https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_d9d6b4a29a6a785ec50d64e31_o.jpg
Avqustun 4-də Türkmənistanın Avaza şəhərində BMT-nin Dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr üzrə üçüncü Konfransı çərçivəsində Parlamentlərarası Forum öz işinə başlayıb. Tədbirdə ölkəmizi Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova təmsil edib.
Əvvəlcə tədbirin açılış mərasimi keçirilib.
Spiker Sahibə Qafarova Forumun “Vyanadan Avazaya: Həll olunmamış çağırışlar, öyrənilmiş dərslər və irəliyə doğru yol” mövzusunda keçirilən birinci sessiyasına sədrlik edib. O, tədbirin uğurla təşkil olunmasına görə ev sahibi Türkmənistana təbriklərini çatdırıb.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, bu forumun məqsədi dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrdə, tranzit ölkələrdə və inkişaf tərəfdaşlarında siyasət və proqramların formalaşdırılması və icrasında, həmçinin bu ölkələr üçün qəbul edilmiş Fəaliyyət Proqramları üzrə öhdəliklərin və prioritetlərin yerinə yetirilməsində parlamentlərin oynaya biləcəyi rolu qəbul etməkdir. Onun sözlərinə görə, parlamentlər müəyyən edilmiş məqsədlərə nail olmağı dəstəkləmək üçün mühüm qanunvericilik bazasına, büdcənin formalaşdırılması və nəzarət alətlərinə malikdir. İnsanların təmsilçisi olaraq məhz parlamentlər ilk olaraq onlarla təmas qururlar. Vurğulanıb ki, hökumətlər və vətəndaşlar arasında körpü rolunu oynayan parlamentlər vətəndaş cəmiyyətinin irəli sürdüyü istənilən fikir və ideyaları dinləyib gündəmə gətirirlər.
Spiker Sahibə Qafarova çıxışında milli sərhədləri aşan və parlamentlərin fəaliyyətini beynəlxalq səviyyəyə qaldıran parlamentlərarası əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayaraq, ideyaların müzakirəsi və təcrübə mübadiləsinin parlamentlərin fəaliyyətinə yeni perspektivlər qatacağına inamını ifadə edib. Qeyd olunub ki, belə forumlar parlamentlərin səylərinin birləşdirilməsinə və fəaliyyətlərin əlaqələndirilməsinə kömək edə bilər. Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, milli inkişaf, regional əməkdaşlıq, beynəlxalq dəstək və tərəfdaşlıq hazırkı və gələcək fəaliyyətin əsas istiqamətləri kimi qalmalıdır. Onun sözlərinə görə, bu, 2030 Gündəliyinin, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsi, eləcə də heç kimin geridə qalmaması baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.
Parlamentin Spikeri müzakirələr zamanı Azərbaycanın bu istiqamətdəki təcrübələrini də diqqətə çatdırıb. O, dənizə çıxışı olmayan ölkə kimi Azərbaycanın həyata keçirdiyi təşəbbüslərin coğrafi məhdudiyyətləri imkanlara çevirdiyini vurğulayaraq bildirib ki, son illər ərzində ölkəmiz nəqliyyat infrastrukturuna, o cümlədən Ələt Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanına, yeni avtomobil və dəmir yollarının inşasına milyardlarla dollar sərmayə yatırıb. Qeyd olunub ki, Transxəzər Orta Dəhliz və Şimal-Cənub dəhlizi boyunca yerləşən Azərbaycan bu gün Avrasiyanın nəqliyyat və logistika qovşaqlarından birinə çevrilib.
Milli Məclis sədrinin çıxışında bildirilib ki, orta dəhlizin təməl daşı olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu ölkəmizin regional əlaqəni yaxşılaşdırmaq öhdəliyinin sübutudur. Hazırda davam edən “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi – Xəzər dənizinin dibi ilə çəkilən fiber-optik kabel şəbəkəsi – rəqəmsal infrastrukturun və rəqəmsal təhlükəsizliyin inkişafına töhfə verəcək.
Spiker Sahibə Qafarova, həmçinin hazırda həyata keçirilən digər mühüm təşəbbüs - Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi üzrə əməkdaşlıq haqqında da məlumat verib. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Cənub-Cənub əməkdaşlığı konsepsiyasına sadiq qalaraq, gömrük işinin təkmilləşdirilməsi, modernləşdirilməsi, rəqəmsallaşdırılması və infrastrukturun inkişafı sahəsindəki təcrübəsini dənizə çıxışı olmayan digər inkişaf etməkdə olan ölkələrlə bölüşür. Bu da həmin ölkələrə coğrafi təcriddən çıxmaq və kollektiv tərəqqiyə nail olmaq imkanı yaradır. O, həmçinin vurğulayıb ki, Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyəti dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olması üçün onlara dəstək xarakterli daha güclü və praktiki mexanizmlər təqdim etməyə çağırır.
