Yelo Bank ICPC Dünya Finalının bank tərəfdaşıdır
Bu il paytaxtımız dünyanın ən nüfuzlu proqramlaşdırma yarışlarından biri olan – 49-cu Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) Dünya Finalına ev sahibliyi edəcək. Yarışma 31 avqust – 5 sentyabr tarixlərində keçiriləcək.
İnnovasiya və təhsilin inkişafına önəm verən Yelo Bank, Azərbaycan Banklar Assosiasiyası çərçivəsində bu qlobal miqyaslı tədbirin bank tərəfdaşı kimi çıxış edir.
Müsabiqədə dünyanın müxtəlif ölkələrindən seçilmiş universitet komandaları iştirak edəcək. Hər il 110-dan çox ölkədən 3500-ə yaxın universiteti təmsil edən 70 minədək tələbə ICPC-nin rəsmi mərhələlərində yarışır. Dünya finalında isə 70 ölkədən 140 komanda (hər biri 3 tələbədən ibarət olmaqla) öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirəcək.
Azərbaycan universitetləri 2005-ci ildən etibarən ICPC-nin regional mərhələlərində iştirak edir. Bu illər ərzində ölkədə proqramlaşdırma sahəsinin tanıdılması, gənclərin bu sahəyə marağının artırılması və mövcud potensialın inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atılıb. 2024-cü ildə ADA Universitetinin komandası Misirin Luksor şəhərində keçirilən dünya finalında uğurlu çıxışı ilə yadda qalıb.
Qlobal müsabiqə “ICPC Foundation” təşkilatçılığı və ADA Universitetinin ev sahibliyi, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının tərəfdaşlığı İnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi ilə “ICPC Azərbaycan” icmasının birgə əməkdaşlığı, PAŞA Holding-in dəstəyi ilə Bakı şəhərində keçiriləcək.
Yelo Bank bu cür təşəbbüslərə tərəfdaşlıq etməklə ölkədə rəqəmsal transformasiyanın inkişafına və gənc istedadların beynəlxalq səviyyədə tanınmasına dəstək verir.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_b0879ec6032ad46ff98977822_o.jpg
В этом году столица Азербайджана примет одно из самых престижных соревнований по программированию в мире — финал 49-й Международной студенческой олимпиады по программированию (ICPC). Соревнование пройдёт с 31 августа по 5 сентября.
Yelo Bank, придающий особое значение развитию инноваций и образования, выступает банковским партнёром этого масштабного международного мероприятия в рамках Ассоциации банков Азербайджана.
В соревновании примут участие команды университетов из разных стран мира. Ежегодно в официальных этапах ICPC соревнуются около 70 тысяч студентов, представляющих примерно 3500 университетов из более чем 110 стран. В мировом финале свои знания и навыки продемонстрируют 140 команд (по три участника в каждой) из 70 стран.
Азербайджанские университеты участвуют в региональных этапах ICPC с 2005 года. За это время в стране были предприняты важные шаги по популяризации программирования, повышению интереса к этой сфере среди молодёжи и развитию имеющегося потенциала. В 2024 году команда Университета ADA отметилась успешным выступлением на мировом финале, который прошёл в Луксоре (Египет).
Глобальный конкурс пройдёт в Баку. Организатором выступает Фонд ICPC, принимающей стороной — Университет ADA, при партнёрстве с Центральным банком Азербайджанской Республики, Агентством инноваций и цифрового развития, сообществом ICPC Azerbaijan, а также при поддержке PASHA Holding.
Участвуя в подобных инициативах, Yelo Bank вносит вклад в развитие цифровой трансформации в стране и способствует международному признанию молодых талантов.