cür görüşlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycan ilə İsrail arasında hərbi, hərbi-texniki sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, müxtəlif ixtisaslı hərbi mütəxəssislər səviyyəsində işçi görüşlərin təşkili, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_2292fc5e8c25f1bb8385beb88_o.jpg
On October 3, the Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov, met with a delegation led by the Minister of Defense of the State of Israel, Mr. Benjamin Gantz. The delegation is on an official visit to Azerbaijan.
Before the meeting, the Israeli delegation visited the Alley of Shehids and paid tribute to the memory of the heroic sons of the Motherland, who sacrificed their lives for the independence and territorial integrity of Azerbaijan, as well as laid a wreath at the Eternal Flame monument.
Then an official welcoming ceremony was held at the Ministry of Defense.
The Israeli Defense Minister passed along the guard of honor and the national anthems of both countries were performed. The “Book of Honor” was signed in accordance with the protocol.
Welcoming the guests, Colonel General Z. Hasanov emphasized that the high level of partnership between the countries plays a significant role not only in the development of the two states but also in ensuring security in the whole region.
Expressing gratitude for the sincere meeting, Mr. B. Gantz, in his turn, stressed the importance of further developing military cooperation and holding such meetings.
The meeting discussed prospects for the development of cooperation between Azerbaijan and Israel in the military and military-technical spheres, the organization of working meetings at the level of military specialists of different qualifications, and other issues of mutual interest.