https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_cd70f3ca4f46e949d71d174af_o.jpg
Bakıda görkəmli qazax şairi və maarifçisi Abay Kunanbayulının anadan olmasının 180 illiyi münasibətilə Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyinin, Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun, Azərbaycan ziyalılarının, abayşünasların və yazıçıların iştirakı ilə xatirə aksiyası keçirildi.
Tədbirin əvvəlində iştirakçılar Abayın şərəfinə adlandırılmış küçədə yerləşən xatirə lövhəsinə gül dəstələri qoyublar. Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyinin Müşaviri Yedil Mırzaxanov qonaqları Abay Günü münasibətilə təbrik edərək onun qiymətsiz yaradıcılıq irsinin qazax mədəniyyətinin təməli kimi böyük əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb.
Öz növbəsində Azərbaycan ziyalıları və abayşünaslar Abayın həyat və yaradıcılıq yolundakı mühüm məqamlara nəzər salıblar.

В Баку отметили День Абая В Баку отметили День Абая
По случаю празднования 180-летия выдающегося казахского поэта и просветителя Абая Кунанбайулы в Баку состоялась памятная акция с участием Посольства Казахстана в Азербайджане, Парламентской ассамблеи тюркских стран, Фонда тюркской культуры и наследия, творческой интеллигенции, абаеведов и писателей Азербайджана.
В начале мероприятия участники почтили память поэта, возложив цветы к его мемориальной доске, расположенной на улице, названной в его честь. В своей приветственной речи советник Посольства Казахстана в Азербайджане Едиль Мырзаханов, поздравив гостей с Днем Абая, отметил, что его бесценное творческое наследие является основой казахской культуры.
В свою очередь, представители творческой интеллигенции и абаеведы Азербайджана рассказали о значимых моментах жизни и творческого пути Абая.