https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_0899f7e052928a4e4f3fa35b2_o.jpg
Cari ilin hazırlıq planına əsasən, Hərbi Dəniz Qüvvələrində (HDQ) “Dəniz enerji infrastrukturunun mühafizəsi və müdafiəsi” mövzusunda döyüş atışlı taktiki təlim keçirilib.
Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov təlimin Komanda İdarəetmə Məntəqəsində olub, burada mərhələlər üzrə yerinə yetirilən tapşırıqlar haqqında komandir heyətinin məruzələrini dinləyib.
Bildirilib ki, HDQ-nin döyüş, döyüş təminatı və təminat gəmilərinin, eləcə də Dəniz xüsusi təyinatlı və Dəniz piyada bölmələrinin cəlb edilməsi ilə keçirilən təlimin başlıca məqsədi komandir heyətinin ekstremal vəziyyətlərdə operativ qərar qəbuletmə və qüvvələrin tətbiqi üzrə praktiki vərdişlərinin təkmilləşdirilməsidir.
Plana əsasən, təlimə cəlb olunan qüvvə və vasitələr Xəzər dənizinin Azərbaycana məxsus sektorunda enerji infrastrukturlarının mühafizəsi və müdafiəsi üzrə fəaliyyətləri icra ediblər. Həmçinin gündüz və gecə şəraitində, sahildə və adalarda şərti düşmənin müvəqqəti baza məntəqələrinin aşkar edilməsi və xüsusi əməliyyatlarla terror qruplaşmalarının məhv edilməsi üzrə taktiki elementlər uğurla yerinə yetirilib.
Təlim çərçivəsində axtarış-xilasetmə tədbirləri və qəzalı gəminin təxliyəsi üzrə fəaliyyətlərin icrası zamanı da yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirilib.
Döyüş atışlı taktiki təlimdə əsas diqqət mürəkkəb şəraitdə gəmilərin idarə olunmasına, dəniz qüvvə və vasitələri arasında qarşılıqlı əlaqənin təşkilinə, uzlaşmanın və birgə fəaliyyətlərin təkmilləşdirilməsinə yönəldilib.
Təlimin gedişatını izləyən müdafiə naziri şəxsi heyətin peşəkarlığını, qarşıya qoyulmuş tapşırıqların icrasını müsbət qiymətləndirib və aidiyyəti üzrə müvafiq tapşırıqlar verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_0899f7e052928a4e4f3fa35b2_o.jpg
Under the current year's training plan, a live-fire tactical exercise on Maritime Energy Infrastructure Protection was held in the Navy.
Defense Minister Colonel General Zakir Hasanov attended the Command Control Point of the exercise, where he received briefings from senior commanders on the progress and outcomes of each phase of the operation.
It was noted that the focus of the exercise, which involved the Navy's combat, combat support and supply ships, as well as Naval Special Forces and Marine Infantry units, is to improve the command staff's practical skills in operational decision-making and the application of forces in extreme situations.
According to the training plan, participating units executed a range of activities designed to protect and secure energy infrastructure located in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. Tactical elements were also successfully implemented in both daytime and nighttime settings, on the coast and on islands, to detect temporary bases of the imaginary enemy and to destroy terrorist groups by special operations.
High levels of professionalism were demonstrated during search and rescue operations and the simulated evacuation of a damaged naval vessel.
The focus of the live-fire tactical exercise is controlling ships in sophisticated conditions, organizing interoperability between naval forces and assets, improving coordination and joint activities.
The Minister of Defense, who was watching the progress of the exercise, positively assessed the professionalism of the personnel and the implementation of the tasks set, and gave relevant instructions.