https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_8bb031dd291eeb0846d48e716_o.jpg
2025-ci il avqustun 18-dən 22-dək Astana dünyanın kitabxana paytaxtına çevriləcək və Beynəlxalq Kitabxana Assosiasiyaları və Qurumları Federasiyasının (IFLA) təşkil etdiyi 89-cu Ümumdünya Kitabxana və İnformasiya Konqresinə ev sahibliyi edəcək. Bu, kitabxana və informasiya texnologiyaları sahəsində ən böyük qlobal tədbirdir. Forumun «Bilikləri birləşdirərək gələcək qururuq» şüarı altında keçəcək.
Qazaxıstan paytaxtına 114 ölkədən 1 630-dan çox iştirakçı gələcək. Onların arasında kitabxana rəhbərləri, informasiya mərkəzlərinin mütəxəssisləri, müəllimlər, tələbələr və aparıcı nəşriyyatların nümayəndələri olacaq. Məqsəd qabaqcıl təcrübə mübadiləsi aparmaq və kitabxana işində əsas tendensiyaları müzakirə etməkdir. Ən çox iştirakçı ilə təmsil olunan ölkələr arasında Qazaxıstan, ABŞ, Çin, Cənubi Koreya, Almaniya, Yaponiya və digərləri var.
IFLA-nın təxminən yüzillik tarixində konqres cəmi iki dəfə keçmiş SSRİ ərazisində, ümumilikdə isə Asiyada cəmi doqquz dəfə keçirilib. 2025-ci ildə Astana Mərkəzi Asiyada bu nüfuzlu qlobal tədbirə ev sahibliyi edən ilk şəhər olacaq və dünya kitabxana ictimaiyyətinin peşəkarlarını birləşdirən məkan kimi tarixə düşəcək.
Konqres proqramına 80-dən çox peşəkar sessiya daxildir, o cümlədən:
- Rəqəmsal kitabxanalar və süni intellekt üzrə təlimatlar;
- Kitabxana fondlarının qorunması metodları;
- UNIMARC da daxil olmaqla kataloqlaşdırma standartları.
Əsas tədbirlər sırasında – Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin açılış mərasimindəki salamla nitqi, MEGA Silk Way Ticarət Mərkəzində qlobal kitab fləşmobu, ICESCO nümayəndəsi Dr. Qays Hammaminin kitabxanaların mədəniyyət yönümlü gələcəyin formalaşmasındakı rolu barədə məruzəsi, həmçinin Astanadakı ictimai, universitet və məktəb kitabxanalarına ekskursiyalar olacaq.
Ətraflı proqram rəsmi saytda mövcuddur: https://iflawlic2025.abstractserver.com/program/#/program/3/horizontal
Təşkilatçılar: Beynəlxalq Kitabxana Assosiasiyaları və Qurumları Federasiyası (IFLA), Qazaxıstan Respublikasının Ali Təhsil Müəssisələri Kitabxanaları Assosiasiyası, “KazakhTourism” Milli Şirkəti, Astana şəhər Akimatı nəzdində “Astana İnkişaf Mərkəzi” ASC.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_8bb031dd291eeb0846d48e716_o.jpg
С 18 по 22 августа 2025 года Астана станет мировой библиотечной столицей, принимая 89-й Всемирный библиотечный и информационный конгресс Международной федерации библиотечных ассоциаций и учреждений (IFLA) – крупнейшее глобальное событие в сфере библиотек и информационных технологий. Форум пройдет под девизом: «Объединяя знания, строим будущее».
В столицу Казахстан приедут более 1 630 участников из 114 стран, включая руководителей библиотек, специалистов информационных центров, преподавателей, студентов и представителей ведущих издательств, чтобы обменяться передовым опытом и обсудить ключевые тенденции в библиотечном деле. Среди стран с наибольшим числом участников – Казахстан, США, Китай, Южная Корея, Германия, Япония и другие.
За почти вековую историю IFLA конгресс лишь дважды проходил на территории бывшего СССР и всего девять раз в Азии. В 2025 году Астана станет первым городом Центральной Азии, принявшим данное престижное мировое событие, и войдет в историю как площадка, объединяющая профессионалов библиотечного сообщества со всего мира.
Программа конгресса включает более 80 профессиональных сессий, посвящённых:
- Руководству по цифровым библиотекам и искусственному интеллекту;
- Методики сохранения библиотечных фондов;
- Стандартам каталогизации, включая UNIMARC.
Среди ключевых событий – торжественная церемония открытия с приветственным словом Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева, глобальный книжный флешмоб в ТРЦ MEGA Silk Way, доклад д-ра Каиса Хаммами (ICESCO) о роли библиотек в формировании культурно ориентированного будущего, а также экскурсии по публичным, университетским и школьным библиотекам Астаны.
Подробная программа доступна на официальном сайте: https://iflawlic2025.abstractserver.com/program/#/program/3/horizontal
Организаторы: Международная федерация библиотечных ассоциаций и учреждений (IFLA), Ассоциация библиотек высших учебных заведений РК, Национальная компания «KazakhTourism», АО «Центр развития Астаны» при акимате г.Астана.