https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_d8205280960d392dc094f4704_o.jpg
Boliviyanın paytaxtı Sukre şəhərində keçirilmiş 37-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında (IOI 2025) Azərbaycan komandası uğurla çıxış edərək ölkə tarixində ən yüksək nəticəni əldə edib.
Ümumilikdə 98 ölkədən 300-dən çox məktəblinin iştirak etdiyi olimpiadada Bakı şəhəri Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin XI sinif şagirdi Ayxan Dəmirli gümüş medala, 157 nömrəli məktəbin X sinif şagirdi Həsən Vəliyev və Fizika, riyaziyyat və informatika təmayüllü liseyin XI sinif şagirdi Elvin İmanlı bürünc medallara layiq görülüblər. Ankara liseyinin XI sinif şagirdi Əli Əliyev isə həvəsləndirici mükafatla təltif olunub.
Olimpiada çərçivəsində iştirakçılar iki gün ərzində mürəkkəb alqoritmik tapşırıqları həll edərək analitik düşüncə, problem həlletmə və proqramlaşdırma bacarıqlarını nümayiş etdiriblər. Onların təqdim etdikləri həllər 100 ballıq qiymətləndirmə sistemi əsasında dəyərləndirilib.
Azərbaycan 1994-cü ildən etibarən Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında təmsil olunur. Belə ki, məktəblilər 1994–2019-cu illər ərzində ölkəyə beş medal, 2020–2025-ci illərdə isə on bir medal qazandırıblar. Cari ildə əldə edilmiş nailiyyətlər Azərbaycanın bu olimpiadadakı rekord nəticəsi olmaqla yanaşı, iki şagirdin dünya sıralamasında ilk yüzlüyə daxil olması ilə də xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
“Azercell Telekom” MMC Elm və Təhsil Nazirliyi və Təhsil İnstitutu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində artıq səkkiz ildir ki, məktəblilərin beynəlxalq olimpiadalara hazırlıq prosesinə dəstək verir. Bu təşəbbüs istedadlı gənclərin informasiya texnologiyaları və İKT sahələrində bilik və bacarıqlarının inkişafına, eləcə də onların beynəlxalq müsabiqələrdə uğurlu çıxışlarına töhfə vermək məqsədi daşıyır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_d8205280960d392dc094f4704_o.jpg
Сборная Азербайджана достигла наивысшего результата за всю историю участия страны на Международной олимпиаде по информатике (IOI 2025), проходившей в столице Боливии, городе Сукре. Ученик 11-го класса Лицея им. академика Зарифы Алиевой Айхан Демирли был награжден серебряной медалью, а ученик средней школы номер 157 Гасан Велиев и ученик 11-го класса лицея с физико-математическим и информатическим уклоном города Баку Эльвин Иманлы - бронзовыми медалями. Ученик 11-го класса школы-лицея «Анкара» Али Алиев был удостоен поощрительной награды.
Участие в 37-й по счету Олимпиаде приняли более 300 школьников из 98 стран. В рамках соревнований в течение двух дней они решали сложные алгоритмические задачи, демонстрируя аналитическое мышление, навыки решения проблем и программирования. Итоговые результаты оценивались по 100-балльной системе.
Азербайджан принимает участие в Международной олимпиаде по информатике с 1994 года. Так, в 1994-2019 годах школьники принесли стране 5 медалей, а с 2020 по 2025 год - 11. Достижения 2025 года являются рекордными для Азербайджана на этой Олимпиаде и особенно примечательны тем, что два наших школьника вошли в первую сотню мирового рейтинга.
Отметим, что ООО Azercell Telecom совместно с Министерством науки и образования Азербайджанской Республики и Институтом образования уже на протяжении 8 лет оказывает поддержку подготовке школьников к международным олимпиадам. Цель этой инициативы - развитие знаний и навыков талантливой молодежи в ИТ- и ИКТ-сферах, а также содействие их успешным выступлениям на международных соревнованиях.