https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_2bd80fb370824cc304e5ef1af_o.jpg
Kapital Bank-ın təşəbbüsü ilə 2023-cü ildə start verilən “Birbank” tələbə təqaüd proqramı uğurla yekunlaşıb. Proqramın ilk seçim mərhələsinə 3000-dən çox tələbə müraciət edib, onlardan seçilən 15 nəfər namizəd “Birbank təqaüdçüsü” adını qazanaraq iki il ərzində ayda 300 AZN məbləğində təqaüd almaq imkanını əldə edib.
Təqaüdçülər ölkəmizin 8 aparıcı ali təhsil müəssisəsində kompüter elmləri, informasiya texnologiyaları, maliyyə, hüquq, iqtisadiyyat və digər sahələr üzrə məzun olublar. Onlar bu müddət ərzində yalnız maddi dəstək deyil, həm də Kapital Bank-da real iş təcrübəsi, müxtəlif peşəkar təlim və seminarlar, həmçinin mentor dəstəyi ilə fərdi inkişaf imkanları əldə ediblər.
Layihənin bağlanış mərasimində Kapital Bank-ın İstedadların idarə olunması departamentinin direktoru Aygün Həsənova iştirakçılara iki il ərzində qazandıqları bilik və təcrübələr, həmçinin gələcəkdə tələbələrin inkişafına yönəlik bu tipli proqramların daha da təkmilləşdirilməsi üçün hansı təşəbbüslərin həyata keçirilə biləcəyi ilə bağlı suallar ünvanlayıb.
Xüsusilə qeyd edək ki, proqramın iki məzunu Samin Hüseynov və Yaqub Əhmədov dünyanın Top 10 universiteti sırasında olan Kembric Universiteti (University of Cambridge) və İmperial Kollecində (Imperial College London) magistr təhsili almaq hüququ qazanaraq təhsillərini xaricdə davam etdirmək imkanı əldə ediblər.

Двухлетний марафон cтуденческой стипендиальной программы Birbank успешно завершён Двухлетний марафон cтуденческой стипендиальной программы Birbank успешно завершён
Инициированная Kapital Bank в 2023 году стипендиальная программа Birbank для студентов успешно завершилась. На первом этапе отбора в программе приняли участие более 3000 студентов, из которых 15 лучших кандидатов удостоились звания «Стипендиат Birbank» и в течение двух лет получали ежемесячную стипендию в размере 300 манатов.
Стипендиаты окончили 8 ведущих вузов страны по специальностям в области компьютерных наук, информационных технологий, финансов, права, экономики и других направлений. За время участия в программе они получили не только материальную поддержку, но и возможность пройти реальную практику в Kapital Bank, посетить различные профессиональные тренинги и семинары, а также развиваться при поддержке наставников.
На заключительном мероприятии директор департамента Управления талантами Kapital Bank Айгюн Гасанова обратилась к участникам с вопросами о том, какие знания и опыт они приобрели за два года, а также какие инициативы могут быть реализованы для дальнейшего совершенствования подобных программ, направленных на развитие студентов.
Особо стоит подчеркнуть, что двое выпускников программы, Самин Гусейнов и Ягуб Ахмедов, получили возможность продолжить образование за рубежом, поступив в магистратуру Университета Кембриджа (University of Cambridge) и Имперского колледжа Лондона (Imperial College London), которые входят в число десяти ведущих университетов мира.