https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_d782f65024ca9f503e1f8be10_o.jpg
Qazaxıstan Prezidenti, ABŞ Prezidenti Donald Trampın fəal və səmərəli vasitəçiliyi ilə Vaşinqtonda Azərbaycan və Ermənistan arasında münaqişənin sülh yolu ilə həlli barədə tarixi Bəyannamənin imzalanması münasibətilə İlham Əliyevi səmimi təbrik edib.
Kasım-Jomart Tokayev qeyd edib ki, bu sənəd beynəlxalq hüquq prinsiplərinə və BMT qətnamələrinə uyğun olaraq imzalanıb və buna görə də tam şəkildə Azərbaycanın və Ermənistanın strateji maraqlarına cavab verir, həmçinin Qafqazda geniş beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına töhfə verəcək. Qazaxıstan, Azərbaycanın strateji tərəfdaşı kimi, bölgədə çoxdan gözlənilən sülhün bərqərar olmasını səmimiyyətlə alqışlayır.
Dövlət başçımız Astananın danışıqlar üçün öz meydançasını bundan sonra da təqdim etməyə hazır olduğunu təsdiqləyib. Kasım-Jomart Tokayev, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkənin beynəlxalq arenadakı nüfuzunun artdığını vurğulayıb.
Tərəflər ən yüksək səviyyədə təmasların davam etdirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Azərbaycan Prezidenti, uzun illər nəticəsiz aparılan danışıqlardan sonra imzalanmış bu sazişin tarixi əhəmiyyət daşıdığını qeyd edərək təbrik üçün təşəkkürünü bildirib. O, ölkəsinin Qazaxıstanla çoxtərəfli əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlı olduğunu vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_d782f65024ca9f503e1f8be10_o.jpg
Президент Казахстана тепло поздравил Ильхама Алиева с подписанием исторической Декларации о мирном урегулировании конфликта между Азербайджаном и Арменией в Вашингтоне при активном и эффективном содействии Президента США Дональда Трампа.
Касым-Жомарт Токаев отметил, что этот документ подписан в соответствии с принципами международного права и резолюциями ООН, следовательно, полностью соответствуют стратегическим интересам Азербайджана и Армении, а также будет содействовать развитию широкого международного сотрудничества на Кавказе. Казахстан, будучи стратегическим партнером Азербайджана, искренне приветствует установление долгожданного мира в регионе.
Глава нашего государства подтвердил готовность Астаны и далее предоставлять свою площадку для переговоров. Касым-Жомарт Токаев отметил возросший авторитет Азербайджана на международной арене под руководством его лидера – Президента Ильхама Алиева.
Собеседники договорились о продолжении контактов на высшем уровне.
Глава Азербайджана поблагодарил за поздравления, отметив историческое значение подписанного соглашения после многих лет безрезультатных переговоров. Он подчеркнул заинтересованность своей страны в наращивании многостороннего сотрудничества с Казахстаном.