"AzerGold" QSC tərəfindən daşıma yollarında tozun idarə olunmasına yönəlmiş ekoloji təşəbbüs reallaşdırılıb
"AzerGold" QSC tərəfindən daşıma yollarında tozun idarə olunmasına yönəlmiş ekoloji təşəbbüs reallaşdırılıb "AzerGold" QSC tərəfindən daşıma yollarında tozun idarə olunmasına yönəlmiş ekoloji təşəbbüs reallaşdırılıb
"AzerGold" QSC tərəfindən ətraf mühitin mühafizəsi və yerli icmaların rifahının artırılması məqsədilə növbəti ekoloji təşəbbüs reallaşdırılıb.
Cəmiyyət tərəfindən Göygöl rayonunun Zurnabad, Gəncə qəsəbəsi, Daşkəsən rayonunun Quşçu kəndi ətrafında yerləşən torpaq yollara “Dustex” adlı xüsusi toz əleyhinə reagent səpilib. Layihə ilkin olaraq 15 kilometrlik yolu əhatə edib.
“Dustex” reagentindən beynəlxalq təcrübədə torpaq yollar, tikinti sahələri və mədən ərazilərində tozun idarə olunması məqsədilə aktiv şəkildə istifadə edilir.
Sözügedən məhlul 100% təbii tərkibli, ağac və ya digər bitki mənşəli materiallardan alınan ekoloji cəhətdən təhlükəsiz, torpaq və yeraltı su üçün zərərsiz, bioloji parçalanan və təbiətdə iz qoymayan reagent olmaqla xüsusilə quru və küləkli hava şəraitində tozun havaya qalxmasının qarşısını effektiv şəkildə alır.
Bu təşəbbüs kənd əhalisinin sağlamlığına və həyat keyfiyyətinə müsbət təsir göstərməklə yanaşı, bölgədə ekoloji tarazlığın qorunmasına, tozlanmaya qarşı su sərfiyyatının kəskin azaldılmasına xidmət edir.
"AzerGold" QSC-nin bu təşəbbüsü şirkətin dayanıqlı inkişaf və korporativ sosial məsuliyyət strategiyasının bir hissəsidir. Cəmiyyət bundan sonra da yerli icmalarla əməkdaşlıq şəraitində sözügedən layihəni, eləcə də ekologiya və sosial rifah sahəsində müxtəlif təşəbbüslərin icrasını davam etdirəcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_97d0f847d3ef101888c93aeda_o.jpg
ЗАО «AzerGold» реализовало очередную экологическую инициативу в целях охраны окружающей среды и повышения благосостояния местных сообществ.
Общество обработало грунтовые дороги, расположенные в окрестностях села Зурнабад Гейгельского района, поселка Гянджа и села Гушчу Дашкесанского района, специальным противопылевым реагентом «Dustex». На первом этапе проект охватил 15 километров дорог.
Реагент «Dustex» активно применяется в международной практике для контроля пылеобразования на грунтовых дорогах, строительных площадках и горнодобывающих территориях.
Данный раствор является на 100% натуральным, экологически безопасным, безвредным для почвы и грунтовых вод, биоразлагаемым и не оставляющим следов в природе реагентом, полученным из древесного или иного растительного сырья. Он эффективно предотвращает подъем пыли в воздух, особенно в сухую и ветреную погоду.
Эта инициатива не только положительно влияет на здоровье и качество жизни сельских жителей, но и способствует сохранению экологического баланса в регионе, а также значительно снижает расход воды на борьбу с пылеобразованием.
Данная инициатива ЗАО «AzerGold» является частью стратегии компании в области устойчивого развития и корпоративной социальной ответственности. Общество и впредь будет продолжать реализацию данного проекта и других различных инициатив в сфере экологии и социального благосостояния во взаимодействии с местными сообществами.