https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_8b7b77e1de36a8cfd2f85c1a5_o.jpg
“PAŞA Holdinq”in korporativ sosial məsuliyyət (KSM) çərçivəsində həyata keçirdiyi “Fərqindəlik” layihəsi ölkə üzrə səhiyyə savadlılığının artırılmasına və erkən diaqnostika imkanlarının genişləndirilməsinə mühüm töhfə verməkdə davam edir. 2025-ci ilin əvvəlində start götürən layihənin bu günə qədər iki mərhələsi uğurla icra olunub.
Cari ilin mart-aprel aylarında baş tutan layihənin ilk mərhələsində “Erkən müayinə can qurtarır!” devizi altında ölkənin səkkiz rayonunda səyyar tibbi aksiyalar təşkil edilib. Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi, “All Medical” şirkəti, yerli klinikalar və icra strukturlarının əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində ümumilikdə 2 910 nəfər müayinədən keçib.
Müayinələr nəticəsində:
- 990 nəfərdə şəkərli diabet və hormonal pozuntular,
- 330 nəfərdə qalxanvari vəz patologiyaları,
- 810 nəfərdə isə daha əvvəl qeydiyyata alınmamış diabet faktı aşkar edilib.
Risk qrupuna daxil olan 450 nəfər İcbari Tibbi Sığorta sisteminə yönləndirilib. Bundan əlavə, 890 şəxsə şəkərölçmə cihazı təqdim olunub.
Avqust ayında başlayan layihənin ikinci mərhələsi sentyabrda da davam edəcək. Bu mərhələdə səyyar tibbi müayinələr Kürdəmir və İmişlidə həyata keçirilib, yaxın günlərdə isə onların Salyan və Lənkəranda təşkil olunması planlaşdırılır.
“Fərqindəlik” layihəsi region əhalisinin ilkin tibbi yardıma əlçatanlığını artırmaqla yanaşı, vətəndaşların sağlamlıq vərdişlərini gücləndirməyə və xəstəliklərin erkən mərhələdə aşkarlanmasına şərait yaradır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_8b7b77e1de36a8cfd2f85c1a5_o.jpg
В рамках программы корпоративной социальной ответственности (КСО) PASHA Holding реализует проект Fərqindəlik, который продолжает вносить значимый вклад в повышение уровня медицинской грамотности населения и расширение возможностей ранней диагностики по всей стране. Проект, начавший свою работу в начале 2025 года, к настоящему времени успешно прошел два этапа.
Первый этап, состоявшийся в марте–апреле текущего года, прошел под девизом «Ранняя диагностика спасает жизнь!» и охватил восемь регионов страны. Совместно с Министерством здравоохранения Азербайджанской Республики, компанией All Medical, местными клиниками и органами исполнительной власти были организованы выездные медицинские акции, в рамках которых было обследовано 2 910 человек.
В результате обследований:
- У 990 человек выявлены сахарный диабет и гормональные нарушения,
- У 330 человек - патологии щитовидной железы,
- У 810 человек - ранее не стоявших на учете, выявлен диабет.
450 человек из группы риска были направлены в систему Обязательного медицинского страхования. Кроме того, 890 пациентам были предоставлены глюкометры.
Второй этап проекта, начавшийся в августе, продолжится и в сентябре. На данном этапе выездные медицинские обследования уже проведены в Кюрдамире и Имишли, а в ближайшие дни планируется их проведение в Сальяне и Лянкяране.
Проект Fərqindəlik не только повышает доступность первичной медицинской помощи для жителей регионов, но и способствует укреплению здоровых привычек у населения, а также раннему выявлению заболеваний.