https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_5870578ed6a5772cc1ce0a561_o.jpg
8–12 oktyabr tarixlərində Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi və Türkiyə Sümük-Oynaq Cərrahiyyəsi Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Qarabağın incisi Şuşa şəhərində V Türk Dünyası Ortopedik və Travmatoloji Konqres keçiriləcək.
Beynəlxalq tədbirdə Azərbaycan alimləri ilə yanaşı, Türkiyə, Özbəkistan, İtaliya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Yunanıstan, Bosniya və Herseqovinadan gələn tanınmış mütəxəssislər iştirak edəcəklər.
Konqresin əsas məqsədi ortopediya və travmatologiya sahəsində diaqnostika üzrə təcrübə mübadiləsi aparmaq, cərrahi müdaxilənin optimal üsullarını müəyyənləşdirmək, həmçinin aktual mövzuların elmi sessiyalarda müzakirəsini təşkil etməkdir.
Xatırladaq ki, Türk Dünyası Ortopedik və Travmatoloji Konqresinin birincisi 2018-ci ildə Bakıda keçirilib. Sonrakı illərdə konqres Qazaxıstan, Bosniya və Herseqovina və Qırğızıstanda uğurla təşkil olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_5870578ed6a5772cc1ce0a561_o.jpg
С 8 по 12 октября в жемчужине Карабаха — городе Шуше — состоится V Ортопедический и травматологический конгресс тюркского мира. Мероприятие пройдет при организационной поддержке Министерства здравоохранения Азербайджана и Общества костно-суставной хирургии Турции.
В конгрессе примут участие ведущие специалисты из Азербайджана, Турции, Узбекистана, Италии, Казахстана, Кыргызстана, Греции, Боснии и Герцеговины. Научная программа включает обмен опытом в области диагностики и хирургии, обсуждение современных методов лечения, а также проведение тематических научных сессий по актуальным вопросам ортопедии и травматологии.
История Конгресса началась в 2018 году в Баку. В последующие годы он с успехом прошел в Казахстане, Боснии и Герцеговине, а также в Кыргызстане.
Подробная информация о V Ортопедическом и травматологическом конгрессе тюркского мира доступна на официальном сайте: www.turkdunyasiortopedi.org.