Çıxışda o da vurğulanıb ki, Azərbaycanın təşəbbüsləri dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün regional əməkdaşlığa və koordinasiyaya, daha yaxşı əlaqələrə və ticarətə töhfədir.
Sonra müzakirələr digər çıxışlarla davam edib.
Tədbirin sonunda Milli Məclisin sədri müzakirələrin səmərəli keçdiyini söyləyərək, belə platformaların təcrübə və yeni ideyaların mübadiləsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildirib. O, yekun sessiyada qəbul edilən və tədbir iştirakçılarının ümumi mövqeyini əks etdirən yekun sənədin, ümumi məqsədlərimizin reallaşdırılmasına əhəmiyyətli dəstək verəcəyini və Avaza Fəaliyyət Proqramının həyata keçirilməsinə töhfə olacağını söyləyib.

Speaker of Milli Majlis Addresses Inter-Parliamentary Forum Held on the Margins of UN Conference in Turkmenistan
Speaker of Milli Majlis Addresses Inter-Parliamentary Forum Held on the Margins of UN Conference in Turkmenistan Speaker of Milli Majlis Addresses Inter-Parliamentary Forum Held on the Margins of UN Conference in Turkmenistan
The Inter-Parliamentary Forum has commenced its work as part of the Third United Nations Conference on Landlocked Developing Countries in the town of Awaza of Turkmenistan on 4 August.
First, the forum was inaugurated with the opening ceremony.
Speaker Sahiba Gafarova presided over the first session of the Forum, which was entitled ‘From Vienna to Awaza: Unresolved Challenges, Lessons Learned and the Way Ahead’. She extended her congratulations to Turkmenistan as the host nation for the successful organisation of the forum.
As the Speaker of the Milli Majlis said, the Forum aims to ensure the recognition of that role which Parliaments can play in forming and implementing policies and programmes in the landlocked developing countries, transit countries and development partners, as well as in fulfilling the obligations and priorities under the Programmes of Action for Landlocked Developing Countries. According to her, Parliaments have at their disposal an important toolkit of legislative activity, budgeting and supervisory functions, one which is applicable in the achievement of the established goals. Parliaments precisely, as representatives of peoples, are first to make liaison with citizens. It was remarked also that, whilst bridging governments and citizens, Parliaments heed any and all ideas and suggestions made by civil society and add those to the agenda.
Speaker Sahiba Gafarova focused the attention on the importance of inter-parliamentary co-operation going beyond national boundaries and elevating Parliaments’ efforts to the international level; she said confidently that the discussion of ideas and exchange of experience would open new perspectives in the work done by the Parliaments. As was also said, such for a as this could promote amalgamation of Parliaments’ endeavours and co-ordination of their work. The Speaker of the Milli Majlis highlighted the necessity of keeping national development, regional co-operation, international support and partnership as the key areas of the current and future activities. According to the Speaker, this is decisive for the implementation of the Agenda 2030, achievement of the Sustainable Development Goals and making certain that nobody is left behind.
Further at the debates Speaker Sahiba Gafarova informed the gathering participants of the relevant Azerbaijani experience. She stressed that Azerbaijan, a landlocked country, has been able to convert geographic limitations to opportunities thanks to the implemented initiatives; she added that Azerbaijan has invested billions of dollars over the past years in transport infrastructure including the International Merchant Seaport of Alyat and construction of new motoring roads and railways. Situated on the Trans-Caspian Middle Corridor and the North-South Corridor, Azerbaijan has to date become one of the key transport and logistical hubs in Eurasia.
The Speaker of the Milli Majlis remarked in her address that the Baku-Tbilisi-Kars railway line, the cornerstone of the Middle Corridor, proves the commitment of our country to strengthening regional ties. The current ‘Digital Silk Way’ project, which is a web of fibre-optic cables laid across the Caspian seabed, will promote digital infrastructure progress and digital security efforts.
She also announced another important initiative that is being carried into life currently, namely, the green energy development and transmission co-operation amongst Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan. According to Speaker Sahiba Gafarova, Azerbaijan, which remains committed to the South-South co-operation concept, is sharing her experience in streamlining and modernising customs operations, digitalisation and infrastructure development with the other landlocked countries thus affording them an opportunity to overcome geographic isolation and partake of collective growth. She emphasised then that our country calls on the international community to propose more reliable and practicable support mechanisms for the achievement of the Sustainable Development Goals by the landlocked countries.
Besides, it was noted in the speech that Azerbaijan’s initiative upkeep regional co-operation and co-ordination as well as they do strengthening of connexions and trade growth for the landlocked countries.
The debates continued; other addresses followed.
The Speaker of the Milli Majlis remarked at the closure of the event that the discussions held had been fruitful; she pointed up such platforms’ significance in terms of exchange of experience and new ideas. The summary document adopted at the concluding session to reflect the forum participants’ shared views will strongly support the achievement of our common goals and will contribute to the implementation of the Awaza Action Programme, according to her.