https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d6196155ce1c1b083ba35c1d2_o.jpg
Oktyabrın 3-də “N” hərbi hissənin yaradılmasının 22-ci ildönümü münasibətilə Laçında tədbir keçirilib.
Əvvəlcə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin, eləcə də Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbirdə çıxış edənlər hərbi hissənin yaranma tarixindən, Vətən müharibəsində keçdiyi döyüş yolundan və qarşısında duran vəzifələrdən danışıblar. Qeyd olunub ki, bir çox uğurlu əməliyyatlarda iştirak edən hərbi hissə qarşıya qoyulan döyüş tapşırıqlarının öhdəsindən layiqincə gəlib.
Ulu öndər Heydər Əliyevin ordu quruculuğu istiqamətində apardığı siyasətin bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, dövlətimizin başçısının diqqət və qayğısı nəticəsində hərbi hissənin döyüş hazırlığının yüksək səviyyədə saxlanılması, eləcə də şəxsi heyətin sosial-məişət şəraiti və asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün hər cür şəraitin yaradılıb.
Sonda xidmətdə fərqlənən, yüksək nizam-intizamı ilə seçilən bir qrup hərbi qulluqçu mükafatlandırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d6196155ce1c1b083ba35c1d2_o.jpg
On October 3, an event on the occasion of the 22nd anniversary of the establishment of one of the military units was held in Lachin.
First, the memory of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, and Shehids, who sacrificed their lives for the independence, territorial integrity, and sovereignty of Azerbaijan, was honored with observing a minute of silence. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.
The speakers at the event spoke about the military unit’s establishment history, and combat path during the Patriotic War, as well as the tasks assigned to the military unit. It was stressed that the military unit, which participated in many successful operations, worthily fulfilled the assigned combat tasks.
It was stressed that the national leader Heydar Aliyev’s army development policy is being successfully continued by the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev. It was emphasized that as a result of the attention and care of the head of state, all conditions have been created to maintain the military unit’s combat readiness at a high level, as well as to effectively organize social and living conditions and leisure time of military personnel.
At the end of the event, a group of servicemen, who distinguished themselves in military service and are well-disciplined, was awarded.