https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_47c4140258188b8370b0e0b98_o.jpg
Bank Respublika ölkəmizdə keçirilən 49-cu Beynəlxalq Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin Dünya Finalının tərəfdaşıdır
31 avqust – 5 sentyabr tarixlərində Azərbaycan ilk dəfə olaraq dünyanın ən nüfuzlu texnologiya yarışlarından biri – Beynəlxalq Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) 49-cu Dünya Finalına ev sahibliyi edəcək.
Ölkəmizdə rəqəmsallaşma proseslərinin genişlənməsinə daim dəstək verən “Bank Respublika” Azərbaycan Banklar Assosiasiyası çərçivəsində bu möhtəşəm tədbirin tərəfdaşları sırasında yer alır.
“Bank Respublika” bu mühüm qlobal tədbirdə tərəfdaşlıq etməklə ölkədə innovasiya və rəqəmsal transformasiya proseslərinin inkişafına verdiyi töhfəni bir daha təsdiqləyir. Bank uzun illərdir ki, gənclərin bilik və bacarıqlarının artırılması, rəqəmsal savadlılığın yüksəldilməsi və gələcəyin peşəkar kadrlarının formalaşdırılması istiqamətində layihələrə dəstək göstərir.
Bank Respublika-nın strateji prioritetlərindən biri də rəqəmsallaşma və innovasiya yönümlü təşəbbüslərə dəstək göstərməkdir. Bu gün Bankın müasir mobil tətbiqləri, onlayn xidmətləri və innovativ məhsulları minlərlə müştərinin gündəlik həyatını asanlaşdırır.
Müsabiqə “ICPC Foundation”-ın təşkilatçılığı və ADA Universitetinin ev sahibliyi, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının tərəfdaşlığı, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi ilə “ICPC Azərbaycan” icmasının birgə əməkdaşlığı, Paşa Holdinqin dəstəyi ilə təşkil edilir. Dünya Finalında 70-dən çox ölkəni təmsil edən 140-a yaxın universitet komandası yarışacaq. Beş günlük müsabiqə çərçivəsində gənc proqramçılar problem həll etmə, komanda işi və proqramlaşdırma bacarıqlarını nümayiş etdirəcəklər.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_47c4140258188b8370b0e0b98_o.jpg
Банк Республика является партнёром 49-го Всемирного финала Международной олимпиады по программированию, проходящего в нашей стране.
С 31 августа по 5 сентября Азербайджан впервые примет один из самых престижных технологических конкурсов в мире – 49-й Всемирный финал Международной олимпиады по программированию (ICPC).
Поддерживая процессы цифровизации в нашей стране, «Банк Республика» в рамках Ассоциации банков Азербайджана входит в число партнёров этого масштабного события.
«Банк Республика», выступая партнёром этого важного глобального мероприятия, ещё раз подтверждает свой вклад в развитие процессов инноваций и цифровой трансформации в стране. На протяжении многих лет банк поддерживает проекты, направленные на повышение знаний и навыков молодёжи, развитие цифровой грамотности и подготовку будущих профессиональных кадров.
Одним из стратегических приоритетов «Банк Республика» является поддержка инициатив, ориентированных на цифровизацию и инновации. Сегодня современные мобильные приложения, онлайн-сервисы и инновационные продукты банка упрощают повседневную жизнь тысяч клиентов.
Соревнование организовано ICPC Foundation и проходит на базе Университета ADA, в партнёрстве с Центральным банком Азербайджанской Республики, Агентством инноваций и цифрового развития и сообществом ICPC Азербайджан, при поддержке Paşa Holding.
Во Всемирном финале примут участие около 140 университетских команд из более чем 70 стран мира. В течение пяти дней молодые программисты будут демонстрировать свои навыки в области решения задач, командной работы и программирования.