https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_d9d2a042117d226e49e530647_o.jpg
Səhiyyə Nazirliyində “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın və “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramı”nın hazırlanması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 30 may tarixli Sərəncamının icrasının təmin edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2025-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamına əsasən, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in “Rəqabətli insan kapitalı və müasir innovasiyalar məkanı” adlanan 3-cü Milli Prioritetinə uyğun olaraq yaradılmış “Sağlam həyat tərzi” Alt İşçi qrupunun ilk iclası keçirilib.
İclasda sözügedən işçi qrupunun rəhbəri olan səhiyyə naziri Teymur Musayev, eləcə də Nazirlər Kabineti, İqtisadiyyat, Maliyyə, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirlikləri, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, TƏBİB və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin yüksək vəzifəli nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri açıq elan edən səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkədə sağlam həyat tərzinin təşviqi istiqamətində görüləcək tədbirlərin vahid strateji çərçivəyə salınmasının vacibliyini vurğulayıb. Nazir qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ə uyğun olaraq hazırlanmış “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, həmçinin “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” uğurla icra olunmaqla ölkənin sosial, iqtisadi və institusional inkişafı üçün mühüm zəmin yaradıb.
İclasda səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov “Azərbaycan Respublikasının 2022‒2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın indiyədək icrası üzrə cari dövrdə əldə olunan nəticələr və təcrübələr barədə təqdimatla çıxış edib.
Müzakirələr zamanı işçi qrupunun üzvləri 2027–2030-cu illər üzrə yeni strategiyanın konturlarının müəyyənləşdirilməsi, sağlam həyat tərzinin təşviq edilməsi, səhiyyə sisteminin gücləndirilməsi və innovativ yanaşmaların tətbiqi ilə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.
İclasın sonunda nazir Teymur Musayev qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin 2025-ci il 30 may tarixli Sərəncamına əsasən, “Azərbaycan Respublikasının 2027-2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın və “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramı”nın effektiv icrası üçün yaradılmış sahəvi alt işçi qruplar öz fəaliyyətlərini ayda ən azı bir dəfə olmaqla intensiv şəkildə davam etdirməlidirlər. Nazir vurğulayıb ki, növbəti illər üçün hazırlanacaq strategiyada müasir dövrün reallıqları və qlobal trendləri nəzərə alınaraq, gələcəkdə tətbiqi daha effektiv nəticələr verən tədbirlər öz əksini tapmalıdır.
Bu iclas sağlam həyat tərzinin təşviqinə dair qarşıdakı illər üçün konkret addımların təməlini qoyan mühüm bir mərhələ kimi qiymətləndirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_d9d2a042117d226e49e530647_o.jpg
В Министерстве здравоохранения состоялось первое заседание подгруппы «Здоровый образ жизни», созданной в рамках 3-го Национального приоритета «Конкурентоспособный человеческий капитал и пространство современных инноваций» из числа Национальных приоритетов «Азербайджан 2030: социально-экономическое развитие», на основании Распоряжения Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 18 июня 2025 года об обеспечении исполнения Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 30 мая 2025 года «О подготовке Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2027–2030 годы и Второй Государственной программы «Большое возвращение» в освобожденные от оккупации территории».
В заседании приняли участие министр здравоохранения и руководитель рабочей группы Теймур Мусаев, а также представители Кабинета Министров, министерств экономики, финансов, экологии и природных ресурсов, труда и социальной защиты населения, Государственного комитета по вопросам семьи, женщин и детей, Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию, объединения TƏBİB и Центра анализа и коммуникации экономических реформ.
Открыв мероприятие, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул важность объединения будущих мероприятий по продвижению здорового образа жизни в стране в единую стратегическую рамку. Он отметил, что утвержденная соответствующим распоряжением Президента «Стратегия социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022–2026 годы», а также Первая Государственная программа «Большое возвращение» уже успешно реализуются, создав прочную основу для социального, экономического и институционального развития страны.
Заместитель министра здравоохранения Надир Зейналов выступил с презентацией о достигнутых результатах и накопленном опыте в рамках исполнения Стратегии социально-экономического развития на 2022–2026 годы.
В ходе обсуждений члены рабочей группы выдвинули предложения по определению контуров новой стратегии на 2027–2030 годы, продвижению здорового образа жизни, укреплению системы здравоохранения и внедрению инновационных подходов.
В завершение заседания министр Теймур Мусаев подчеркнул, что в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 30 мая 2025 года, все профильные подгруппы, созданные для эффективной реализации Стратегии социально-экономического развития на 2027–2030 годы и Второй Государственной программы «Большое возвращение», должны активно продолжать свою работу как минимум раз в месяц. Он отметил, что в стратегии будущих лет должны найти отражение мероприятия, соответствующие современным реалиям и глобальным тенденциям, способные обеспечить более эффективные результаты.
Это заседание расценивается как важный этап, положивший основу для конкретных шагов в области продвижения здорового образа жизни на предстоящие годы.