Yelo Bank ICPC Dünya Finalının bank tərəfdaşıdır
Bu il paytaxtımız dünyanın ən nüfuzlu proqramlaşdırma yarışlarından biri olan – 49-cu Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) Dünya Finalına ev sahibliyi edəcək. Yarışma 31 avqust – 5 sentyabr tarixlərində keçiriləcək.
İnnovasiya və təhsilin inkişafına önəm verən Yelo Bank, Azərbaycan Banklar Assosiasiyası çərçivəsində bu qlobal miqyaslı tədbirin bank tərəfdaşı kimi çıxış edir.
Müsabiqədə dünyanın müxtəlif ölkələrindən seçilmiş universitet komandaları iştirak edəcək. Hər il 110-dan çox ölkədən 3500-ə yaxın universiteti təmsil edən 70 minədək tələbə ICPC-nin rəsmi mərhələlərində yarışır. Dünya finalında isə 70 ölkədən 140 komanda (hər biri 3 tələbədən ibarət olmaqla) öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirəcək.
Azərbaycan universitetləri 2005-ci ildən etibarən ICPC-nin regional mərhələlərində iştirak edir. Bu illər ərzində ölkədə proqramlaşdırma sahəsinin tanıdılması, gənclərin bu sahəyə marağının artırılması və mövcud potensialın inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atılıb. 2024-cü ildə ADA Universitetinin komandası Misirin Luksor şəhərində keçirilən dünya finalında uğurlu çıxışı ilə yadda qalıb.
Qlobal müsabiqə “ICPC Foundation” təşkilatçılığı və ADA Universitetinin ev sahibliyi, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının tərəfdaşlığı İnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi ilə “ICPC Azərbaycan” icmasının birgə əməkdaşlığı, PAŞA Holding-in dəstəyi ilə Bakı şəhərində keçiriləcək.
Yelo Bank bu cür təşəbbüslərə tərəfdaşlıq etməklə ölkədə rəqəmsal transformasiyanın inkişafına və gənc istedadların beynəlxalq səviyyədə tanınmasına dəstək verir.

Yelo Bank is banking partner of the ICPC World Final
Yelo Bank is banking partner of the ICPC World Final Yelo Bank is banking partner of the ICPC World Final
This year, Baku will host one of the world’s most prestigious programming competitions — the 49th International Collegiate Programming Contest (ICPC) World Final, taking place from August 31 to September 5.
Yelo Bank, a firm advocate for innovation and education, joins the event as its official banking partner under the auspices of the Azerbaijan Banks Association.
University teams from across the globe will compete in this elite contest. Each year, up to 70,000 students representing approximately 3,500 universities from over 110 countries participate in ICPC’s official stages. The World Final will bring together 140 teams — each composed of three students — from 70 nations to showcase their skills and expertise.
Azerbaijani universities have taken part in ICPC’s regional stages since 2005. Over the years, significant strides have been made to promote programming nationwide, spark youth interest in the field, and nurture local talent. In 2024, ADA University’s team earned recognition for its strong performance at the World Final in Luxor, Egypt.
This year’s global final will be held in Baku, organized by the ICPC Foundation and hosted by ADA University, in partnership with the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Innovation and Digital Development Agency, and the ICPC Azerbaijan community, with support from PASHA Holding.
By supporting initiatives like ICPC, Yelo Bank contributes to Azerbaijan’s digital transformation and helps elevate young talent onto the international stage.