https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_0899f7e052928a4e4f3fa35b2_o.jpg
Cari ilin hazırlıq planına əsasən, Hərbi Dəniz Qüvvələrində (HDQ) “Dəniz enerji infrastrukturunun mühafizəsi və müdafiəsi” mövzusunda döyüş atışlı taktiki təlim keçirilib.
Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov təlimin Komanda İdarəetmə Məntəqəsində olub, burada mərhələlər üzrə yerinə yetirilən tapşırıqlar haqqında komandir heyətinin məruzələrini dinləyib.
Bildirilib ki, HDQ-nin döyüş, döyüş təminatı və təminat gəmilərinin, eləcə də Dəniz xüsusi təyinatlı və Dəniz piyada bölmələrinin cəlb edilməsi ilə keçirilən təlimin başlıca məqsədi komandir heyətinin ekstremal vəziyyətlərdə operativ qərar qəbuletmə və qüvvələrin tətbiqi üzrə praktiki vərdişlərinin təkmilləşdirilməsidir.
Plana əsasən, təlimə cəlb olunan qüvvə və vasitələr Xəzər dənizinin Azərbaycana məxsus sektorunda enerji infrastrukturlarının mühafizəsi və müdafiəsi üzrə fəaliyyətləri icra ediblər. Həmçinin gündüz və gecə şəraitində, sahildə və adalarda şərti düşmənin müvəqqəti baza məntəqələrinin aşkar edilməsi və xüsusi əməliyyatlarla terror qruplaşmalarının məhv edilməsi üzrə taktiki elementlər uğurla yerinə yetirilib.
Təlim çərçivəsində axtarış-xilasetmə tədbirləri və qəzalı gəminin təxliyəsi üzrə fəaliyyətlərin icrası zamanı da yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirilib.
Döyüş atışlı taktiki təlimdə əsas diqqət mürəkkəb şəraitdə gəmilərin idarə olunmasına, dəniz qüvvə və vasitələri arasında qarşılıqlı əlaqənin təşkilinə, uzlaşmanın və birgə fəaliyyətlərin təkmilləşdirilməsinə yönəldilib.
Təlimin gedişatını izləyən müdafiə naziri şəxsi heyətin peşəkarlığını, qarşıya qoyulmuş tapşırıqların icrasını müsbət qiymətləndirib və aidiyyəti üzrə müvafiq tapşırıqlar verib.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_0899f7e052928a4e4f3fa35b2_o.jpg
В соответствии с планом подготовки на текущий год, в Военно-морских силах (ВМС) были проведены тактические учения с боевой стрельбой на тему «Охрана и защита морской энергетической инфраструктуры».
Министр обороны генерал-полковник Закир Гасанов посетил командный пункт управления учениями, где заслушал доклады командного состава о выполнении задач по этапам учений.
Было сообщено, что основной целью учений, проводимых с привлечением боевых кораблей, кораблей боевого обеспечения и судов обеспечения ВМС, а также подразделений морского спецназа и морской пехоты, является совершенствование практических навыков командного состава по оперативному принятию решений и применению сил в экстремальных ситуациях.
В соответствии с планом, задействованные в учениях силы и средства выполнили задачи по охране и защите объектов энергетической инфраструктуры в азербайджанском секторе Каспийского моря. Кроме того, в дневное и ночное время, на побережье и на островах были успешно отработаны тактические элементы по обнаружению временных баз условного противника и уничтожению террористических группировок с помощью специальных операций.
В ходе учений был продемонстрирован высокий профессионализм при выполнении поисково-спасательных мероприятий и отбуксировке аварийного корабля.
Особое внимание в ходе тактических учений с боевой стрельбой уделено управлению кораблями в сложных условиях, организации взаимодействия между силами и средствами ВМС, совершенствованию согласованности и совместных действий.
Министр обороны, наблюдавший за ходом учений, положительно оценил выполнение поставленных задач и профессионализм личного состава, и дал соответствующие поручения.