https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_d8205280960d392dc094f4704_o.jpg
Boliviyanın paytaxtı Sukre şəhərində keçirilmiş 37-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında (IOI 2025) Azərbaycan komandası uğurla çıxış edərək ölkə tarixində ən yüksək nəticəni əldə edib.
Ümumilikdə 98 ölkədən 300-dən çox məktəblinin iştirak etdiyi olimpiadada Bakı şəhəri Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin XI sinif şagirdi Ayxan Dəmirli gümüş medala, 157 nömrəli məktəbin X sinif şagirdi Həsən Vəliyev və Fizika, riyaziyyat və informatika təmayüllü liseyin XI sinif şagirdi Elvin İmanlı bürünc medallara layiq görülüblər. Ankara liseyinin XI sinif şagirdi Əli Əliyev isə həvəsləndirici mükafatla təltif olunub.
Olimpiada çərçivəsində iştirakçılar iki gün ərzində mürəkkəb alqoritmik tapşırıqları həll edərək analitik düşüncə, problem həlletmə və proqramlaşdırma bacarıqlarını nümayiş etdiriblər. Onların təqdim etdikləri həllər 100 ballıq qiymətləndirmə sistemi əsasında dəyərləndirilib.
Azərbaycan 1994-cü ildən etibarən Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında təmsil olunur. Belə ki, məktəblilər 1994–2019-cu illər ərzində ölkəyə beş medal, 2020–2025-ci illərdə isə on bir medal qazandırıblar. Cari ildə əldə edilmiş nailiyyətlər Azərbaycanın bu olimpiadadakı rekord nəticəsi olmaqla yanaşı, iki şagirdin dünya sıralamasında ilk yüzlüyə daxil olması ilə də xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
“Azercell Telekom” MMC Elm və Təhsil Nazirliyi və Təhsil İnstitutu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində artıq səkkiz ildir ki, məktəblilərin beynəlxalq olimpiadalara hazırlıq prosesinə dəstək verir. Bu təşəbbüs istedadlı gənclərin informasiya texnologiyaları və İKT sahələrində bilik və bacarıqlarının inkişafına, eləcə də onların beynəlxalq müsabiqələrdə uğurlu çıxışlarına töhfə vermək məqsədi daşıyır.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_d8205280960d392dc094f4704_o.jpg
Azerbaijani students achieved a historic milestone at the 37th International Olympiad in Informatics (IOI 2025), held in Sucre, the capital of Bolivia. Aykhan Demirli, an 11th-grade student from the Lyceum named after Academician Zarifa Aliyeva, was awarded a silver medal. Hasan Valiyev, a 10th-grade student from School No. 157, and Elvin Imanli, an 11th-grade student from the Physics, Mathematics, and Informatics Lyceum, earned bronze medals. Ali Aliyev, an 11th-grade student from Ankara Lyceum, received an honorable mention.
More than 300 students from 98 countries competed in the Olympiad. During the two-day competition, participants solved complex algorithmic problems, demonstrating their analytical thinking, problem-solving, and programming skills. Their solutions were evaluated based on a 100-point scoring system.
Azerbaijan has actively participated in the International Olympiad in Informatics since 1994. Between 1994 and 2019, Azerbaijani students earned five medals. From 2020 to 2025, the number of prizes raised to eleven, demonstrating significant achievement. This year’s accomplishments not only mark a record-breaking result for the country but also stand out for having two students ranked among the world’s top 100 competitors.
“Azercell Telecom” LLC, in partnership with the Ministry of Science and Education and the Institute of Education, has been supporting the preparation of students for international Olympiads over the past eight years. This initiative aims to nurture talented youth in the fields of IT and ICT and empower them achieve success in global competitions.
Azercell congratulates the outstanding students and wishes them further accomplishments in future Olympiads!