HDQ-də dalğıc kurslarının buraxılış mərasimi keçirilib - VİDEO
HDQ-də dalğıc kurslarının buraxılış mərasimi keçirilib - VİDEO HDQ-də dalğıc kurslarının buraxılış mərasimi keçirilib - VİDEO
Müdafiə nazirinin birinci müavini – Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisinin müvafiq əmrinə əsasən, Hərbi Dəniz Qüvvələrində (HDQ) təşkil edilmiş “Təməl dalğıc kursu” və “Dalğıc işində rəhbərlik kursu”nun buraxılış mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin, həmçinin Vətən uğrunda canından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni ifa olunub.
Tədbirdə çıxış edənlər bu cür kursların keçirilməsinin şəxsi heyətin ixtisas və döyüş hazırlığının artırılmasına mühüm töhfə verdiyini diqqətə çatdırıblar.
Qeyd edilib ki, HDQ-nin Dəniz piyadaları, Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin hərbi qulluqçuları və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin nümayəndələrinin iştirak etdiyi kurs müddətində su altında nəfəssiz qalma, dalğıc işlərinin və texnikalarının mənimsənilməsi, dalğıc işində praktiki rəhbərlik məşqləri, eləcə də digər vacib fəaliyyətlər həyata keçirilib, iştirakçılar peşəkar dalğıc bacarıqları əldə ediblər.
Sonda kursu müvəffəqiyyətlə başa vuran iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub və xatirə şəkli çəkdirilib.

Graduation ceremony of diving courses is held in Naval Forces - VIDEO
Graduation ceremony of diving courses is held in Naval Forces - VIDEO Graduation ceremony of diving courses is held in Naval Forces - VIDEO
According to the relevant order of the First Deputy Minister of Defense – Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army, a graduation ceremony of the “Basic Diving Course” and the “Leadership in Diving Operations Course” organized in the Naval Forces was held.
First, the memory of the National Leader Heydar Aliyev, and Shehids, who sacrificed their lives for the Motherland, was honored with a minute of silence. Then the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.
Speakers at the event noted that such courses significantly contribute to military personnel’s qualifications and combat training.
It was noted that during the course, which was attended by marines of Naval Forces, servicemen of Special Forces and representatives of the Ministry of Emergency Situations, activities on underwater breath-holding, mastering diving operations and techniques, practical training on diving operations leadership, as well as other important tasks were carried out, and the participants acquired professional diving skills.
In the end, the participants who successfully completed the course were awarded certificates and a photo was taken.